Co si k vám doktoři nesmí dovolit a co vy jako pacient naopak můžete!

Co si k vám doktoři nesmí dovolit a co vy jako pacient naopak můžete!

Kolikrát se vám už stalo, že se na vás v ordinaci lékař díval poněkud spatra, protože jste si dovolili nesouhlasit, zeptat se, případně požádat o druhý názor jiného odborníka? Nebojte se, pacienti u nás mají svoje práva a je dobré o nich vědět. Co všechno lékaři mohou a co naopak nesmí?

Lékař mi odmítá udělat kopii zdravotní karty

Na to nemá právo. Vy jako pacient máte právo na poskytnutí veškerých informací, které jsou uvedené ve vaší kartě. Lékař vám nesmí bránit nahlédnout do karty nebo si z ní udělat kopii či výpis. V případě, že změníte lékaře, je povinen předat zdravotní dokumentaci nástupci.

Pokračování 2 / 11

Můžu se stejným problémem navštívit dalšího lékaře?

Ano, můžete. Dalšího lékaře lze požádat o takzvaný „second opinion“ neboli druhý názor, abyste s ním zkonzultovali dosavadní léčbu. Je ovšem na konkrétním odborníkovi, pokud vám vyjde vstříc.

Pokračování 3 / 11

Můžu si na lékaře stěžovat?

Ano, můžete. Každý má právo stěžovat si, pokud dojde k jeho poškození, a má právo na odpověď nebo odpovídající reakci. Stížnost se podává písemně nadřízenému ošetřujícího lékaře nebo na okresní sdružení České lékařské komory (stomatologické). Pokud neuspějete, můžete požádat o přešetření zdravotní pojišťovnu.

Pokračování 4 / 11

Lékař mi odmítl píchnout injekci proti bolesti

Pacient má právo být ušetřen zbytečného utrpení a bolesti. Pokud je to tedy možné, máte právo být chráněný před zbytečnou bolestí v každé fázi nemoci.

Pokračování 5 / 11

Lékař mi sdělil diagnózu na chodbě či před ostatními pacienty

To lékař nesmí. Pacient má právo na soukromí a důvěrnost, zejména při sdělování osobních informací včetně těch, které se týkají vašeho stavu nebo vašeho zdraví a možných diagnostických a terapeutických výkonů. Máte právo i na soukromí při vyšetření, prohlídce a veškerých lékařských zákrocích včetně chirurgických.

Pokračování 6 / 11

Může soukromý lékař některé pacienty upřednostnit?

Ano, může. Soukromý lékař si pořadí pacientů stanovuje sám. Tahle možnost ale neplatí v případě akutního případu. Bohužel je samozřejmě na lékaři, aby posoudil akutnost vašeho stavu. Pokud nejde vysloveně o život, může vám přijít, že už jste v akutním stavu, ale lékař to uvidí jinak.

Pokračování 7 / 11

Můžu požadovat po lékaři nejlepší léky?

Ano, můžete. Lékař by vás měl seznámit se všemi možnostmi léčby a taky s léky. Pouze v případě, že byste si přál nevhodnou léčbu, může ji lékař odmítnout. Ovšem na druhou stranu máte vy jako pacient možnost odmítnout léčbu, kterou vám lékař nabídne. Výjimkou je ohrožení na životě.

Pokračování 8 / 11

Lékař chce, abych zaplatil pokutu, že jsem nepřišel

Na to nemá právo. Pouze v případě, že jste s lékařem uzavřeli smlouvu, kde je tahle sankce uvedená.

Pokračování 9 / 11

Lékař vám nesmí prodávat léky v ordinaci

Léky může prodávat jen lékárník, lékař vám může maximálně nabídnout lék, který bezprostředně souvisí s výkonem v jeho ordinaci.

Pokračování 10 / 11

Odborný lékař po mně chce doporučení od praktika

Nemá na to právo, odborného lékaře můžete navštívit i bez doporučení praktického lékaře. Je ale pravda, že praktik může popsat vývoj nemoci a dosavadní vyšetření i léčbu, takže to bude mít odborný lékař snadnější.

Pokračování 11 / 11

Můžu si nějak zkontrolovat, jaké úkony si lékař účtuje pojišťovně?

Ano, jednou ročně si můžete vyžádat od zdravotní pojišťovny údaje o uhrazené zdravotní péči za poslední rok. Žádost pošlete písemně na pobočku pojišťovny podle místa trvalého pobytu. Odpověď dostanete doporučeně do vlastních rukou.

Doporučujeme

Články odjinud