Cvičení s dětmi: 6.- 9. měsíc

21. 10. 2004
Cvičení s dětmi: 6.- 9. měsíc
Vyrobte na hraní vlastní zvířátka z fazolí. Ušijte polštářky ve tvaru zvířátek, vycpěte je fazolemi a dítě už bude vědět, co si s nimi počít. Potom můžete zkusit hrát některou z níže uvedených her.

Procvičované dovednosti

 • fantazie a tvořivost

Pomůcky

 • 2 froté ručníky nebo podobná tkanina
 • 2 hrnky fazolí
 • jehla a nit
 • fixy

Postup Vystřihněte z látky dva stejné kousky ve tvaru zvířete. Výhodnější jsou jednoduché tvary. Medvídek, myška nebo žabka určitě udělají radost a nejsou příliš složité. Sešijte obě půlky dohromady, u hlavy nechte otvor. Otočte zvířátko naruby tak, aby stehy zůstaly uvnitř, a vycpěte je asi do tří čtvrtin fazolemi. Zašijte otvor u hlavy. Namalujte zvířátku pomocí fixů obličej a další detaily. Dejte zvířátko dítěti, ať si ho nejprve samo v klidu prozkoumá. Potom mu ukažte, jak si může se svou novou hračkou hrát: pouštět na zem, házet, stavět ji na nohy, na záda, schovávat ji, hýbat s ní a mluvit jako ona, pusinkovat, hladit a mačkat.

Další možnosti

 • Udělejte z ručníku větší zvířátka. Vyrobte dítěti pro radost spoustu fazolových zvířátek.

Upozornění

Pečlivě obě půlky zvířátek sešijte, aby žádná fazole nevypadla. Kupte na výrobu zvířátek malé fazole, které dítěti nezaskočí, pokud by se k nim náhodou dostalo.

Opilé batole

V prvních měsících života je pro dítě udržení rovnováhy tvrdým oříškem. Zpočátku mu dělá problémy vůbec udržet svou velkou hlavu. Brzy však najde zalíbení v hrách na procvičení rovnováhy, jakou je právě hra „Opilé batole“.

Procvičované dovednosti

 • smysl pro rovnováhu
 • rozvíjení důvěry mezi vámi
 • sociální interakce

Pomůcky

 • menší ručník
 • vaše noha

Postup Jako podložku pro dítě si na nohu prostřete menší ručník. Posaďte si dítě na stehno, čelem k vám. Držte ho za paže, potom pomalu přesouvejte vaše ruce po pažích dolů, až ho budete jen lehce přidržovat za prsty. Když se snažíte udržet rovnováhu dítěte na vaší noze, pohybujte nohou zvolna. Zkuste dítě pustit nejdříve jednou rukou a potom i druhou. Stále však buďte připraven dítě chytit, kdyby to bylo třeba. Otočte dítě zády k sobě a hrajte znovu.

Další možnosti

 • Natáhněte si nohu a položte ji na židli. Posaďte si dítě místo na stehno na holeň.

Upozornění Buďte vždy připraven dítě zachytit, kdyby ztratilo rovnováhu.


Ukázka je z knihy: 160 her a cvičení pro první tři roky života dítěte Soubor námětů pro všestranný rozvoj nemluvňat a malých dětí Zkušená odbornice v oboru vývoje dítěte nabízí nápady na hry a zábavné činnosti, které podporují rozvoj schopností a dovedností dětí ve věku od narození do 3 let. Rodiče v knize naleznou inspiraci, jak se svými dětmi trávit příjemně a užitečně čas. Po stručném úvodu, ve kterém autorka popisuje schopnosti a dovednosti, které je možno pomocí her a cvičení rozvíjet, následují náměty pro hry. Kniha je rozdělena do kapitol podle věku dětí, kterým jsou hry určeny (0 až 3 měsíce, 3 až 6 měsíců, 6 až 9 měsíců atd.). Každá kapitola začíná stručným úvodem, ve kterém autorka popisuje důležité prvky rozvoje dítěte v příslušném věkovém období. Autorka se zaměřuje na rozvoj pohybových schopností (jemné i hrubé motoriky), rozvoj myšlení a schopnosti řešit problém, rozvoj řeči a komunikačních schopností, rozvoj vědomí vlastní identity, rozvoj sociálních dovedností a rozvoj emocí.

Vydalo nakladatelství Portál

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Jakmile se ráno probudíte, převalíte se na druhý bok. Vůbec se vám nechce vstávat a nejraději byste leželi v posteli celý den! To vám určitě nevyjde, ale stejně si dopřejte odpočinkový…

Nejčtenější články

Doporučujeme