Cysta a lipom. Který je nebezpečný a může zapříčinit vznik nádoru?

20. 5. 2021
Cysta a lipom. Který je nebezpečný a může zapříčinit vznik nádoru?
Co jsou to cysty a tukové buňky neboli lipomy? Jak vznikají a mohou způsobit závažnější zdravotní problém? Pokud si nejste jistí, co vlastně tyto dva pojmy znamenají, podívejte se na video v úvodu článku. Jednoduchá charakteristika vám vše vysvětlí.

Cysta je vlastně váček, který je naplněn tekutinou či nějakou hustou hmotou a často se zaměňuje za nádor. Tyto cysty se mohou objevit na různých místech, a to třeba na vaječnících či na prsou (převážně u žen).

Pokud se bulka tvoří na vnitřním orgánu, chvíli to trvá, než se to projeví, aby mohl lékař bulku nahmatat. V mnoha případech jsou cysty benigní, tedy nezhoubné. Více o cystě, její příčině vzniku a léčbě se dozvíte zde.

Lipom neboli tuková bulka vzniká v důsledku úrazu. Bulka sama o sobě není nijak nebezpečná a odstraňuje se chirurgicky a povětšinou ambulantně. Někdy se totiž stává, že utlačuje okolní nervy či vadí při běžném pohybu. Více o vzniku a léčbě lipomu se dozvíte zde.

Všechny příčiny vzniku cysty a lipomu a vše ohledně léčby se dozvíte ve videu v úvodu článku.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Patříte ke znamením, která prahnou po super kariéře a nechcete být jen průměrní pracovníci. Životní dílo se vám daří, ale momentálně se musíte srovnat s nepřízní osudu. Snížení výkonnosti…