Cukr, citron, majonéza: Co určitě nepatří na váš obličej?

Cukr, citron, majonéza: Co určitě nepatří na váš obličej?

Výroba domácí kosmetiky a používání domácích vychytávek je stále oblíbenější. Na internetu najdete spoustu rad a nápadů, jak pro svoji krásu využít některé suroviny a přípravky. Ne vždy je to ale k prospěchu věci. Co byste určitě neměla používat na pleť?

Jedlá soda

Maska z jedlé sody smíchané s vodou nebo kokosovým olejem vás údajně dokonale zbaví zrohovatělé kůže a dokonce vás omladí. Jenže! Zdánlivě neškodný prášek může na vaší pleti napáchat velké škody! Proč? Přirozené pH vaší pleti je zhruba 4,5 až 5,5 pH, jedlé sody je 9!

Co to znamená? Vysoké pH naruší bariéru vaší pokožky, která brání pleť před bakteriemi. I jedno jediné použití může na vaší pleti zanechat stopy, které sice pouhým okem neuvidíte, ale časem brzy pocítíte. Pravidelná aplikace jedlé sody může způsobit ztrátu vlhkosti a naruší přirozenou rovnováhu pH.

Pokračování 2 / 6

Citronová šťáva

Jak se zbavit mastnoty z obličeje? Dejte na vatový tampónek šťávu z citronu a naneste na celý obličej. Zmatníte pleť a předejdete vzniku pigmentových skvrn. To se velmi často dočtete na internetu. Jenže narozdíl od jedlé sody má citronová šťáva velmi nízké pH, zhruba 2, a to také není pro pokožku nic blahodárného, naopak. Kyselá šťáva může pleť dost podráždit nebo vyvolat zánět. Kyselina citronová navíc zvyšuje citlivost pokožky na sluneční záření.

Pokračování 3 / 6

Cukr

Domácí peeling z cukru můžete používat na tělo, na pleť raději ne. Kůže na obličeji je tenká a citlivá a cukrový peeling má hrubou strukturu, která ji může poškodit. Drobná poranění, která pravděpodobně ani neuvidíte, pak otevírají cestu zánětům a infekci.

Pokračování 4 / 6

Majonéza

Internet je plný receptů na domácí masky, ve kterých je hlavní složkou právě majonéza. Ta má úžasnou schopnost hydratace. Ovšem ne na obličeji! Její složení je příliš hutné a kyselé, a tak místo očekávané hydratace přijdou akorát tak pupínky a ucpané póry.

Pokračování 5 / 6

Lak na vlasy

Proč bych si měla stříkat na obličej lak na vlasy? Možná vám to přijde divné, ale na internetu najdete mnoho tipů, že je to skvělý a především rychlý fixátor make-upu. Když se vám dostane při lakování vlasů trošku na obličej, nic se nestane, ale pokud ho budete na pleť nanášet cíleně, ucpete si póry a obsažený alkohol pleť vysuší. Nemluvě o dalších obsažených látkách, které mohou způsobit červené skvrny a dlouhodobé podráždění pokožky.

Zkusíte avokádovou masku na vlasy? Podívejte se na video:

Pokračování 6 / 6

Tělové mléko

Bylo by skvělé, kdybychom se mohly natřít jedním tělovým mlékem od hlavy až k patě. Udělat to sice můžete, ale pro vaši pleť to nebude nic dobrého! Tělová mléka mají mnohem těžší složení než pleťové krémy. Také bývají více aromatická, což může na pleti způsobit velkou neplechu.

Doporučujeme

Články odjinud