Ďábelský holič

12. 2. 2008
Ďábelský holič
Režisér Tim Burton a na Oscara a Zlatý glóbus nominovaný herec Johnny Depp přicházejí s novým dramatickým thrillerem Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, který přináší originální uchopení úspěšného muzikálu, vzešlého z pera textaře a skladatele Stephena Sondheima.

“Domnívám se, že hlavní důvod, proč se příběh Sweeneyho Todda vypráví i po 150 letech je ten, že je to opravdu dobrý příběh... je velmi chytlavý. Je to příběh o pomstě, a o tom, jak pomsta stravuje sebe sama,” říká Stephen Sondheim, autor slavného muzikálu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, který do filmové podoby zadaptoval režisér Tim Burton. “Ve své podstatě jde o klasickou tragédii o člověku, který se chce pomstít a nakonec zničí sám sebe.”

Depp zde ztvárňuje nespravedlivě odsouzeného Benjamina Barkera, který musí ve vězení na druhé straně světa strávit celých 15 let. Barkerovi se podaří uniknout do Londýna, plně rozhodnutý pomstít svou rodinu i zmařené roky. V Londýně se pak setká se svou novou společnicí, paní Neville Lovett. Barker si v Londýně změní identitu na Sweeneyho Todda a začne provozovat svou starou živnost - holičství. Jeho salón je těsně nad pekařským krámkem, kde paní Lovett peče své masové bochánky. Todd se zaměří především na svého úhlavního nepřítele, soudce Turpina, a jeho poskoka Beadle Bamforda, kteří jej nespravedlivě odsoudili a na dlouhá léta poslali do těžkého žaláře, aby mu Turpin mohl nerušeně odloudit ženu Lucy, a spolu s ní i malou dceru.

Paní Lovett Toddovi prozradí, že poté co se soudce Turpin pokusil Lucy svést, ta se ze zoufalství raději otrávila. Když se na scéně objeví konkurenční holič, okázalý Ital Pirelli, Sweenyho identita je zásadním způsobem ohrožena a proto se Todd rozhodne sprovodit jej jedním řezem břitvy ze světa. Zpočátku sice netuší, jak se zbavit předmětu doličného - těla - ale tento problém záhy vyřeší paní Lovett, která vzniklou situaci bere jako východisko ze své svízelné situace. Její obchod upadá a proto začne masové bochánky plnit lidským masem.

Sweeney si zanedlouho všimne, že Soudce se zamiloval do své chráněnky, dospívající Johanny, která je ve skutečnosti Sweeneyho dcerou. Johanně je uloženo domácí vězení, ale i tak si jí jedno dne všimne mladý námořník Anthony, který Sweeneyho zachránil z moře. Anthony se do Johanny beznadějně zamiluje a rozhodne se ji zachránit a pojmout za manželku.

Masové bochánky paní Lovett se záhy stanou londýnskou senzací, její obchody rostou a ona začne snít o životě respektované dámy, po boku se Sweeneym a Pirelliho asistentem Tobym, kterého chce adoptovat za syna. Sweeney však sní jen a jen o pomstě – ke škodě své i svého okolí.

Ačkoliv se určitá skupina vědců domnívá, že Sweeney Todd skutečně existoval a v Londýně 18. století měl na svědomí na 160 vražd, většinou se předpokládá, že jde o zcela fiktivní postavu, kterou zpopularizovala povídka The String Of Pearls: A Romance Thomase Pecketta Presta, jíž v listopadu 1846 vydaly noviny The People’s Periodical. Podlé jisté legendy existoval holič, který svým zákazníkům podřezával hrdla a úzkou šachtou v podlaze transportoval jejich mrtvá těla do sklepa, kde je jeho společnice, paní Nellie Lovett, rozsekala na kusy a takto získané maso přidala do svých masových bochánků. Ty pak s úspěchem prodávala nic netušícím zákazníkům.

O rok později na základě Prestova příběhu vznikla hra, která nesla výmluvný název Ďábelský holič z Fleet Street. Zanedlouho už Toddova pověst soupeřila s jiným slavným londýnským vrahem 19. století, neslavně proslulým Jackem Rozparovačem.

Dramatický muzikál Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street uvádějí česká kina v originální změní s titulky od 7. února 2008. Vedle Johnnyho Deppa v roli ústřední postavy se na plátně objeví Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Timothy Spall a Sascha Baron Cohen.

Foto: archiv Warnes Bros

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí zrozenci Štíra, ani ve středu nepřicházíte o neotřelé nápady a spoléháte se na svůj úsudek. O vašich kvalitách se přesvědčil i samotný šéf, který se na vás může ve všem spolehnout.…

Nejčtenější články

Doporučujeme