Negativní vliv na psychiku i zdraví
Podle odborníků by měl plnohodnotný spánek trvat celkem 7,5–8 hodin denně. Je důležitý pro hormonální rovnováhu, psychickou odolnost, fyzickou relaxaci a regeneraci a funguje jako prevence celé řady onemocnění. Tělo přitom reaguje na nedostatek spánku už po 24 hodinách a lze to přirovnat ke stavu, jako byste měla jedno promile alkoholu v krvi. Nejčastěji vás dostihne silná únava, která je dokonce příčinou až 20 % dopravních nehod. Únava ale zdaleka není to jediné, co vám hrozí.
Jak to funguje v novém spánkovém centru? Podívejte se na video:
Pokračování 2 / 6
Horší paměť a soustředění
Jako první se kromě únavy objeví také problémy s koncentrací a pamětí, protože nedostatek spánku ovlivňuje schopnost mozku zpracovávat informace. Budete se cítit zpomalená, nesoustředěná a váš výkon výrazně klesne. Pokud ve stejném stylu budete pokračovat, přidává se i náladovost, horší odolnost vůči stresu a později to můžete dopracovat až k rozvoji úzkosti a depresí.
Štěpánka Bínová
21. července 2024
Pokračování 3 / 6
Narušená hormonální rovnováha
Při nedostatku spánku se naruší také tvorba i rovnováha hormonů. Za nespavost často může hormon melatonin, který se tvoří ve tmě a navozuje spánek. Blokuje ho denní světlo nebo umělé modré osvětlení. Proto se nedoporučuje ve večerních hodinách dívat dlouho na televizi, počítač či do mobilu. Dále se vyplavuje stresový hormon kortizol, jehož hladina by měla být ve večerních hodinách nižší než přes den. Pokud se tak nestane, vede to k nadměrnému stresu a psychickým poruchám.
Tereza Brožová
8. ledna 2025
Pokračování 4 / 6
Tloustnutí
Také se naruší tvorba ghrelinu a leptinu, které ovlivňují chuť k jídlu a pocit sytosti. Nedostatek spánku jejich hladinu v těle zvyšuje a vy máte větší hlad a chuť na sladké. K tomu se přidává únava, kvůli které se méně hýbete. Tato kombinace pak vede k nárůstu hmotnosti a riziku obezity.
Martina Machová
11. března 2023
Pokračování 5 / 6
Cukrovka
Inzulín je hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi. Nedostatek spánku pak může způsobit inzulínovou rezistenci, což znamená, že tělo nedokáže efektivně využít inzulín a udržet stabilní hladinu cukru v krvi. To samozřejmě vede ke vzniku diabetu 2. typu.
Pokračování 6 / 6
Zhoršená imunita
Během spánku se uvolňují různé látky a bílé krvinky, které jsou klíčové při boji proti infekcím. Spánkový deficit samozřejmě jejich tvorbu snižuje, a tím i zhoršuje schopnost imunitního systému účinně reagovat na patogeny. Kromě toho se také zvyšuje zánětlivost v těle. Zánět je totiž normální imunitní reakce na infekce nebo poškození tkáně. Můžou se dokonce rozvinout chronická onemocnění, jako jsou ateroskleróza nebo revmatoidní artritida.