Cvičení podle DVD: ano, nebo ne?

27. 11. 2011
Cvičení podle DVD: ano, nebo ne?
Jsou levná, dostupná a je jich na výběr opravdu nepřeberné množství. Cvičební DVD se zdají být dobrým řešením. Ale mají i své minusy. Jaké? To vám všechno prozradíme!

Kdysi se opatrně rozjížděl trh s videokazetami, podle nichž se dalo cvičit. Byl to hlavně oblíbený aerobik nebo klasické posilování, které v počátcích vládlo světu sportovních videokazet. Ale dnes si mezi DVD můžete vybírat, ať vás baví tanec, formování postavy, tai-či, aerobik, módní zumba nebo jóga či pilates, případně velké míče, fitbally nebo potřebujete najít cvičení, které vás zbaví.

Trh je přímo přehlcený cvičebními DVD. Jaká je vůbec šance, že si vyberu kvalitní DVD, když nemám se cvičením moc zkušeností?

Pro začátek byste spíše než po DVD měla sáhnout po vstupu do nejbližšího fitness, kde si vyzkoušíte, jaká pohybová aktivita by vám vlastně vyhovovala. Pokud byste se nemohla rozhodnout nebo se cítila nějak zdravotně limitovaná, měla byste oslovit svého lékaře a také si najít trenéra (nejlépe na doporučení, protože ne každý je automaticky kvalitní), a s nimi prokonzultovat, co si můžete dovolit a co vašemu tělu opravdu prospěje. Pustit se hned, bez konzultací, do cvičení podle DVD s sebou totiž bohužel nese riziko - že něco neodhadnete, přeženete, špatně provedete cvik a zraníte se… S tím je třeba počítat a pokud možno se toho samozřejmě vyvarovat!

Takže cvičení podle DVD rozhodně nemůže nahradit pohybovou aktivitu ve fitku?

Podle mě ne. Opravdu si nemyslím, že cvičení doma podle DVD nahradí cvičení pod vedením vyškoleného a zkušeného instruktora. Chybí u toho atmosféra, motivace, chybí vám někdo, kdo by postupně opravoval jednotlivé cviky, než se je pořádně naučíte…

Jinými slovy mám snad na cvičení podle DVD úplně zapomenout?

Ale to vůbec ne! DVD jsou dobrá hned v několika směrech. Když už dostanete vybraný pohyb pod kůži, pomohou vám ho praktikovat, kdekoli a kdykoli si zamanete. DVD se svým cvičením si snadno vezmete na dovolenou, hodit se vám bude právě teď v zimě, kdy se člověku mnohdy nechce vůbec vystrčit paty z domu, můžete si je pouštět po kouscích a alespoň trochu se každý den protáhnout, můžete zastavit obraz a studovat jednotlivé pózy nebo cviky… DVD mají samozřejmě své výhody. Nicméně jako první krok doporučuji konzultaci s lékařem, trenérem, s nimiž poznáte své možnosti a najdete správný sport. A až se ho naučíte, můžete ho s DVD již vlastně bez obav rozvíjet. Můžete díky nim najít nové choreografie - proto jsou třeba DVD dobrou pomocí pro samotné instruktory, kteří díky nim nacházejí čerstvou inspiraci pro své lekce ve fitness.

Existují sporty či cvičení, u kterých byste DVD doporučila opravdu s klidem a u kterých byste určitě odkázala na vedené „živé“ lekce? Třeba s ohledem právě na lidské zdraví.

Pro domácí cvičení doporučuji různé taneční metody, aerobní metody, posilovací DVD, která například dostanete při koupi nového domácího posilovacího stroje. Spíše pak nedoporučuji zkoušet samostatně nastudovat cvičení, jako je jóga, powerjóga, pilates, bosu balance. To jsou techniky pracující s hluboko uloženým svalstvem, u něhož je přesné provedení cviku důležitější než kdy jindy! Málokdo to zvládne sám dobře, spíš si může ublížit.

A kdo podle vás cvičení podle DVD ocení nejvíce?

Určitě lidé, kteří nemají peněz nazbyt, stejně jako ti, kteří neustále bojují s časem. DVD si přece jen můžou zapnout, kdykoli se jim to právě hodí, a nemusejí se „časovat“ podle rozvrhu ve fitness. DVD jsou dobrým řešením také pro stydlivé introverty, kteří nechtějí chodit na hromadné lekce nebo se jim nelíbí atmosféra v posilovnách. Jak už jsem říkala -s rozumným přístupem se na cvičení podle DVD dá najít hodně kladů. Jen nepodceňujte začátky! Vyberte si své DVD!


Nechcete hubnout sami? Navštivte náš FITweb.cz!


Rádi vaříte a hledáte inspiraci? Navštivte Recepty.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Blíženci, na startovní čáře března máte dost energie a v práci se vám daří prosazovat své názory. Je pravda, že už nejste tak na vrcholu jako v minulém období, ale prozatím vám to…