Dagmar Havlová s bustou Václava Havla Profimedia

Dagmar Havlová s bustou Václava Havla Profimedia

Dagmar Havlová v Divadle na Vinohradech Profimedia
Dagmar Havlová v Divadle na Vinohradech Profimedia
Dagmar Havlová Profimedia
Dagmar Havlová s cenami TýTý Profimedia
18
Fotogalerie

Dagmar Havlová slaví 70: Holka z porcelánu i první dáma a Havlova láska

Kdo by neznal potrhlou dívku z komedie Holky z porcelánu, starostlivou mámu ze snímku Chobotnice z 2. patra nebo celkem nepříjemnou sousedku z filmu Vlastníci? Svým komediálním talentem si získala mnoho příznivců, po svatbě s Václavem Havlem v roce 1997 ale i mnoho odpůrců. Dagmar Havlová se ale nevzdala a své místo po boku bývalého prezidenta nakonec obhájila. Dnes 22. března 2023 slaví herečka své sedmdesáté narozeniny.

Vrabčák Vojta

Narodila se jako Dagmar Veškrnová v roce 1953 v Brně. Otec byl soustružník, matka účetní. Otec si přivydělával jako estrádní bavič a konferenciér, skládal muziku a hrál na několik nástrojů.

Ve vzpomínkách na Instagramu bývalá první dáma před časem přiznala, že v dětství byla spíš jako kluk než holčička s panenkami. „Vlasy mi ostříhala sestra, a ve škole jsem si za to vysloužila přezdívku 'Vrabčák Vojta'. Proč zrovna Vojta? Nevím. Jen vím, že jsem se od té doby rvala, prala a vůbec jsem se neprojevovala jako holčička,“ svěřila se.

Jak uspěla Dagmar Havlová? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Holka z porcelánu

Byl to právě film Holky z porcelánu, kde Dagmar Havlová, tehdy ještě Veškrnová, poprvé zazářila. Objevil ji režisér Juraj Herz, který hledal nové tváře a kterého okouzlila na kamerových zkouškách. Prý by bývala obstála ve všech pěti rolích. Brzy poté se dostala do Divadla na Vinohradech a její herecký úspěch rostl.

Proslavila se především v komediálních rolích jako Zítra to roztočíme, drahoušku, Já už budu hodný, dědečku – a v mnoha dalších. V sedmdesátých letech minulého století byla jednou z nejpopulárnějších hereček u nás a lidé ji zbožňovali.

Pokračování 3 / 5

Láska k divadlu

Nebyla však „jen“ skvělou komediantkou, zářila i ve vážnějších rolích, například jako Kateřina v Shakespearově komedii Zkrocení zlé ženy ve Wolkerově divadle. V roce 1979 získala angažmá ve vinohradském divadle, tam pak na ni čekala řada důležitých rolí. Za tu nejdůležitější považovala ona sama postavu Evy v dramatu Gabriely Preissové Gazdina roba. Divadlo jí podle jejích slov přinášelo očistu, byla to její láska.

Pokračování 4 / 5

Druhá první dáma

Po nevydařeném prvním manželství, ze kterého má herečka dceru Ninu, přišel šok. V roce 1997 se totiž provdala za prezidenta Václava Havla, čímž se stala trnem v oku řadě lidí, jelikož se tak stalo krátce po smrti jeho první manželky Olgy. Václav Havel mnohokrát řekl, že si Dagmar nebral, aby nahradila Olgu, ale proto, že se mají rádi a chtějí spolu žít. Svou roli první dámy brala Dagmar vážně, založila nadaci, věnovala se dobročinnosti a skvěle reprezentovala svého manžela při státních návštěvách. Nestála jen po jeho boku, dávala najevo i svůj názor, a to někdy dost razantně a bohémsky.

Byla prezidentovi více ženou a kamarádkou a on ji považoval za anděla strážného, který ho hlídá. Její přítomnost ho vždy zklidnila, to ostatně potvrdil i jeho osobní lékař. Vzdala se herectví, aby mohla být po jeho boku, byla s ním i v době jeho smrti v prosinci 2011. Paradoxní je, že teprve v téhle chvíli si Dagmar vysloužila slova uznání.

Pokračování 5 / 5

Aktivní influencerka

K herectví se Dagmar Havlová vrátila až v roce 2006. V roce 2021 pak zazářila v komedii Vlastníci, kde si zahrála protivnou členku bytového družstva, která všem leze na nervy. Vedle hraní se jí stále dostává pozornosti jako bývalé první dámě.

Velmi aktivní je také na Instagramu, kde se svými fanoušky sdílí vzpomínky z natáčení svých slavných filmů, zážitky ze života i třeba nejrůznější beauty triky. Nedávno zaujala také podporou nového prezidenta Petra Pavla a účastí na inauguraci, kde zazářila v krásných rudých šatech z dílny návrhářky Beaty Rajské. „Inaugurace prezidenta Pavla byla velmi důstojná. Díky za něho. Jsem ráda , že se Hrad znovu otvírá a navazuje na odkaz mého muže,“ napsala v příspěvku na sociálních sítích.

Doporučujeme

Články odjinud