Délka dožití nás Čechů poprvé klesla. Jak si můžeme sami prodloužit život?

9. 6. 2022
Foto: iStock
Délka dožití nás Čechů poprvé klesla. Jak si můžeme sami prodloužit život? | Foto: iStock
Máte kolikrát pocit bezmoci? Co se týče délky života, nemusíte. Sice máme každý dané genetické dispozice, ale svou délku života můžeme ovlivnit. Nemusíme dělat nic sofistikovaného, stačí 150 minut lehkého pohybu týdně (chůze) a úprava životního stylu. To za to stojí, nemyslíte? Možná vás inspiruje i příběh paní Dagmar, která to dokázala po padesátce. Najdete ho v článku.

Odborníci z VFN varují: Přitom náprava je úplně jednoduchá a zvládne ji každý

Po celá desetiletí se v Česku prodlužovala střední délka dožití. U žen se postupně vyšplhala až na 81,9 roku a u mužů na 76,1 roku věku. Dosáhli jsme tak na úroveň vyspělých západních zemí. Vloni se pozitivní trend náhle zlomil, mužům klesla naděje na dožití o 1 rok a ženám o 0,7 roku. Ve způsobu, jak nepříznivý trend otočit zpátky, mají lékaři ze Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze jasno: klíčem k prodloužení života ve zdraví až o 5 let je 150 minut pravidelného přiměřeného pohybu týdně a úprava životního stylu.

Dokázala to například paní Daniela Bašková, která zhubla pod vedením odborníků ze 130 kg na 83 kilogramů. Její příběh najdete dále. 

Nebojte se silového tréninku. Lze začít v jakémkoliv věku. Jak? Mrkněte na video, kde vám to vysvětlí zakladatel Fitness Institutu Jan Caha: 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Den po novoluní jste ve zvláštní náladě. Ne vše dopadne podle vašich představ. To jen proto, že jste unavení a potřebujete nabrat nový dech. Nadřízený za vámi přijde s prosíkem anebo…