Co vám říkají vaše nehty?

Co vám říkají vaše nehty?
Stav nehtů stejně jako kůže nebo vlasů prozrazuje mnohé o zdraví těla. Špatný stav nehtů může znamenat metabolické poruchy nebo onemocnění plic.

Co můžete poznat z nehtů?

Bílá skvrna

Bílé skvrnky mohou být zapříčiněny řadou faktorů, spíš to ale bývá nešetrná manikúra než vážné onemocnění. Mohou vznikat poraněním zadního nehtového valu při mechanickém uvolňování límečku kůže přiléhajícího k zadní části nehtu. Skvrnky mohou být projevem tzv. povrchní mykózy, tedy formy plísně. Jako jejich příčina se uvádí také anemie a nedostatek železa.

Třepení nehtů

Může mít mnoho příčin, není od věci vyzkoušet, jestli vám pomohou vitaminy (B-komplex), vápník, hořčík a zinek (užívejte dva až tři měsíce). Nehtům je také třeba věnovat zvýšenou péči – vtírejte do nich krém na ruce nebo si kupte speciální zpevňovací laky či oleje. Na práci v domácnosti (včetně mytí nádobí) noste gumové rukavice. Pokud by se stav nehtů nelepšil, poraďte se s lékařem, jestli nejde o nějaký zdravotní problém.

Lámavé nehty

Lámavost často způsobují mechanické a úklidové práce bez rukavic s nešetrnými pracími a čisticími prostředky. Ne všechny ženy, které provádějí domácí práce, však trpí tímto problémem, proto je pravděpodobné, že k lámavosti nehtů existuje jistá dispozice.

Čáry na nehtech

Podélné čáry a drážky na nehtech mohou mít několik příčin. Nejčastěji se tvoří v důsledku vysušenosti nehtů, kterou způsobuje používání mycích prostředků, pracích prášků nebo kontakt s chemikáliemi. Řešením je používání gumových rukavic při domácích pracích a pravidelné promašťování nehtů výživným olejíčkem nebo krémem. Stav nehtů ale může ukazovat i na některé zdravotní problémy.

Podélné drážky

Často se vyskytují u lidí s narušeným zažíváním. Zde pomůže změna životosprávy nebo návštěva lékaře. Příčné prohloubeniny nebo výstupky Jsou důsledkem prožitého stresu nebo oslabení organismu. Zároveň ale mohou být signálem, že se v organismu nachází příliš mnoho odpadních látek.

Celkově špatný stav nehtů

Může vypovídat o metabolických poruchách, a tedy problémech s výživou celého těla, čili i nehtů, onemocnění plic a oběhového systému, o plísňových a také například o kožních chorobách – zvláště o těch, u nichž dochází k poruše rohovění.

Nejčastější otázky a odpovědi

Proč mi nerostou nehty?

Pokud vám nehty ,nerostou‘, může to být nedostatkem zinku a allantoinu, ale příčin bývá víc. Nestříhejte kůžičku, která nehet chrání a podporuje růst.

Je pravda, že se štěpí pouze dlouhé nehty?

Není. Lámat se mohou dlouhé i krátké nehty.

Co dělat se zažloutlými nehty?

S nažloutlým nehtem už nic dělat nelze. Jedinou možností je vyčkat, až nehtová ploténka zesvětlá. Zcela jistě to ale bude dříve, než by vám narostl nový nehet.

Jaký pilník je pro nehty nejlepší?

Pro přirozený nehet jsou nejvhodnější pilníky smirkové (papírové) nebo skleněné, které jsou na rozdíl od kovových jemnější a k nehtu šetrnější.

Je pravda, že vápník zlepšuje stav nehtů?

Ne. Vápníkové preparáty zpevnit nehty nepomáhají. Pravděpodobně nám chybí spíš zinek.

Má se stříhat kůžička na nehtech?

Nehtová řasa (okrajová kůžička) přirozeně chrání neviditelnou část nehtu. Proto se kůžička zásadně nestříhá a ani jinak neodstraňuje násilným způsobem. Pokud není tvárná a dobře ohebná, narůstá na povrch nehtu, čímž se nehet zdá být kratší a jako by pomaleji rostl. Růst nehtu povytáhne kůžičku kupředu, a tak se její okraje můžou roztrhnout a způsobit záděru. Záděry se nevytvoří, pokud zabráníme přirůstání okrajové kůžičky na povrch nehtu.

Jak? Nejprve změkčete okrajovou kůžičku patřičnými krémy a oleji. Plastikovým zatlačovačem (kopýtkem) nebo pomerančovým dřívkem odstraňte kůžičku z povrchu nehtu. Dávejte pozor, abyste přílišným tlakem nepoškodili měkký nehet pod kutikulou. Neodstřihávejte kůžičku oddělenou od nehtu, nýbrž ji zatlačte pod ni. Řez může způsobit vážnou infekci.

Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu MOJE ZDRAVÍ.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Docházejí vám síly a na náročné povinnosti si netroufáte. Pokud byste se pustili do složitého projektu, strávíte nad ním celý víkend. Šetřete energii a nadopujte se dobrou náladou.…

Nejčtenější články

Doporučujeme