Cvičení s dětmi: 12.- 18. měsíců

4. 11. 2004
Cvičení s dětmi: 12.- 18. měsíců
Kouzelné provázky - Tato hra má dva cíle – zabaví dítě, zatímco vy máte práci, a současně učí dítě při hraní některé nové věci! Tato hra také obsahuje prvek překvapení, což udrží dítě pozorné po dlouhou dobu.

Procvičované dovednosti

  • příčina a následek
  • rozšíření záběru pozornosti
  • řešení problémů
  • schopnost poradit si sám

Pomůcky

  • 4 malé hračky
  • 4 barevné provázky nebo stužky metrové délky
  • lepicí páska
  • vysoká dětská židle s deskou

Postup Přivažte jeden provázek k malé hračce. Také ostatní hračky opatřete stužkami nebo provázky. Přilepte volné konce provázků k desce dětské židle ve čtyřech různých bodech. Posaďte dítě do sedačky a připněte k ní desku. Nechte dítě prozkoumat provázky předtím, než mu ukážete, co má udělat. Po pár minutách mu ukažte, jak vytáhnout hračku přivázanou na provázku, tedy pokud na to již samo nepřišlo. Udělejte překvapený obličej pokaždé, když se hračka objeví. Přimějte dítě, aby pracovalo i s ostatními provázky. Když má na desce hračky ze všech čtyř provázků, shoďte je ze stolu a hrajte znovu.

Další možnosti

  • Přivažte k provázkům namísto hraček různá cukrátka, aby se dítě mohlo občerstvit poté, co je vytáhne na desku.

Upozornění

Dávejte na dítě pozor po celou dobu. Mohlo by se zamotat do provázků.


Ukázka je z knihy: 160 her a cvičení pro první tři roky života dítěte Soubor námětů pro všestranný rozvoj nemluvňat a malých dětí Zkušená odbornice v oboru vývoje dítěte nabízí nápady na hry a zábavné činnosti, které podporují rozvoj schopností a dovedností dětí ve věku od narození do 3 let. Rodiče v knize naleznou inspiraci, jak se svými dětmi trávit příjemně a užitečně čas. Po stručném úvodu, ve kterém autorka popisuje schopnosti a dovednosti, které je možno pomocí her a cvičení rozvíjet, následují náměty pro hry. Kniha je rozdělena do kapitol podle věku dětí, kterým jsou hry určeny (0 až 3 měsíce, 3 až 6 měsíců, 6 až 9 měsíců atd.). Každá kapitola začíná stručným úvodem, ve kterém autorka popisuje důležité prvky rozvoje dítěte v příslušném věkovém období. Autorka se zaměřuje na rozvoj pohybových schopností (jemné i hrubé motoriky), rozvoj myšlení a schopnosti řešit problém, rozvoj řeči a komunikačních schopností, rozvoj vědomí vlastní identity, rozvoj sociálních dovedností a rozvoj emocí.

Vydalo nakladatelství Portál

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

V pátek vám dojte trpělivost a řeknete nadřízenému, co si o jeho hloupých poznámkách myslíte. Je vám jedno, zda vás vyhodí. Pověděli jste mu svůj názor. Nebojte se, všechno dobře dopadne.…

Nejčtenější články

Doporučujeme