Deprese se projevuje i fyzickou bolestí

1. 7. 2005
Deprese se projevuje i fyzickou bolestí
Ačkoli většina pacientů s depresí trpí vysloveně bolestmi, podle výzkumů o nich jen málokdo mluví se svým lékařem.

Osm z deseti pacientů s diagnózou deprese trpí únavou a téměř stejný počet jich má podle britského Spolku pro depresi potíže se spánkem. Přesto tyto projevy sdělí svému lékaři jen dvě třetiny z nich. Proto lékaři vybízejí každého, kdo se domnívá, že trpí depresí, aby neváhal s vyhledáním pomoci. Současná dostupná léčba je velmi efektivní.

Průzkum na 644 pacientech s depresí odhalil, že postižení touto nemocí nejsou ochotni hovořit o některých potížích se svým lékařem. Například pouze 14% osob trpících sexuální poruchou se dokázalo svěřit lékařům.

Rozsáhlá mezinárodní studie zjistila, že 43% pacientů s depresí navíc pociťuje bolesti. Nespojují si je však přímo s hlavní diagnózou a lékaři se na tyto symptomy ani neptali.

Dr. Graham Archard, místopředseda Královské univerzity praktického lékařství, však tvrdí: "Tělesné symptomy jsou u depresí velmi běžné a především léčitelné. Je chyba se s nimi nesvěřit lékaři."

Během života pocítí někdy depresi minimálně jeden z pěti lidí. Informace o tomto onemocnění lze nejjednodušeji získat na speciálně zřízených telefonních linkách.

Tělesné projevy deprese:

  1. Únava
  2. Poruchy spánku
  3. Nechutenství/ úbytek hmotnosti
  4. Všeobecné bolesti
  5. Poruchy sexuality/ztráta libida

zdroj: Plus

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Do nedělního dne vkládáte velké naděje, ale opět je to jen na vaší náladě. Pokuste se spravit pocuchané vztahy s rodinou a budete šťastní. Moc dobře víte, že v životě není nic zadarmo.…

Nejčtenější články

Doporučujeme