Jazyk může usnadnit stanovování diagnózy nebo pomoci při stanovení prognostického odhadu – lékař může předvídat, jaká nemoc nám hrozí v dohledné budoucnosti. Potvrzuje to celostní lékař MUDr. David Frej: „Východní medicína tuhle metodu využívá tisíce let. Do značné míry ji přijalo i současné klasické lékařství“.
Návod na čtení
Při stanovování diagnózy musí odborník vždy posuzovat celkový stav jazyka, od barvy přes vlhkost či hladkost až po strukturu povrchu či rýhy po stranách. Sami bychom si ale stanovovat diagnózu neměli. Stačí prý jen všímat si základní změny v ústech, už to nám může napovědět, že se něco děje. O zdraví svědčí jasné a živé barvy jazyka, tmavé a matné spíše poukazují na to, že se v organismu něco děje. Povlak je normální, ale záleží na jeho barvě a tloušťce. Čím je silnější, tím významnější jsou patogenní procesy v těle.
Jaké jsou příznaky pálení žáhy? Podívejte se na video:
Nemoci, které jazyk naznačuje
Anémie, neurologické problémy, nedostatek železa a vitaminů řady B – Pozná se podle úplně hladkého a červeného jazyka bez jakéhokoli povlaku.
Hormonální poruchy nebo infekce vnitřních orgánů – Viditelně zvětšený, jakoby opuchlý jazyk.
Infekce – Malinově červený a lesklý jazyk je známkou nějaké infekční choroby.
Onemocnění srdce nebo plic – Jazyk má namodralou barvu, může mít i hnědý povlak.
Zánět žaludku – Odhaluje ho bílá špička na jazyku, který bývá jinak normálně zbarvený.
Choroba střev – Bílé povlaky po stranách jazyka.
Začínající cukrovka – Pálení jazyka, suchost a zároveň zarudlost.
Onemocnění jater nebo žlučníku či vysoký cholesterol – Nažloutlý povlak.
Akutní i chronické potíže s trávením – Silný a hrubý bílý povlak na jazyku.
Sklony k cévním a mozkovým příhodám – Hluboké příčné praskliny na jazyku.
Vyčerpání, únava, deficit spánku – Zvlněné okraje jazyka.
Potíže se srdcem – Výrazné žíly zespodu jazyka.
Jazyk je fajn čistit
Na povrchu jazyka se každý den shromažďuje obrovské množství bakterií. Kromě jiného způsobují zubní kaz a při polykání se dostávají i do zažívacího ústrojí – tam mohou způsobit záněty a různé choroby. Jak se tomu vyhnout? Odborníci radí každodenní očistu jazyka. Ta pomáhá i při zápachu z úst. „Když si jen čistíme zuby, omezíme případný nepříjemný odér o 15 procent. Když k tomu přidáme i očistu jazyka, redukujeme ho o celých 75 procent,“ vysvětluje zubní hygienistka Simona Michalíková. Jazyková hygiena se provádí speciální škrabkou, která je běžně k dostání v drogeriích či lékárnách. Stačí ale i obyčejná čajová lžička.
Otázka pro Ing. Ivu Měsíčkovou, odbornici na východní medicínu: Může něco čtení z jazyka zkreslit?
Vzhled jazyka může ovlivnit jídlo. Například káva, červené víno nebo červená řepa nám zabarví povlak, takže ho v tu chvíli nemůžeme správně posoudit. Na vzhledu jazyka se mohou podepsat i některé léky – např. antibiotika často způsobí mapovité sloupání povlaku jazyka. Hodně změnit jeho vzhled dokážou i kortikosteroidy.
Tento bezva článek najdete v aktuálním čísle časopisu Blesk zdraví. Koupíte ho na stáncích nebo si ho objednejte na webu ZDE.
