Côtes du Rhône a Provence: Tři tisíce hodin slunečního svitu!

Côtes du Rhône a Provence: Tři tisíce hodin slunečního svitu!
Středomořské klima a krajina, která vám učaruje, umí vykouzlit živá, jiskrná, svěží i plná vína. Létu, moři a Provence právě na míru.

Mezi Lyonem, Avignonem, Marseille a Nice, v údolí řeky Rhôny a v oblasti mezi Alpami a pobřežím Středozemního moře v jihovýchodním cípu Francie, se již několik tisíciletí rodí výborná vína. Rhôna je jednou z nejdůležitějších „vinařských“ řek na světě. Téměř po celé délce toku od Lyonu až na jih ke Středozemnímu moři je lemována vinicemi.

Lyon je se svým letištěm i stanicí TGV ideálním výchozím místem pro poznávání vín z údolí Rhôny a Provence. Vinice začínají u Vienne, třicet kilometrů jižně od Lyonu. Zpočátku lemují pravý břeh Rhôny. Svahy podél řeky jsou strmé a terasy vinic v některých místech tak úzké, že se na ně vejde jen jeden řádek révy. Použití jakékoli mechanizace je zde nemožné.

Nejseverněji leží apelace Côte Rôtie (název doslova znamená „upečené, opražené“ svahy, a výstižně vyjadřuje, jakou silou se do strmých jižních svahů opírá slunce). Pro další cru, Condrieu, je typická bílá odrůda Viognier. Pokračujeme podél řeky až ke strmým svahům Hermitage na levém břehu, kde je podloží žulové a klima kontinentální.

Až k Valence se rozkládají vinice severní Rhôny, mezi Valence a Montélimarem vinice mizejí, aby se za soutěskou Donzère opět objevily, nyní již podél obou břehů Rhôny až k Avignonu. Zde se réva pěstovaná na vápenatých půdách s jílovými naplaveninami musí vyrovnat s horkým a suchým středomořským klimatem.

Oblast mezi Montélimarem a Avignonem je označována jako jižní Rhôna. Z Avignonu tok Rhôny pokračuje mezi levandulovými a slunečnicovými poli až k Marseille na pobřeží Středozemního moře. Vydáme-li se odtud na východ až k Nice, budeme projíždět vinicemi Provence.

Od Féničanů ke Svatému otci Oblast má pestrou historii. Jih, Provence, osídlili Féničané. Kolem roku 600 př. n. l. se zdejších osad zmocnili Řekové, kteří v roce 151 př. n. l. povolali na pomoc proti Keltům a Galům Římany. Ti si o dvaatřicet let později oblast podmanili, připojili ji ke Galii a založili zde mnohá města. Rozvoj křesťanství, které do Provence přišlo roku 75 n. l., brzy přerušil vpád Vizigótů, Ostrogótů a Burgunďanů.

Později území patřilo Frankům, v 8. a 9. století zde vládli Arabové. Ve 13. století připadla Provence neapolskému rodu Anjou, posléze se jí zmocnil Alfons Aragonský. Po jeho smrti připadla oblast Ludvíku XI. Ve 14. století se do Avignonu přestěhovalo sídlo papeže a konečně v roce 1486 byla Provence připojena k Francii.

Côtes du Rhône Côtes du Rhône (doslova „svahy“ Rhôny) je druhou největší (po Bordeaux) francouzskou vinařskou oblastí s právem označovat vína ověřeným označením původu AOC (Appellation d‘Origine Contrôlée).

Ročně se zde vyrobí 400 milionů láhví. K této oblasti mám zvláštní vztah už proto, že sem vedla moje první cesta za vínem za hranice naší země. Na to, co je poprvé, se nezapomíná. Oblast mi učarovala už tehdy, a na vína z údolí Rhôny stále nedám dopustit.

Nejlepší syrahy ze žulového vrchu Hermitage se svou pepřovou chutí podle mne patří mezi nejúžasnější červená vína světa. Apelační systém, definující podmínky výroby vín, zde byl zaveden v roce 1937. Povoluje použití třiadvaceti odrůd, z nichž osm je bílých. Neexistuje zde klasifikace Premier Cru ani Grand Cru.

Nejvyšším stupněm označení původu, Côtes du Rhône Crus AC, se honosí patnáct apelací, jejichž jména sama o sobě zrychlí tep zasvěceným – například Côte-Rôtie, Hermitage, Crozes-Hermitage, Saint-Joseph, Cornas, Condrieu v severní části Côtes du Rhône, nebo Gigondas, Vacqueyras či Châteauneuf-du-Pape v jižní části. Označení Côtes du Rhône Villages AC smí používat 95 vinařských obcí na jižní Rhôně, devatenáct z nich má právo připojit své jméno. Nejnižší označení Côtes du Rhône AC má právo používat 171 obcí. Severní Rhôna je domovem odrůdových vín.

Hvězdou mezi modrými odrůdami je Syrah, který právě zde ukazuje, jak nekonečných hloubek může dosáhnout. Bílá vína se vyrábějí především z odrůd Marsanne a Viognier. Na jižní Rhôně převažují cuvée. Určitě nejslavnější apelací je Châteauneuf-du-Pape, známý je i Gigondas a Vacqueyras s dominantní odrůdou Grenache, a Tavel, apelace růžových vín. Specialitou jižní Rhôny jsou sladká „Vin Doux Naturel“ – Muscat de Beaumes de Venise a Rasteau.

Nenechte se zmást označením, jehož doslovný překlad znamená „přírodně sladká vína“. Sladké chuti těchto vín je dosaženo zastavením přeměny cukru na alkohol přídavkem destilátu.

Legenda Châteauneuf-du-Pape Toto městečko v jižní části Côtes du Rhône se proslavilo především díky papežům, kteří se ve 14. století dočasně usídlili v Avignonu. Tam je v létě nesnesitelné vedro, a tak se šestnáct kilometrů vzdálené Châteauneuf na náhorní plošině, ofukované mistralem, stalo ideálním místem pro letní papežské rezidence. Vinařství zde tehdy zaznamenalo nebývalý rozkvět, který pokračoval i po návratu papežů do Říma.

Ti si na bohatá, plná vína tak zvykli, že si je nechávali dovážet. Městečko má tři tisíce stálých obyvatel, od Velikonoc do konce října je však plné turistů, kteří přijíždějí světoznámá vína ochutnat. Châteauneuf-du-Pape se smí scelovat až z třinácti odrůd, hlavní jsou Grenache Noir, Syrah a Mourvèdre.

Vinice v Châteauneuf-du-Pape jsou pokryty oblými kameny, akumulujícími teplo, které působí na hrozny odspodu a napomáhá jejich zrání. Díky mistralu, který vše okamžitě vysuší, tu prakticky neznají problémy s plísněmi. Láhev Châteauneuf-du-Pape na první pohled poznáte podle reliéfního znaku Avignonu – papežské tiáry a překřížených klíčů svatého Petra.

Další zajímavé články se dočtete v aktuálním vydání časopisu Food.

Orbion:
Portál pro cestovatele


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Raci, ještě dnes se nemusíte cítit zcela pevní v kramflecích. Jste úspěšní a ctižádostiví, to vám musí stačit. Všechno ostatní přijde samo. Myslete však na své správné chování a…

Nejčtenější články

Doporučujeme