Co se stane s prsy v menopauze? Mohou bolet i změnit tvar!

Co se stane s prsy v menopauze? Mohou bolet i změnit tvar!

Menopauza ovlivňuje kde co, naši psychiku i fyzické tělo. Bohužel se dotkne i naší chlouby – prsou. Co všechno se s nimi stane a co můžeme očekávat?

Neklid nebo bolest

Vzhledem k tomu, že během premenopauzy a následně menopauzy dochází k velkým hormonálním změnám a nepravidelnostem v menstruačním cyklu, můžete pociťovat větší bolestivost prsou. To můžete vnímat zvláště intenzivně třeba při cvičení nebo zvýšené fyzické aktivitě.

Co s tím? Pořiďte si kvalitnější podprsenku. Podle průzkumu až 85 % žen, které cítily bolest prsou, získaly úlevu v okamžiku, kdy si pořídily pevnou nebo sportovní podprsenku. Taktéž vám mohou pomoci různé relaxační techniky nebo masáž bolavých prsou. Pokud je bolest závažnější a nemizí, poraďte se s lékařem.

Pokračování 2 / 3

Změna velikosti a tvaru

Máte pocit, že vaše až dosud krásná ňadra klesají níž a ztrácejí svou pevnost? Nedivte se, můžou za to opět hormony. Zejména klesající estrogen, který vám až dosud pomáhal. Jakmile se totiž začne mléčná žláza redukovat, začne se zmenšovat i žlázovitá tkáň v prsou, a tudíž prsa nebudou tak pevná. Kromě toho se mohou začít všelijak prohýbat. Pokud v nich objevíte různé prohlubinky, neděste se. Můžete si taky všimnout, že vaše prsa nejsou tak plná jako před lety a i jejich velikost vás může překvapit. Nedávná studie zjistila, že 1 z 5 žen má po menopauze větší velikost košíčků (zřejmě kvůli přírůstku na váze), ale pouze 1 z 50 potřebovala menší podprsenku.

Co s tím? Je čas začít chodit do posilovny nebo investovat do domácích činek. Zvedejte závaží, dělejte kliky, posilujte hrudník. No, a ještě přece existuje pushupka, tak si ji pořiďte!

Pokračování 3 / 3

Hrudky a bulky

Objevila jste v prsou bulku nebo nějakou hrudku? Nemusí jít hned o rakovinu, ani náhodou. Existuje spousta důvodů, proč se to stane právě v premenopauze nebo menopauze. Hormonální změny mohou způsobit, že se začnou v prsech tvořit cysty a hrudky, které jsou ale běžné. Mohou být klidně velké jako hrozny a na dotyk vám to může připadat, jako byste se dotýkala gumy. Mnoho žen má tyhle problémy. Objevit se můžou i v případě, že užíváte dlouhodobě hormonální substituční terapii. I když většinou nejde o rakovinu, měla byste určitě navštívit svého lékaře, zejména v případě, že z bradavky vytéká nějaká tekutina nebo došlo k jiným změnám, například zduření či zarudnutí bradavky. Pokud vám je 45 let a více, máte nárok na bezplatnou preventivní mamografii, a to ve dvouletých intervalech. Máte-li v rodinné anamnéze rakovinu nebo máte pochybnosti, doporučuje se mamografie každý rok.

Co s tím? Některé ženy v mnoha průzkumech uvádějí, že když snížily konzumaci kofeinu, zmenšily se i hrudky v prsou. Můžete taky otestovat terapii teplem, třeba nějaký masážní gel, který zahřívá. Ten nanášejte na bolestivou hrudkovitou oblast a hned se budete cítit líp.

VIDEO: Nejste spokojena se svými ňadry? Co říkáte na modelaci prsou? 

Doporučujeme

Články odjinud