Děti kuřaček častěji trpí střevní kolikou

Děti kuřaček častěji trpí střevní kolikou

Nepříjemné zažívací potíže mohou novorozencům způsobovat matky, které nedokáží ani v době těhotenství odolat tabákovým výrobkům. Podle výzkumu amerického pediatra doktora Edmonda D. Shenassy z Brown Medical School v Providence trpí totiž děti kouřících matek mnohem častěji střevní kolikou.

Nepříjemnou chorobu provázejí časté křeče, které nutí kojence k přehnanému pláči. Dosud není sice přesně známa souvislost mezi kouřením v těhotenství a vznikem chronické koliky, ale patrně nikotin v nenarozeném plodu ovlivňuje produkci střevního hormonu motilinu.

Doktor Edmond D. Shenassa s doktorkou Mary-Jean Brownovou z Lékařské fakulty Harvardské univerzity v Bostonu společně porovnávali šest různých studií zabývajících se vlivem kouření v těhotenství na vznik koliky u dětí, a pět z nich potvrzuje, že děti těhotných kuřaček, jež se kouření nevzdaly ani v období gravidity, velmi často trpí kolikou a propukají v přehnaný pláč.

Podle předpokladů látky vstřebané z cigaretového kouře do těla matky pronikají do plodu a způsobují nadměrnou produkci střevního hormonu motilinu. Ten ovlivňuje nadměrný pohyb a zaškrcování střev, které způsobují křeče. Kojenec se pak často budí a propuká v neutišitelný pláč.

K potvrzení tohoto závěru by však bylo dobré zadat novou nezávislou studii, monitorující celé těhotenství kuřačky a následný zdravotní stav kojenců. "Ve Spojených státech kouří celá polovina všech těhotných kuřaček. Pokud se prokáže, že jejich zlozvyk v těhotenství způsobuje koliku u novorozenců, pak bude o důvod více působit na budoucí matky, aby přestaly v těhotenství kouřit," míní doktor Edmond D. Shenassa. (Plus)

Doporučujeme

Články odjinud