Co vám hrozí při nedostatku spánku? Riskujete zdravotní i psychické problémy | Foto: iStock

Foto: iStock

Co vám hrozí při nedostatku spánku? Riskujete zdravotní i psychické problémy

Když jednou za čas porušíte spánkový režim bujarým večírkem, nic tak hrozného se ještě nestane. Jakmile se ale okrádáte o hodiny kvalitního spánku dlouhodobě, zaděláváte si na pořádný problém. Co všechno se s vaším tělem děje při spánkovém deficitu?

Negativní vliv na psychiku i zdraví

Podle odborníků by měl plnohodnotný spánek trvat celkem 7,5–8 hodin denně. Je důležitý pro hormonální rovnováhu, psychickou odolnost, fyzickou relaxaci a regeneraci a funguje jako prevence celé řady onemocnění.  Tělo přitom reaguje na nedostatek spánku už po 24 hodinách a lze to přirovnat ke stavu, jako byste měla jedno promile alkoholu v krvi. Nejčastěji vás dostihne silná únava, která je dokonce příčinou až 20 % dopravních nehod. Únava ale zdaleka není to jediné, co vám hrozí.

Jak to funguje v novém spánkovém centru? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Horší paměť a soustředění

Jako první se kromě únavy objeví také problémy s koncentrací a pamětí, protože nedostatek spánku ovlivňuje schopnost mozku zpracovávat informace. Budete se cítit zpomalená, nesoustředěná a váš výkon výrazně klesne. Pokud ve stejném stylu budete pokračovat, přidává se i náladovost, horší odolnost vůči stresu a později to můžete dopracovat až k rozvoji úzkosti a depresí.

Pokračování 3 / 6

Narušená hormonální rovnováha

Při nedostatku spánku se naruší také tvorba i rovnováha hormonů. Za nespavost často může hormon melatonin, který se tvoří ve tmě a navozuje spánek. Blokuje ho denní světlo nebo umělé modré osvětlení. Proto se nedoporučuje ve večerních hodinách dívat dlouho na televizi, počítač či do mobilu. Dále se vyplavuje stresový hormon kortizol, jehož hladina by měla být ve večerních hodinách nižší než přes den. Pokud se tak nestane, vede to k nadměrnému stresu a psychickým poruchám.

Pokračování 4 / 6

Tloustnutí

Také se naruší tvorba ghrelinu a leptinu, které ovlivňují chuť k jídlu a pocit sytosti. Nedostatek spánku jejich hladinu v těle zvyšuje a vy máte větší hlad a chuť na sladké. K tomu se přidává únava, kvůli které se méně hýbete. Tato kombinace pak vede k nárůstu hmotnosti a riziku obezity.

Pokračování 5 / 6

Cukrovka

Inzulín je hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi. Nedostatek spánku pak může způsobit inzulínovou rezistenci, což znamená, že tělo nedokáže efektivně využít inzulín a udržet stabilní hladinu cukru v krvi. To samozřejmě vede ke vzniku diabetu 2. typu.

Pokračování 6 / 6

Zhoršená imunita

Během spánku se uvolňují různé látky a bílé krvinky, které jsou klíčové při boji proti infekcím. Spánkový deficit samozřejmě jejich tvorbu snižuje, a tím i zhoršuje schopnost imunitního systému účinně reagovat na patogeny. Kromě toho se také zvyšuje zánětlivost v těle. Zánět je totiž normální imunitní reakce na infekce nebo poškození tkáně. Můžou se dokonce rozvinout chronická onemocnění, jako jsou ateroskleróza nebo revmatoidní artritida.

Doporučujeme

Články odjinud