Co se stane s vaším tělem, když budete spát každý den 8 hodin? | Foto: iStock

Foto: iStock

Co se stane s vaším tělem, když budete spát každý den 8 hodin?

Nejrůznější studie ukazují, že příliš krátký spánek, ale i příliš dlouhý nejsou pro naše zdraví nejprospěšnější. Pravda, existují výjimky a někomu postačí spát méně, obecně ale odborné studie doporučují osm hodin. Co podle nich získáte, když budete skutečně každý den spát osm hodin a ne méně ani více?

Rychleji budete vstřebávat nové informace

Máte-li nedostatek spánku, budete se hůř soustředit, stejně tak hůře budete získávat nové dovednosti či si zapamatovávat nové informace. Během spánku totiž zpracováváme nové informace a ukládáme si je do paměti. Nejlépe nám to také myslí ráno po kvalitním spánku. A to se týká jakýchkoli nových dovedností včetně výuky nových jazyků.

Nebezpečné chrápání? Co odhalí spánková laboratoř o kvalitě spánku. Podívejte se na video: 

Pokračování 2 / 8

Budete se lépe soustředit a rozhodovat

Jste nevyspalí – pak se hůře soustředíte, jste otupělí, nerozhodní. Naopak když se dobře vyspíte, můžete jasně myslet, rychleji se rozhodovat a taky se mnohem líp koncentrovat.

Pokračování 3 / 8

Budete snáze ovládat svoji hmotnost

Nejrůznější studie prokázaly, že zatímco spíme, vytváříme si hormon zvaný leptin, který „říká“ našemu tělu, že jsme už plní a že nepotřebujeme další jídlo. Když tedy nebudeme dostatečně spát, tělo nebude v harmonii, nebude se tvořit dostatek leptinu, pak budeme mít větší chutě a začneme přibírat na váze.

Pokračování 4 / 8

Zlepší se celkové zdraví

Vědci zjistili, že dostatek spánku nejen snižuje úroveň stresu, ale zabraňuje taky riziku vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu. Nedostatek spánku může vést i k nejrůznějším problémům souvisejícím se srdcem.

Pokračování 5 / 8

Může zabránit vzniku cukrovky

Výzkumy zjistily, že spánek má velký vliv také na regulaci hladiny cukru v krvi a citlivost na inzulín. V důsledku toho tedy zabraňuje vzniku cukrovky druhého typu. Zdá se, že je pro to velmi důležitá takzvaná „hluboká“ fáze spánku, takže když zkrátíte celkovou dobu spaní, je pravděpodobné, že tuhle důležitou část vynecháte.

Pokračování 6 / 8

Rychleji se zotavíte z nachlazení

Cítíte se ospale, když jste nemocní? Zdá se, že to má důvod. Studie prokázaly, že naše tělo přechází do režimu spánku, aby se rychleji zotavilo. Spánkový režim způsobuje, že imunitní systém může jet naplno.

Pokračování 7 / 8

Vaše pleť bude lépe vypadat

Pokožka je vynikajícím indikátorem celkového zdraví a pohody. Je také největším orgánem našeho těla, přitom ji každý den vystavujeme vlivům  počasí, UV záření i prachu. Když spíme, pokožka se začne „samoopravovat“, tudíž dostatek spánku je pro kůži naprosto nezbytný.

Pokračování 8 / 8

Budete bezpečnější řidič

Pokud řídíte auto, určitě už jste aspoň jednou zažili situaci, kdy jste ho řídili opravdu unavení. A taky jistě dobře víte, že to nebylo nic moc. Někdy nemáme na výběr a musíme do auta sednout, ovšem pokud si můžeme vybrat, pak bychom měli řídit vyspalí. Studie prokázaly, že řidiči, kteří spali velmi málo, působili za volantem jako řidiči pod vlivem alkoholu.

Doporučujeme

Články odjinud