Děti musí podstoupit další očkování

3. 7. 2001
Děti musí podstoupit další očkování
Od tohoto měsíce musí děti podstoupit nové očkování proti žloutence typu B a proti hemofilové infekci. Povinnou vakcinaci nařídil stát u dvou až tříměsíčních dětí.

Děti musí podstoupit další očkování

Od tohoto měsíce musí děti podstoupit nové očkování proti žloutence typu B a proti hemofilové infekci. Povinnou vakcinaci nařídil stát u dvou až tříměsíčních dětí. Dvanáctileté děti budou nově očkovány proti žloutence, neboň ve věku 15-19 let je nákaza žloutenkou nejpravděpodobnější.

Je vakcinace nutná? Lékaři a hygienici jsou pro, přesto se objevují pochybnosti.
Ochrana proti "hemofilovi" je všeobecně podporovaná. Jde o nebezpečnou bakterii, která způsobuje smrtelné zápaly mozkových blan a záněty hrtanové příklopky. Nemoc je nejčastější příčinou smrti dětí. Jen od roku 1992 do 1996 zemřelo 11 dětí mladších pěti let, z nichž sedm nedojelo živých ani do nemocnice. Loni se objevilo sto onemocnění hemofilové infekce a tři skončily smrtí.

Různé názory panují na očkování proti žloutence u kojenců. Tak malý organismus je každou vakcínou zatěžován. Žloutenka je stokrát nakažlivější než HIV a mnoho odborníků se domnívá, že očkovat by se mělo až před pubertou, kdy je nákaza pravděpodobnější. U dětí do devíti let bylo zaznamenáno jen 10 případů zatímco u dětí od 15-19 let až 112 případů. Podle hygieniků se nákaza v ranném věku mnohdy nepozná a v 90% proběhne bez příznaků. V pozdějším věku však může vyústit v rakovinu jater.

Do dnešního dne bylo očkování proti žloutence typu B dobrovolné. Stát a lékaři svorně očkování doporučovali, přesto mnoho lékařů své děti očkovat nedávalo.

autor: Helena

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Kolegové se diví, že jste nevrlí a sklíčení. Vždyť plníte svou práci stále dobře, jen pomaleji. Radí vám, ať se tolik nestresujete. Mají pravdu. Zvýšený stres má na svědomí nevhodné…

Nejčtenější články

Doporučujeme