Adam Novák byl dětskou hereckou hvězdou. Foto: ČSFD

Adam Novák byl dětskou hereckou hvězdou. Foto: ČSFD

Malý Petr Bajza bavil v seriálu o malých uličnících nespočet diváků. Foto: Aha! - Petr Novotný
Spolu s partou prožívali zajímavé příběhy, pamatujete si na Otakárka Soumara? Foto:Českatelevize.cz
Tahle pětka držela v seriálu vždy pohromadě. Foto:Tomáš Waschinger
Adama Nováka si můžete pamatovat ze seriálu Bylo nás pět. Foto: Profimedia
38
Fotogalerie

Dětské televizní hvězdy: Co dnes dělají Péťa Bajza, postrach Lucie či Prcek?

Příběhy legendární Lucie, postrachu ulice, Petra Bajzy z Bylo nás pět nebo filmového Prcka z filmu Můj brácha má prima bráchu a jeho pokračování pobaveně i s napětím sledovaly miliony diváků. Co dnes dělají jejich představitelé? Možná vás překvapí, že většina z nich se už dávno věnuje něčemu jinému, než je herectví.

Jolanka z Boty jménem Melichar půjčuje hlas Angelině 

Neustálé přezouvání, legendární hromnice a také první láska. To vše se nejspíš vybaví většině lidí, když slyší o filmu Bota jménem Melichar. Představitelka blonďaté Jolany Regina Řandová je dnes již dávno dospělá a jako jedna z mála ikon dětských filmů na herectví nezanevřela. Tedy alespoň ne úplně.

V současnosti se Regina Řandová věnuje zejména dabingu a možná vás překvapí, že svůj hlas už mnohokrát propůjčila Angelině Jolie, Demi Moore a dalším hollywoodským celebritám. Například hlas z filmu Královna Zloba, kde hraje Jolie Zlobu, patří v českém dabingu právě Regině. Dabérka se nechala slyšet v jednom z rozhovorů, že díky častému dabování jejích rolí stárne spolu s Angelinou.

Co prozradila o svém soukromí Regina Řandová z Boty jménem Melichar? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Lucie, postrach ulice, si vzala první lásku

Z představitelky malé Lucie, postrachu ulice, je už dávno dospělá paní. Příběhy Lucie, které se objevovaly na televizních obrazovkách, prožívaly spolu s představitelkou tisíce malých diváků. Dnes je z nerozlučné kamarádky formeláků a sousedky zlobivého Osvalda Žanety Fuchsové vdaná paní, která si nakonec vzala svou první lásku. Ještě předtím byla jednou vdaná a z prvního manželství vzešly dvě děti. Vystřídala několik zaměstnání, až se nakonec znovu vydala zpět do filmového průmyslu a stala se z ní asistentka režie.

Pokračování 3 / 7

Po Křečkovi v noční košili se slehla zem

Pamatujete ještě na kultovní seriál s prvky sci-fi a cestováním v čase? A to všechno jen v pyžamu, tedy noční košili. Tušíte správně, řeč je o Křečkovi v noční košili. Hlavní představitel malého Káji Berky v podání Ondřeje Regazza díky pradědečkovi (Miroslav Vladyka) objevil stroj na cestování v čase. Postava malého Káji Berky byla pro Ondřeje jednou z největších a zároveň z posledních rolí. Dnes se už herectví nevěnuje a nedává ani žádné rozhovory. Jako by se po něm slehla zem.

Pokračování 4 / 7

Tomáš z Páni kluci je tanečník

Pamatujete ještě na Levín, klidné mrňavé městečko, kde to vypadá, jako by se čas zastavil, a kde žijí svérázní lidé? Ve filmu volně inspirovaném románem Marka Twaina prožívají svá chlapecká léta tři nerozluční přátelé – Tomáš, tulák Hubert a Jožka. Tomáše ztvárnil dětský herec Michael Dymek, který je dnes ženatý a má dvě děti. V dospívání se rozhodl vydat trochu jiným směrem, vystudoval taneční obor na pražské konzervatoři a je z něj tanečník lidových tanců, jimž se věnuje i na divadelních prknech divadla BUFO.

„Je to soubor, který založil Martin Pacek s Honzou Menšíkem a kamarády. Nese v sobě odkaz folkloru, takže budoucnost folkloru. Tehdy to bylo asi trochu natruc. BUFO rozhodně nedělá folklor, ale děláme takové veselé, vtipné taneční divadlo už dvacet pět let,“ popsal Michael Dymek své divadelní angažmá v rozhovoru pro Seznamzpravy.cz 

Pokračování 5 / 7

Z Petra Bajzy je výtvarník

Asi se nenajde skoro nikdo, kdo by v dětství neměl rád seriál Bylo nás pět z roku 1994 podle stejnojmenné předlohy Karla Poláčka. Příběh vypráví o dobrodružstvích malého Petra Bajzy a jeho přátel Zilvara, Kemlinka, Otakárka a Jirsáka. Hlavní roli ztvárnil Adam Novák, který sice herectví dávno pověsil na hřebík, přesto se dál pohybuje u filmu.

Nyní je z dětské hvězdy filmový výtvarník a živí se malováním, tvorbou soch, návrhy dekorací a scénografií. Jako umělec se podílel na bondovce Casino Royale nebo na nové řadě seriálu Zdivočelá země, ve které kdysi sám hrál. Angažoval se také v historickém filmu o Janu Husovi z roku 2015. Filmovému světu se nevyhne ani v soukromém životě. Jeho sourozenci jsou totiž herečka Sandra Nováková a herec Filip Novák.

Pokračování 6 / 7

Z Prcka je úspěšný podnikatel

Roman Čada v roli Martina Pavelky vyřešil nejedno rodinné příkoří. Oporu v něm měl především jeho filmový bratr v podání Jana Hrušínského, kterému Prcek zachránil vztah s přítelkyní. Od dob natáčení filmové série Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze ztvárnil už jen několik drobnějších rolí. Dnes se Roman Čada věnuje především fotovoltaickému oboru, který vystudoval na katedře elektrotechnologie ČVUT, a v oboru zaznamenal mnoho významných úspěchů.

Je z něj podnikatel a majitel firmy VOTUM Smart Energy, která se zabývá aplikací fotovoltaických systémů. Čada je podruhé ženatý, s manželkou vychovává dvě děti. Jak přiznává, mezi jeho záliby patří karate a cestování. Sestavil vlastní plachetnici a jeho největším snem je plavba lodí kolem světa.

Pokračování 7 / 7

Zákeřný osud herců z filmu Ať žijí duchové

Tragicky skončil osud hned dvou výrazných dětských hrdinů z filmu Ať žijí duchové. Tomáši Holému, který už jako dítě exceloval v řadě rodinných filmů, se stala v roce 1986 osudnou dopravní nehoda v pouhých dvaadvaceti letech. Také filmová Leontýnka Dana Vávrová se vysokého věku bohužel nedožila. Její kariéra se rozvíjela nejen v Česku, ale i ve vedlejším Německu, kde našla životního partnera, kameramana a režiséra Josepha Vilsmaiera. S ním měla herečka tři dcery. V roce 2009 podlehla v jednačtyřiceti letech zákeřné rakovině.

Dalším hrdinou filmu Ať žijí duchové je Dlouhý Janek, kterého ztvárnil Jiří Procházka. Ten se naštěstí těší dobrému zdraví a je z něj hudebník. Nevzali ho na konzervatoř, a tak se začal věnovat zvučení. Příležitostně hraje také v hudební skupině. Nikdy se neoženil, je svobodný a nemá děti.

 
 

Doporučujeme

Články odjinud