Deprese není obyčejný smutek. Jak s ní bojovat?

23. 11. 2020 Reklama
Deprese není obyčejný smutek. Jak s ní bojovat? | Unsplash.com
Když se řekne deprese, každý si hned představí smutek, melancholii či skleslost. Deprese je ale mnohem závažnější než obyčejná smutná nálada. Jaké jsou příznaky deprese a jak s ní správně bojovat?

Deprese se obvykle pojí především s podzimem. Podle statistik je ale její výskyt mnohem vyšší na jaře. Odhaduje se, že depresí trpí více než 15 % lidí v ČR. Tento počet s letošní situací narostl, koronavirus zvýšil počet případů o desítky procent. Na vině může být hned několik faktorů: mediální obraz situace, negativní zprávy, negativní vliv celé situace, pocit nejistoty. Z obyčejné náladovosti se tak snadno stane těžká deprese, na kterou zaberou už jen antidepresiva. Jaké má deprese příznaky a pomůžou přírodní antidepresiva?

Rozpoznejte depresi od špatné nálady

Depresi provázejí příznaky, které nemusíte hned považovat za závažné, ale pokud je podceníte, snadno sklouznete do stavu, kdy si bez lékaře sami pomoci nedokážete.

Mezi nejčastější příznaky deprese patří: ztráta motivace, neschopnost se radovat, nedostatek energie, celková únava, změny nálad, nespavost či naopak častý spánek, podrážděnost, pocit viny a bezcennosti, špatná koncentrace, nechutenství, úzkost a v krajním případě až myšlenky na sebevraždu.

Typicky se příznaky, zejména pak zhoršená nálada, projevují po ránu, čímž navazují na nedostatek spánku. Úzkost, psychická nepohoda a neklid jsou také jedním z typických příznaků deprese, které se projevují jako pocit sevření na hrudi, silné bušení srdce či různé bolesti.

Zkuste test deprese

Test na depresi si můžete udělat i sami online. Není to nic složitého, jednoduše odpovíte na několik otázek, na základě kterých test vyhodnotí vaši situaci. Nutno podotknout, že se nejedná o klinické testy, a tudíž pozitivní výsledky považujte spíše za signál, že něco není v pořádku, a následně navštivte lékaře.

Psychotestů, které využívají i lékaři, je několik, nejčastější jsou Beckova škála a Derogatisova depresivní škála. I tyto testy najdete běžně na internetu, ale znova je potřeba myslet na to, že jen odborník určí vaši přesnou diagnózu a stanoví léčbu.

Antidepresiva jsou běžnou součástí léčby

Po stanovení diagnózy začíná dlouhá cesta léčby. Podle druhu deprese se stanoví odpovídající způsob, který bude pro pacienta nejlepší. Pokud to nejde jinak, například terapií, lékař vám předepíše antidepresiva – medikamenty, které jsou sloučeninou několika látek ovlivňujících nerovnováhu mozkových neurotransmiterů pozitivním způsobem. Aby byl jejich účinek patrný, musí se užívat dlouhodobě.

Jestli nejste fanouškem antidepresiv, zkuste ta přírodní. Přírodní antidepresiva jsou zejména různé bylinky, látky v jídle, ale i aktivita jako je masáž, běh, jóga nebo tanec. Co se týče bylinek, známé antidepresivní účinky mají třeba bazalka, heřmánek, levandule či kozlík lékařský. Tou nejlepší v boji proti depresi je třezalka, která zklidní nervy. Do jídelníčku zkuste zakomponovat kvalitní čokoládu, avokádo, ořechy nebo ústřice.

Poporodní deprese není blues

Jedním ze specifických druhů deprese je ta poporodní. Tento stav po porodu je často doprovázen příznaky jako pocit neschopnosti či plačtivost, ale také strach o novorozence. Pravá poporodní deprese se objevuje i s odstupem několika měsíců. Projevuje se jako pocity smutku, úzkosti a únavy, ale i ztrátou schopnosti postarat se o dítě i o sebe. Poporodní deprese je něco jiného než poporodní blues, které se projevuje do dvou až tří dnů po porodu a odezní zcela spontánně. Jde vlastně o pouhou reakci na změnu hormonů v krvi a něco nového, co jste dosud nezažili.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Nový pracovní týden začal přímo ukázkově a vy pokračujete v krasojízdě úspěchu. Moc dobře víte, že nedostanete nic zadarmo, a proto se snažíte a makáte na plné obrátky. Svým kolegům jdete…

Nejčtenější články

Doporučujeme