Čtyři česká města přivítají Nový čínský Rok myši

16. 1. 2008
Oslavy příchodu čínského nového Roku myši se letos v České republice uskuteční v rámci prvního ročníku Čínského festivalu od 30. ledna do 7. února 2008 - tedy ve stejném období, kdy v Číně vrcholí tradiční vítání Nového roku. Svůj pestrý program festival nabídne postupně ve čtyřech městech: v Českém Krumlově (Městské divadlo, 30.1), v Praze (Palác Akropolis, 1.2.), v Nymburku (Hálkovo městské divadlo, 2.2.) a v Hradci Králové – (Filharmonie Hradec Králové 7.2.).

„První ročník Čínského festivalu navazuje na šestiletou tradici vítání a hudebních oslav čínského Nového roku v Praze“ říká hlavní organizátorka festivalu, zpěvačka čínského původu a autorka mnoha kulturních projektů Feng-yűn Song a dodává: „Čínský festival nese podtitul Sblížení kultur a je koncipován jako několikadenní kulturní festival, jehož cílem je přiblížit východní kulturní tradici západnímu světu, poukázat na jejich možné souvislosti a paralely, umožnit jejich vzájemné obohacení, v unikátním hudebním projektu propojit čínskou, českou a moravskou hudbu a v neposlední řadě také obohatit kulturní život ve významných městech České republiky.“

Letošní ročník je zaměřen na porovnávání starobylých čínských a evropských obřadů a rituálů, které budou tvořit hlavní osu celého festivalu sestávajícího ze dvou částí; hlavního putovního programu a pestrého doprovodného programu, jež vychází z místní české a moravské tradice a folklóru. Návštěvníci budou mít možnost shlédnout např. vystoupení Emila Viklického, Zuzany Lapčíkové, ale i ukázky umění čínských a středoasijských rituálních tanců a bubnů, tradiční čínský čajový obřad s ochutnávkou, divadelní představení a chybět nebude ani jarmark. Hlavní program bude propojen vystoupením Feng-yün Song a jejích hostů. Koncert s názvem Hedvábná cesta má symbolizovat mytické putování Boha kuchyně k nebeskému Nefritovému císaři Zaowangye shang tian, který mu udělí požehnání k Novému roku.

Příchod čínského Nového roku slaví nejen Číňané, ale více než polovina obyvatel celé zeměkoule. Čínský festival proto bude i v České republice neobyčejnou akcí a měl by se stát pravidelnou významnou kulturní aktivitou pořádanou každý rok v období začátku nového čínského roku. Organizátoři plánují v příštích ročnících s jeho rozšířením do dalších měst.

Odborným a kulturním garantem Čínského festivalu je přední česká sinoložka a předsedkyně Česko-čínské společnosti dr. Zlata Černá, roli moderátora přijal Jaroslav Dušek.

Čínský festival 2008 vyvrcholí 7. února společným koncertem zpěvačky Feng-ÿun Song a královéhradecké filharmonie v režii Lukáše Hurníka. Záznam koncertu Hudební oslava Roku myši má vyjít na CD. Čínský festival 2008 – Sblížení kultur___

Časový harmonogram a program prvního ročníku Čínského festivalu

Hlavní program: 18:30 - Jaroslav Dušek 18:35 - O starých rituálech východních kultur/ Zlata Černá 18:45 - Rituální tanec a bubny/ Rena Milgrom, Alan Vitouš 18:55 - Čínský čajový obřad/ čínská čajová mistryně Cha Dao 19:20 - Tradiční čínský tanec Od Žluté řeky/ Trn v oku

19:30 - Hedvábná cesta - Feng-yün Song a Trio PUO Extra Band a hosté: Vlachovo Kvarteto Praha (Český Krumlov) Emil Viklický (Praha, Nymburk) Zuzana Lapčíková (Český Krumlov)

  1. Malé Vinohradské divadlo (Praha, Nymburk)
  2. Nika Nováková (Český Krumlov)
  3. Tomáš Pospíšil (Český Krumlov)
  4. Džagalmaj Central Asian Ensamble (Praha)
  5. Jan Chmelarcik (Nymburk)
  6. Filharmonie Hradce Králové (Hradec Králové)

Speciální program a zakončení ČF 2008: Hudební oslava Roku myši - koncert Feng Yün Song a Filharmonie Hradce Králové. Síň Filharmonie, Hradec Králové 7.2. 2008 v 19:00.

Doprovodný program:

  1. individuálně podle místního pořadatele

zdroj: www.cinskyfestival.cz, www.fengjunsong.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Toužíte-li po změně pracovní pozici, nezapomeňte poslat novému zaměstnavateli životopis. Nyní jste akční a kreativní, bez pochyby uděláte skvělý dojem. Jestliže jdete na pracovní pohovor,…