Dejte molům ve vaší skříni vale

23. 8. 2001
Dejte molům ve vaší skříni vale
Nepříjemným spolubydlícím ve vašem šatníku by se mohli stát i moli. Tito textilní škůdci nežijí v přírodním prostředí, ale nejraději vyhledávají teplé lidské příbytky. Co proti molům dělat?

Dejte molům ve vaší skříni vale

Nepříjemným spolubydlícím ve vašem šatníku by se mohli stát i moli. Tito textilní škůdci nežijí v přírodním prostředí, ale nejraději vyhledávají teplé lidské příbytky. Škodlivé jsou pouze samičky, které nakladou do vašeho oblečení vajíčka, z nich se vylíhnou malé larvy a ty potom v průběhu 2 až 6 měsíců konzumují vaše nejoblíbenější svršky. Pak se promění  v kukly, ze kterých se vylíhnou opět dospělí jedinci. Vyžírají na tenkých látkách oválné dírky, na kožešinách spasou chlupy. Po vylíhnutých kuklách zůstávají bělavé zámotky.

Co proti molům dělat? 
Především je nelákat. V bytě bychom měli zlikvidovat všechna znečištěná místa, která moli vyhledávají. Důležité je nepřeplňovat šatník, oděvy by měly volně viset, každý zvlášň na svém ramínku. Skříně je nutno často větrat, tím vzniká lehký průvan, který moli nenávidí. Láká je také propocené oblečení. Proto bychom měli oddělovat čisté prádlo a již nošené věci.

Velice účinné je i používání tzv. odpuzovačů, aromatických bylin, které molům nevoní. Využít se dá bazalka, levandule, máta, oregáno, šalvěj, tymián. Obsahují vonné silice, které osvěžují vzduch a zároveň ho ozdravují, protože ničí škodlivé bakterie. Použít lze i listy vlašských ořechů, sušenou pomerančovou kůru, kaštany, voňavé mýdlo nebo chmelové šištice. Moje babička vkládala do skříně noviny, neboň moli nesnášejí pach tiskařské černi.

Dříve se také v hojné míře používal k odpuzování molů a k jejich hubení naftalín, ale protože jeho výpary jsou nejen nepříjemné, ale jak se ukázalo, tak i lidem škodlivé, přestal se prodávat.

Jestliže se již molům podařilo vniknout do vašeho oblečení, je dobré oblečení vyvětrat, sluníčko zničí nakladená vajíčka, účinné je i přežehlení oděvu nebo uložení na delší dobu do mrazáku. Našpiněné prádlo vypereme, abychom neposkytovali další zdroj.  Příliš poškozené oděvy vyhodíme, z ostatních larvy a kukly vysajeme nebo ručně odstraníme a vypereme. Šatník pečlivě vymyjeme a pravidelně větráme.

Autor: Dana Švigová

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Ranní vstávání je pro vás občas utrpení. Dneska se vám nechce, protože musíte čelit složitým povinnostem a nadřízený požaduje urychlené vyřízení. Snad se z toho nezblázníte, začínáte mít…

Nejčtenější články

Doporučujeme