Deprese vyčtené v očích mazlíčků

13. 4. 2013
Deprese vyčtené v očích mazlíčků | Zdroj: Shutterstock
V posledních letech deprese postihují čím dál tím více lidí. Onemocnět však mohou také domácí mazlíčci, i když jen zřídkakdy.

„Zvířata nemají druhou signální soustavu, a proto je u nich tato nemoc tak vzácná,“ vysvětluje veterinář a zvířecí psycholog z Prahy-Vinohrad MVDr. Alexandr Skácel. Psi podle jeho slov obvykle trpí depresí o něco častěji než kočky. Náchylnější k tomuto onemocnění jsou zejména menší psí plemena, jako je například pražský krysařík, pekingský palácový psík nebo čivava. Průběh nemoci je přitom obvykle velice podobný jako u lidí.

Tíživé zvířecí odloučení

Pro depresi je charakteristický dlouhodobý, mnohdy až několikaměsíční smutek. Vyvolat ho může například změna prostředí, živelní pohroma, ale i úmrtí v rodině, rozvod nebo dlouhé odloučení od páníčka. Doktor Skácel dodnes vzpomíná na kočku, jejíž majitelka trpěla schizofrenií a musela být poměrně často hospitalizovaná.

„Plynule s tím se u zvířete zhoršovala deprese projevující se agresí,“ říká, „kočka byla už prakticky neošetřitelná.“ Změna nastala až ve chvíli, kdy se příbuzným podařilo najít zařízení pro duševně nemocné v Terezíně, kam si pacienti mohli brát s sebou i své domácí mazlíčky. Zvíře se jakoby zázrakem zklidnilo a také nemoc jeho majitelky se poněkud stabilizovala.

Danajský dar od páníčka

Přítomnost domácího mazlíčka ostatně leckdy prospívá i lidem s depresí. Zvíře ovšem může nemoc nejen zmírnit, ale někdy i „natáhnout“. Před časem se doktor Skácel v ordinaci setkal s mužem, kterému před jeho očima zastřelili koně. Událost ho natolik poznamenala, že se musel s depresemi léčit u psychiatra.

„A ten mu poradil, ať si pořídí boloňského psíka, o němž je známo, že dokáže z člověka stahovat špatnou energii,“ popisuje tehdejší situaci zvířecí psycholog. Muži se sice opravdu ulevilo, ale po čase onemocněl pro změnu jeho domácí mazlíček. I na jeho depresi se však nakonec ve veterinární ordinaci našel správný lék.

Antidepresiva jen výjimečně

Boloňského psíka tehdy doktor Skácel vyléčil pomocí homeopatik, která považuje při léčbě zvířecích depresí za opravdu výjimečný léčebný prostředek. Z doslechu ví, že někdy zabírají také Bachovy květové esence nebo speciální éterické oleje, ale sám s nimi osobní zkušenost zatím nemá.

Klepněte pro větší obrázek

„Zvířecím pacientům můžeme na depresi předepsat také humánní či veterinární antidepresiva, která jsou relativní novinkou,“ říká veterinář. Sám se ale k těmto lékům, které mají řadu vedlejších účinků, uchyluje jen výjimečně. Většinou je předepisuje pouze na překlenutí nejhoršího období, kdy je zvíře například velmi agresivní. A teprve když si je jist, že se za zdánlivou depresí neskrývá jiná nemoc.

Podchytit nemoc včas

Zahájit včas léčbu deprese je důležité nejen u lidí, ale i u zvířat. Už proto, že neléčená nemoc může u lidského – a výjimečně i u zvířecího – pacienta skončit sebevraždou. „Nestačí ale jen předepsat tablety, hodně záleží i na spolupráci chovatele,“ připomene veterinární lékař.

Nemocné zvíře obvykle především potřebuje dostatek pohybu, lásky a empatie Pokud příliš zaměstnaný páníček svého domácího mazlíčka jen v rychlosti vyvenčí, nakrmí a většinu dne jej nechává doma samotného, pak ho asi z dlouhodobého smutku jen těžko vyléčí.


Jak se projevuje depresivní porucha?

  • Nemocné zvíře méně jí a pije.
  • Pes nevítá páníčka jako obvykle, bývá někde zalezlý a mívá stažený ocas.
  • Kočka je sice i při depresi poměrně aktivní, ale zato bývá agresivní a někdy může provést i něco nepředvídatelného – například couvá pozpátku.
  • Jakmile vám váš domácí mazlíček delší dobu připadá „divný“ nebo se vám zdá, že „nemá jiskru v oku“, vyhledejte odborníka.
  • Pozor, za dlouhodobým smutkem se někdy může skrývat například onemocnění ledvin, rakovina či jiná somatická nemoc!
Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud se vám podaří udržet nervy na uzdě, prožijete bezproblémový pracovní den. Už nějaký ten pátek se vám nedaří zbavit stresu. Věřte, že vám to jen zdravotně přitíží a vitalita bude fuč!…

Nejčtenější články

Doporučujeme