Dětské zoubky

14. 11. 2006
Dětské zoubky
Dětské mléčné zoubky vyžadují zvláštní a hlavně důslednou péči. První zoubky hrají významnou roli, když se děti učí správně vyslovovat. Stav mléčných zubů také výrazně ovlivňuje správný vývoj zdravého stálého chrupu. Jinými slovy: na zkažených mléčných zubech se jen těžko může vyvinout zdravý stálý zub.

Kojenci a batolata Vývoj dětského chrupu začíná již v prenatálním období, kdy je pro něj důležitý přísun stavebních a výživových látek. Přelomovým obdobím každého zubu je jeho prořezání (okolo šesti měsíců věku dítěte). Od té doby je vystaven vnějším vlivům, zejména tvořícímu se zubnímu povlaku, který může při dlouhodobějším působení poškozovat sklovinu a vést až ke vzniku zubního kazu.

U kojenců a malých dětí bývá pro vznik zubního kazu obzvlášť nebezpečné, pokud se naučí usínat s kojeneckou lahví naplněnou sladkými čajíčky a šťávami. Diagnóza lidově známá jako medové zuby nejčastěji postihuje plošky předních zubů, může postupovat po obvodu celého krčku a vést až k odlomení korunky zubu. Kaz napadá skupiny zubů či dokonce celý chrup. Mléčný chrup je totiž více náchylný k tvorbě zubního kazu, protože je jeho sklovina měkčí a rychleji se odře. Pro péči o zuby kojenců je vhodné dvakrát denně používat vatovou tyčinku nebo měkký hadřík a přední a zadní stranu zubů očistit od lepkavých zbytků mléka nebo kaše. Pokud začneme kojence přikrmovat, je dobré jako hlavní jídlo preferovat spíše maso-zeleninové pokrmy místo sladkých ovocných.

Předškoláci Jakmile se začnou objevovat stoličky nebo špičáky, je čas na dětský zubní kartáček. Měl by mít pevnou, šikovnou rukojeť a malou, měkkou kartáčkovou hlavu. Zpočátku není nutné používat zubní pastu. Ve věku kolem tří let umí děti poměrně dobře samostatně vyplivovat, a mohou tedy používat speciální dětskou zubní pastu, u níž jsou všechny účinné látky dávkovány v množství vhodném pro děti. Začíná se nejjednoduššími horizontálními pohyby a ve vyšším věku je možné přejít na stírání. Samozřejmostí by mělo být čištění dvakrát denně, které přispěje k zažití správných hygienických návyků dítěte.

Do tří let dítěte čistí zoubky rodič, do osmi let je nezbytné dočišťování a dohlížení na správný způsob čištění. I když je dítě velmi samostatné, rodiče by neměli následné dočišťování podceňovat. Nejjednodušší je postupovat následovně:

  • Postavte se za dítě a opřete si jeho hlavičku o levé předloktí (u leváků o pravé). Malé děti si při tom můžete vzít na klín.
  • Nyní mu pevně chytněte hlavičku tím, že ho dlaní uchopíte za bradu. Dávejte přitom pozor, abyste mu příliš neotvírali ústa.
  • Nejprve čistěte obtížné oblasti, poté ty snadné. Začněte tedy vnitřní stranou zadních zubů, pokračujte na jejich vnější straně, pak přejděte na oblast předních zubů a nakonec vyčistěte žvýkací plošky.
  • Po stranách a v přední části přitom opisujte drobné kroužky, aniž byste vyvíjeli příliš silný tlak, a přejíždějte jemně sem a tam po žvýkacích ploškách. Dítěti přitom vysvětlujte, co právě děláte a k čemu to je dobré.

Školáci Teprve děti od osmi let mají motoriku vyvinutou natolik, že jsou schopny si chrup správně vyčistit samy. Kolem dvanáctého roku mohou zkusit používat mezizubní nit a později i mezizubní kartáčky.

STRAVA vs. KAZ Člověk moderní doby trpí přebytkem cukru ve stravě. Zvýšená konzumace cukrů má negativní vliv na celkové zdraví, ale také zvyšuje nebezpečí vzniku zubního kazu. Zubní kaz je nejen nejčastějším onemocněním dutiny ústní, ale je to i nejrozšířenější chorobou vůbec. Zubní kaz není dědičný, je tedy v našich silách jeho výskyt podstatně snížit či dokonce vymýtit. Rodiče by měli jít svým dětem příkladem v oblasti ústní hygieny, ale i ve stravovacích návycích a preferování potravin a nápojů zdravých pro zuby. Totéž by mělo platit i pro prarodiče, kteří mnohdy rádi obdarovávají svá vnoučata sladkostmi!

Pro prevenci vzniku zubního kazu je důležité omezit výskyt cukrů v potravě a podstatně snížit množství a frekvenci jejich konzumace. I konzistence sladkých jídel hraje svou roli, lepivé sladkosti pro naše zuby rozhodně nejsou to nejlepší.

Po večerním čištění zubů a v noci by děti měly pít jen neslazené nápoje, minerálky, vodu, bylinkové a jiné čaje. Už kojencům je dobré podávat vodu nebo bylinkové čaje a předejít tím návyku na sladké nápoje. Na správné stravovací návyky u malých dětí by měli dohlížet jejich rodiče. Sladkosti je nejlepší konzumovat s hlavním jídlem. Děti by neměly mlsat v průběhu celého dne. Pokud se dítě častějšího mlsání sladkostí jen těžko vzdává, potom je dobré naučit ho čištění zubů i několikrát během dne.

SPRÁVNÉ NÁČINÍ Pro děti používejte zubní kartáčky a pasty určené přímo pro ně. Neměly by používat zubní pastu určenou pro dospělé, protože obsahuje vysoké množství fluoru, které může způsobit až chronickou intoxikaci fluorem, tzv. fluorózu. Ta se projevuje vznikem nevratných bílých až hnědých skvrn.

Sáhněte třeba o osvědčené značce Signal, která nabízí sadu kartáčku a pasty určené speciálně pro děti. Na jejich obalech jsou kresby veselých obrázků – Signal zoubků, které dětem každodenní rituál zpříjemní. Transparentně modrá gelová zubní pasta se „žvýkačkovou“ příchutí obsahuje vedle fluoridu kalcium a vitamin E a účinně zabraňuje tvorbě zubního kazu.

Kartáček Signal Kids je speciálně vyvinutý pro děti od 3 do 6 let. Malá hlavička s jemnými svazky štětin šetrně čistí dětské zoubky a chrání dásně před ještě nezkušeným dětským čištěním. Díky přísavce ve tvaru nožiček drží na většině povrchů v koupelně.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

I když si s partnerem dvakrát nerozumíte a zdá se vám nějaký divný, věnujte mu svou pozornost. Jak ho přivedete na jiné myšlenky, okamžitě se vám přiblíží a vy budete opět veselí. Někdy…

Nejčtenější články

Doporučujeme