Děti stále příliš často mlsají a vynechávají ovoce a zeleninu

24. 4. 2009
Děti stále příliš často mlsají a vynechávají ovoce a zeleninu
Stravování dětí z České republiky je vyváženější, pestřejší a zdravější než v minulosti. Stále se však podoba jídelníčku dětí výrazně liší od jeho správného složení. To naznačil průzkum mezi 200 rodiči provedený v minulých dvou týdnech na zákaznické lince projektu Zdravá 5 prodejen Albert a Hypernova.

Mezi nejčastější prohřešky ve stravování dětí stále patří příliš častá konzumace sladkostí a pití sladkých limonád. Svůj podíl na nesprávném stravování svých dětí přiznávají i někteří rodiče, kteří mnohdy nemají přehled o jejich stravování mimo domov. K nadváze dětí přispívá i to, že skoro polovina z nich se dle průzkumu nevěnuje žádnému sportu.

Průzkum ukázal, že celkem 78 % dětí jí minimálně pětkrát denně. Právě pravidelnost je jednou z nejdůležitějších zásad správného stravování. A uvědomují si to i samotní rodiče, jelikož více než polovina z nich (53 %) vždy svým dětem připravuje svačinu pro jejich pobyt mimo domov. „Právě pravidelnost patří společně s výběrem potravin a jejich vhodným množstvím mezi nejdůležitějšími faktory podporující správný vývoj dítěte. Zdůraznila bych také význam snídaně, která doplní energii, tekutiny a živiny po noci. Snídaně má dítě nastartovat do dalšího dne,“ říká Zdeňka Jirků, nutriční terapeutka projektu Zdravá 5.

Hry pomáhají vylepšit jídelníček Obecně se však lidé o zdravé a správné stravování zajímají stále více. „Dokazuje to i rostoucí počet volajících na naši infolinku Zdravé Pětky. Mnohdy již přibližně vědí, jak má jejich i jídelníček dětí vypadat. Dotazy jsou tak již konkrétnější než v minulosti, což obecně souvisí se zdravějším způsobem života. Podrobněji se ptají i na správný jídelníček dětí,“ říká Jirků. Zájem přispívá k tomu, že se situace zlepšuje a jídelníčky se více přibližují té správné podobě.

Děti však stále jedí málo ovoce a zeleniny. Každý třetí rodič je dokonce přesvědčen, že právě to je největším problémem jeho dítěte. „V rámci Zdravé Pětky se konkrétně na tuto oblast hodně zaměřujeme. Dítě by mělo sníst minimálně pět porcí ovoce a zeleniny denně. Pomocí různých her a soutěží se u dětí snažíme vytvořit dobrý vztah k této významné složce jídelníčku. Děti se zároveň seznámí i s tím, jaká je cesta ovoce a zeleniny až na jejich stůl,“ vysvětluje princip Zdeňka Jirků.

Zároveň přidává zajímavé tipy rodičům přímo z „kuchyně“ projektu: „Děti seznamujeme i s exotickými druhy ovoce a zeleniny, čímž zvyšujeme jejich zájem a především zvídavost. Také jim představujeme nápady na hravé a zdravé mlsání, kdy mohou i své rodiče překvapit jednoduchou přípravou pokrmu z ovoce a zeleniny.“ Děti i rodiče najdou další řadu zajímavostí a nápad i na webových stránkách Zdravé Pětky. Ty mohou být nejen ideální inspirací pro začátek, ale čerpat z nich mohou dlouhodobě. Na www.zdrava5.cz funguje také např. online poradna zdravé výživy.

Sladkosti jsou stále největším problémem Mezi největší prohřešek v jídelníčku dětí stále patří přílišná konzumace sladkostí. To se dle rodičů týká celkem 34 % dětí. A také velmi časté pití sladkých limonád. To si myslí každý pátý rodič.

„Výsledky průzkumu potvrdily, že tyto dvě oblasti patří dlouhodobě mezi nejproblematičtější,“ říká Jirků. To velmi často souvisí s tím, že někteří rodiče nemají kontrolu, či přímo nevědí o všem, co děti během dne snědí. Přiznává to bezmála každý třetí rodič.

Problémem se to stává především v případě, kdy děti dostávají peníze na stravování. Velmi často potom využívají i nabídku rychlého občerstvení. „Tento typ nezdravého jídla by se neměl v jídelníčku objevovat příliš často. Pokud si děti občas jídlo z rychlého občerstvení dají, ať si vyberou zdravější nabídku – zeleninový salát, či ovoce. Pokud si vyberou méně zdravou variantu, je nutné jídelníček doplnit větším množstvím zeleniny a ovoce. Vhodnější ale pochopitelně je, aby se toto jídlo objevovalo na talíři výjimečně a za odměnu,“ zdůrazňuje Jirků Průzkum však také odhalil několik pozitivních trendů. Do jídelníčku dětí začínají například pronikat biopotraviny. Pravidelně je má v jídelníčku 13 % českých dětí.

zdroj: Mmd Corporate

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Vaše komunikace s vlivnými lidmi bude příkladná. Dokážete skvěle formulovat svoje myšlenky, jež navíc budou velmi podnětné. Máte štěstí, že i druhá strana bude vstřícná k navrhovaným…

Nejčtenější články