Coco Chanel

23. 6. 2009
Coco Chanel
Malá Francouzka, co navždy změnila svět módy. Křehká na pohled, silná osobnost, zbožňovaná i osamělá, životní příběh Coco Chanel představuje vzrušující příběh, romantický i dramatický zároveň, příběh, který se skutečně stal a přinesl radikální revoluci nejen ženám.

„Můj život, to je příběh – a často drama – osamělé ženy, jejího trápení, její velikosti, nerovného a vzrušujícího boje, který musí vést sama se sebou, proti mužům, proti svádění, slabostem a nebezpečím, které přicházejí ze všech stran,“ prohlásila Coco Chanel, vizionářka, stylistka a návrhářka vynikající nade všemi, ať již ve své době, tak i nyní. Jen těžko byste našly slavnější, obdivovanější a tak často kopírovanou módní tvorbu. Chanel prostě navždy změnila pohled na ženské tělo a odívání, přinesla jedinečný a nezaměnitelný styl, který prošel mnoha zkouškami času a vždy dokonale obstál.

Gabrielle Chanel se narodila roku 1881 na francouzském venkově. V raném věku jí zemřela matka a otec ji poslal na výchovu do kláštera k jeptiškám. Toto pochmurné a jednotvárné prostředí dívku velmi poznamenává. Zdejší černo-bílé uniformy později využije ve své tvorbě. U jeptišek se Gabrielle učí základům šití, což se jí hodí při odchodu z kláštera, když je ve věku 20ti let přijata jako pomocná síla v obchodu s pleteným zbožím. Šije, upravuje, vyšívá a svůj volný čas tráví po kavárnách. Koncerty ji zlákají natolik, že se rozhodne zkusit své štěstí jako zpěvačka. Publikum si drobnou dívku přejmenuje a právě zde vzniká Coco, přezdívka, která jí zůstane po zbytek života.

Díky setkání v Étiennem Balsanem objevuje Coco svět dostihových koní a vyšší společnosti. Její chování, plné protikladů, působí jako magnet na všechny, především však na samotného Balsana, který Coco přímo zbožňuje. V tomto prostředí brzo slečna Chanel potkává svou životní lásku, Arthura „Boy“ Capela. Je to právě Capel, který věří schopnostem své přítelkyně a poskytne jí roku 1910 finanční prostředky na otevření prvního salónu nesoucí jméno Chanel. Ten vznikne na dnes slavné pařížské Rue Cambon, kde sídlí dodnes. Jednoduché a efektní modely a klobouky se stávají velkým hitem a tak další butiky na sebe nenechají dlouho čekat. Brzo se značka Chanel rozšiřuje do dalších francouzských měst jako Deauville, Biarritz a Cannes a Coco splácí úvodní půjčku do posledního franku a stává se tak naprosto samostatnou obchodnicí.

Mladá návrhářka nemá ve svém oboru konkurenci. Experimentuje s materiály, ty původně určené mužům používá na dámské šaty a kostýmy, zjednodušuje střihy, zkracuje délky sukní, ženám dala svobodu od korzetů a oblékla je do širokých, pohodlných kalhot. Sama nosí saka, košile a pyžama svých milenců. Ti ji ostatně inspirovali po celý život. Ruský kníže Dimitrij mi vnukne nápad k používání kožešin, bohatých výšivek i rubášek, tradičních košil jeho domoviny. Od vévody z Westminsteru, se zálibou v jachtaření, si půjčuje pruhovaná trička, zlaté knoflíky, tvídové vesty a bílé výložky na saka. Všechny tyto prvky přetváří po svém a obléká do nich stále více žen.

Chanel se však nesoustředí jen na oblečení, stejně důležité jsou dle ní i doplňky. Ostatně kdysi pronesl její nástupce módní návrhář Karl Lagerfeld, že Coco byla ještě lepší stylistka než návrhářka. Ano, tato obdivuhodná žena dokázala nejen navrhovat, ale také dokonale sestavit oděv do posledního detailu. Sama nosila spoustu bižuterie i drahokamů, její perlový náhrdelník se stal jejím osobním logem. Ve 30. letech poprvé předvedla nadšenému pařížskému publiku vlastní kolekci drahých šperků Chanel Joaillerie, založených na kráse platiny a diamantů. Šperky však nebyly jediným důležitým doplňkem. O 11 let dříve před uvedením kolekce drahokamů uvedla Mademoiselle Chanel na trh nejslavnější parfém všech dob – Chanel No. 5, se kterým způsobila další revoluci, tentokráte v oblasti vůní. Číslo 5 je založeno na jasmínu a růžích, jeho nedílnou součást tvoří tzv. aldehydy, poprvé použité právě zde.

Druhá světová válka a obsazení Paříže německými vojsky přiměly Coco uzavřít svůj slavný salón, aby znovu vrátila v plné slávě až v roce 1954, kdy ve věku 71 let uvedla kolekci tvídových kostýmů, kabelek z prošívané kůže, dvoubarevných bot a broží ve tvaru kamélie. 40. léta návrhářce příliš nepřála, na scénu přišel Christian Dior se svým opulentním vzhledem, tak odlišným od vize slečny Coco. Nebýt úspěchu v Americe, kdo ví, jak by to s módním impériem a samotnou Chanel dopadlo. Právě přehlídka z 5. února 1954 ji opět vynesla na výsluní, stává se císařovnou módního světa, který ji málem nadobro odepsal.

„Po čtvrt století jsem navrhovala módu. Proč? Protože jsem uměla zobrazit mojí dobu,“ řekla ta, která navždy odešla 10. ledna 1971, několik dní před svou přehlídkou Haute Couture jaro – léto. Svět oslavuje nejvlivnější ženu svého století, velká kniha Chanel se však tímto neuzavírá… Naopak, styl, který Coco v průběhu 20. století nastolila, žije dál. Stejně jako samotná legenda o této fascinující ženě, která se nebála být odlišná, provokovat a posouvat hranice. Důkazem je i nový film Coco Chanel režisérky Anny Fontaine se slavnou Audrey Tautou.

Aby Anne Fontaine dovedla svůj ambiciózní projekt do úspěšného konce a aby co nejvěrohodněji zobrazila svět, ve kterém mladá Coco žila, obklopila se týmem prestižních lidí. „Poprvé jsem se pustila do dobrodružství dobového filmu, a proto se chci obklopit těmi správnými odborníky,“ říká Anne.

Výtvarník Olivier Radot věnoval mnoho času vyhledávání informací o životě Coco Chanel, protože, jak říká: „Je třeba být ostražitý a soustředit se více na téma než na období a zasvětit svět, který vytváříme, příběhu, citům a názoru režiséra, to je to, co dává filmu náboj. Namísto kopírování archívů upřednostňuji interpretovat a zachovat pocit a dojem. Celkově existuje k začátkům Chanel jen velmi málo pramenů a nejzajímavější bylo právě hledání toho, co ovlivnilo její tvorbu. Zvlášť jsme se na začátku filmu věnovali prostředí sirotčince a celkově Aubazine, přičemž jsme se snažili zdůraznit grafické hledisko a černou a bílou barvu. Černé sukně a bílé blůzy uniforem v Aubazine též ovlivnily její styl. Tuto přísnost vidíme na konci filmu, kdy Coco Chanel sleduje úspěch své přehlídky sedíce na schodech domu Chanel.“

Film by se měl podobat osobnosti Coco Chanel. „Je to mladá žena, která nikdy nevydrží na jednom místě,“ říká Anne Fontaine. „Bylo proto třeba být v pohybu, aby měla kamera v sobě něco citlivého a pohyblivého. Často se točilo na rameni. Můj kameraman Christophe Beaucarne je velmi pružný a fyzicky zdatný. Jeho svobodný a komplexní přístup mi při práci na tomto filmu velmi pomohl.“ Režisérka s kameramanem se dohodli na dvou kamerách, aby bylo možné udržet scény extrémně živé a rytmické. „Myšlenkou bylo nepřetržitě doprovázet Chanel při jejím vývoji, sledovat její vnitřní dobrodružství, příběh lásky. Film je téměř celou dobu točený z jejího úhlu pohledu, až na dvě anebo tři vzlétnutí v souvislosti s jejími city,“ říká Beaucarne.

„Na všechny naše spolupracovníky, zvláště ty, kteří pracovali na kostýmech, jsme měli stejný požadavek, a to, aby se v ničem nenechali zlákat tradičními vyobrazeními a ustálenými představami,“ říká Anne Fontaine. Stejnou obavu sdílela i autorka kostýmů Catherine Leterrier.

Životopisný film Coco Chanel uvádějí česká kina od 25. června 2009. V hlavní roli Coco Chanel ztvárnila Audrey Tautou, Arthura Capela Alessandro Nivola a Balsana Benoit Poelvoorde. Snímek se promítá ve francouzském znění s titulky.

Upoutávka

foto: SPI International

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Trigon akčního dobroděje Marsu, který je vám příznivě nakloněn, svědčí o tom, že nyní naleznete podporu i pro sebebláznivější plány. Odvaha se vám teď silně vyplácí. Je tu však jedno…

Nejčtenější články

Články odjinud