Děti musí podstoupit další očkování

3. 7. 2001
Děti musí podstoupit další očkování
Od tohoto měsíce musí děti podstoupit nové očkování proti žloutence typu B a proti hemofilové infekci. Povinnou vakcinaci nařídil stát u dvou až tříměsíčních dětí.

Děti musí podstoupit další očkování

Od tohoto měsíce musí děti podstoupit nové očkování proti žloutence typu B a proti hemofilové infekci. Povinnou vakcinaci nařídil stát u dvou až tříměsíčních dětí. Dvanáctileté děti budou nově očkovány proti žloutence, neboň ve věku 15-19 let je nákaza žloutenkou nejpravděpodobnější.

Je vakcinace nutná? Lékaři a hygienici jsou pro, přesto se objevují pochybnosti.
Ochrana proti "hemofilovi" je všeobecně podporovaná. Jde o nebezpečnou bakterii, která způsobuje smrtelné zápaly mozkových blan a záněty hrtanové příklopky. Nemoc je nejčastější příčinou smrti dětí. Jen od roku 1992 do 1996 zemřelo 11 dětí mladších pěti let, z nichž sedm nedojelo živých ani do nemocnice. Loni se objevilo sto onemocnění hemofilové infekce a tři skončily smrtí.

Různé názory panují na očkování proti žloutence u kojenců. Tak malý organismus je každou vakcínou zatěžován. Žloutenka je stokrát nakažlivější než HIV a mnoho odborníků se domnívá, že očkovat by se mělo až před pubertou, kdy je nákaza pravděpodobnější. U dětí do devíti let bylo zaznamenáno jen 10 případů zatímco u dětí od 15-19 let až 112 případů. Podle hygieniků se nákaza v ranném věku mnohdy nepozná a v 90% proběhne bez příznaků. V pozdějším věku však může vyústit v rakovinu jater.

Do dnešního dne bylo očkování proti žloutence typu B dobrovolné. Stát a lékaři svorně očkování doporučovali, přesto mnoho lékařů své děti očkovat nedávalo.

autor: Helena

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jako málokdo víte, že hvězdy člověku pouze trochu pomáhají, nebo někdy prostě jen maličko zbrzdí nepříjemnosti, avšak nedokážou pozměnit základní životní nasměrování člověka. Zejména ne…

Nejčtenější články