Špatný spánek, málo energie, žádný zájem a radost z toho, co vás dřív těšilo. Přejídání, nebo naopak nechutenství a výčitky. Ztrácíte i zájem o sex? Jste agresivní? Pak je možné, že by se z vás mohli stát hrdí vlastníci deprese. A s tím je potřeba rychle něco udělat.
Potíže, které vás prozradí
„Jedná se zejména o psychosomatické obtíže, mezi kterými najdete typickou bolest zad, hlavy, zažívací potíže, vysoký krevní tlak, sníženou imunitu, opakované infekty, chronické obtíže, únavu, nevýkonnost aj.,“ říká psycholožka PhDr. Andrea Mládková z Psychosomatické ordinace a dodává: „V oblasti duševní je škála potíží také široká, od pocitu prosté špatné nálady až po úzkostné stavy, vyhoření, ztrátu smyslu života, nebo naopak podrážděnost až výbuchy agresivity.“
Pokračování 2 / 7
Nečekejte na průšvih
Odlišit depresi od špatné nálady nemusí být vždy úplně jednoduché. Pomoci Vám v tom může odborník, psycholog nebo lékař. „Je důležité uvědomit si, že i s depresí lze pracovat, lze ji léčit.
Součástí této léčby ale často bývá i změna způsobu života, což může být někdy náročný úkol,“ říká psycholožka. Často nás k tomuto kroku přivede až nějaká hraniční událost, jako např. vážná nemoc, úraz, ztráta partnera a podobně, která, z psychosomatického pohledu, bývá vyvrcholením „nevyslyšených“ signálů vlastního těla či okolí. Přestaňte si říkat: To pro mě není nebo: Vezmu si prášek a ono to přejde. Věřte, že nepřejde.
Pokračování 3 / 7
Je jedno, odkud ji máme
Každá krize v sobě nese transformační potenciál, někdy je bolestivé a těžké ho hledat. Hodnotné věci ale nebývají zadarmo. Ne nadarmo se přeci říká: Kde zakopneš, hledej poklad.
Naše priority a hodnoty se mění i s věkem. To, co se nám dříve jevilo jako lákavé a nezbytné, ve skutečnosti nepotřebujeme, lesk těchto věcí se rychle ztrácí. Je to zpravidla ve středním věku a projevuje se to jako „krize středního věku“.
Pokračování 4 / 7
Najděte svůj vnitřní svět
Člověk, který zůstane trvale orientován na vnější svět a jeho hodnoty (úspěch, společenské postavení, materiální hodnoty), ztrácí kontakt se svým vnitřním světem. Stává se pouhou prázdnou atrapou a ve stáří žije s pocitem nenaplněnosti a marnosti. A deprese přichází.
Depresi ale mohou přinášet i situace, u nichž si vysokou míru stresu přinášíme sami. Poslouchejte signály svého těla a „nechoďte sami proti sobě“.
Pokračování 5 / 7
Deprese může být i potlačená agrese
V případě deprese, kdy si člověk nedokáže pomoci sám, je potřeba vyhledat pomoc odborníka. Už vám nebude stačit kamarádka, která je v každé situaci s vámi, nadržuje vám a – co si budeme říkat – v životě by vám neřekla nic, co by mohlo bolet.
„Ano, je to pravda. Odborník vám nezávisle pomůže zorientovat se v situaci, nastavit priority, porozumět sobě, svým motivacím a ujasnit si další životní směřování,“ říká PhDr. Andrea Mládková.
„Z psychosomatického hlediska je deprese potlačená agrese, potlačená životní energie, zaměřená proti sobě samému,“ varuje doktorka Mládková a radí: „Proto je důležité nepotlačovat emoce, být v kontaktu sám se sebou, se svým prožíváním.“
Dodržujte zásady duševní hygieny, pravidelně odpočívejte, hýbejte se, pobývejte na čerstvém vzduchu, těšte se z maličkostí nebo třeba rozvíjejte naplňující mezilidské vztahy.
Pokračování 6 / 7
Relax je nutnost
Nezbytné je naučit se účinně relaxovat, odbourávat tělesné a duševní napětí, které běžně vzniká v průběhu každého dne (někdy jsou popisovány jako větší stresory drobné každodenní nepříjemnosti a frustrace než závažné životní události).
K relaxaci tělesné i duševní mohou sloužit např. pohybové aktivity, ale volte spíše rekreační sport než ten výkonnostní. Cvičit můžete také tai-či, meditovat nebo zkusit některé relaxační techniky, např. autogenní trénink.
Pokračování 7 / 7
Srovnat vás může i jóga
Skvělým způsobem relaxace a restartu mysli je restorativní jóga. Restore znamená obnovit, vzkřísit, rekonstruovat anebo regenerovat sebe sama. „Dovolit si uvolnění a zastavení je možnost, kterou každý máme, pokud si uvědomujeme, že relaxace je součástí obnovování mentální i fyzické energie. Relaxace je podmínkou dobrého výkonu,“ říká instruktor restorativní jógy Václav Krejčík z pražských Energy studií a prozrazuje princip:
„Jste v pozici podloženi jógovými pomůckami pro větší uvolnění těla, nad vaší hlavou se jako sprcha rozptýlí kapičky květinové bio esence, které vás zahalí do voňavé mlhy a do vaší mysli a srdce vstoupí mystický zvuk tibetské mísy. Netoužíte po pohybu a přejete si jen zůstat a být.“