Děti z předchozího vztahu a nová rodina: Jak mít dobré vztahy se všemi? | Foto: iStock

Foto: iStock

Děti z předchozího vztahu a nová rodina: Jak mít dobré vztahy se všemi?

Musí děti vycházet s vaším novým partnerem? Musí on děti milovat? Anebo stačí, když k sobě budou přistupovat formálně, avšak se vzájemným respektem? Zvládat nové vztahy v rodině není jednoduché, ale s trpělivostí se to dá zvládnout!

Nepřestupujte ze vztahu do vztahu

Odborníci na lidskou duši se vzácně shodnou na tom, že pokud se rozhodneme přestoupit ze vztahu do vztahu okamžitě jako z autobusu do metra, které jsme sotva doběhli, nemáme s sebou vláčet jako zavazadla i děti. Jednoduše řečeno, dejte dětem, a to jakkoliv starým, čas, ať si nejprve zvyknou, že máma a táta nejsou spolu, a teprve pak je seznamujte s novým partnerem.

Co by mělo dítě zažít, než nastoupí do první třídy? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Berte ohled na pocity dětí

Zatímco vy jste změnu pravděpodobně plánovala delší dobu a připravovala se na ni, děti celá situace zavalila jako lavina. Není namístě po nich chtít, aby okamžitě akceptovaly nového partnera. Dospívající děti situaci možná naoko zvládnou, ale váš vztah s nimi bude kvůli vaší ukvapenosti v mnoha směrech velmi oslabený. Možná zmizí důvěra i důvěrnost, blízkost, jistota a hloubka vztahu. A v mnoha rovinách se pak po čase budete setkávat s odmítáním.

Pokračování 3 / 6

Děti nejsou povinny ho milovat a on není povinen milovat je

Bylo by jistě hezké být velkou rozvětvenou a milující rodinou, která zahrnuje staré i nové partnery, vlastní i společné děti a snad také rodiče a prarodiče. Jenže to bychom se museli rozcházet a rozvádět bez emocí, v klidu a dá se říci dokonce v lásce.

Rozvody s sebou však bohužel obvykle nesou bolest ze zrady a nevěry, tvrdé boje, lži, obviňování. Těžko lze po dětech chtít, aby cizího pána, který možná v jejich očích vzal tatínkovi maminku, ať už se vše odehrálo jakkoliv, ihned milovaly. A stejně nelze očekávat od nového partnera, že si vaše děti okamžitě zamiluje jako vlastní. On si vybral vás, a ne vaše děti. Neočekávejte, chápejte a tolerujte to. Vše nemusí být tak, jak jste si vysnila, to je holt život.

Pokračování 4 / 6

Nesprintujte, ale kráčejte krok po kroku

Zatímco do nového vztahu jste se možná vrhla po hlavě, při seznamování partnera s dětmi sprintovat rozhodně přestaňte, a to i za cenu toho, že přechodně budete bydlet odděleně. Neprospělo by to dětem ani partnerovi. V seznamování kráčejte krůček po krůčku, obě strany se totiž jinak mohou vzájemně „vyděsit“. „Vzájemné osmělování by mělo probíhat krůček po krůčku. Začít společným víkendem může být pro všechny zúčastněné nesmírně těžké,“ doporučuje v jedné ze svých publikací známý psycholog a manželský poradce Petr Šmolka.

Pokračování 5 / 6

Netlačte na pilu

Zvolněte nejen tempo, ale i sílu a tlak. Jednoduše nikoho ze zúčastněných k ničemu nenuťte a nemanipulujte. Nejlepší je, když si nový partner, vaše a případně i jeho děti k sobě najdou nějaký vstřícný typ vztahu po čase a bez nucení sami. Bez nucení k tomu jsou daleko lepší předpoklady, než když budete tlačit na pilu. „Nečekejte, že se budou mít všichni rádi. Úplně stačí vzájemný respekt a dle možností korektní formální vztahy. Vše navíc je příjemný nenárokový bonus,“ vysvětluje, radí a doporučuje Petr Šmolka.

Pokračování 6 / 6

Mějte respekt

Vzájemný respekt dětí a dospělých i vzájemný respekt dvou dospělých je základem kvalitních vztahů, ať již budou mít jakoukoliv podobu a hloubku. Možná vám respektování přání dětí či partnera ohledně vzájemného sbližování přinese do života řadu komplikací, ale v životě je vždy něco za něco. Vydržte a zvládněte vše s velkou dávkou empatie, úctou a láskou. Do budoucna se to vyplatí všem zúčastněným.

Doporučujeme

Články odjinud