Devět příčin návalů horka, které nemají nic společného s menopauzou

Devět příčin návalů horka, které nemají nic společného s menopauzou

Tři čtvrtiny žen trpí v přechodu návaly horka. Vnímají to jako postupně se zintenzivňující pocit tepla ve tváři a v horní části těla, provázený pocením a zarudnutím kůže. Občas ale tyto příznaky s přechodem vůbec nesouvisejí a tělo nám jimi signalizuje jiné závažné zdravotní obtíže. Co za nimi může být?

Váha a jídlo

Ostrá a kořeněná jídla roztahují cévy a stimulují nervová zakončení, což u některých lidí vyvolává návaly horka. Pocení při nebo po jídle může také signalizovat přecitlivělost organismu na alkohol, cukr nebo kofein. Tahle přecitlivělost může vzniknout v jakékoli fázi vašeho života. K návalům horka jsou také náchylnější lidé, kteří mají velkou nadváhu, a to i mladé ženy.

TIP NA VIDEO: Podívejte se, jak si udržet zdravá střeva!

Pokračování 2 / 10

Léky na předpis

Návaly horka můžou být vedlejším účinkem léků proti bolesti, osteoporóze, depresi, úzkosti nebo za ně může užívání hormonální antikoncepce.

Pokračování 3 / 10

Těhotenství

Návaly horka jsou časté u těhotných hlavně v průběhu prvního a druhého trimestru těhotenství, a to kvůli hormonálním změnám v organismu. U některých žen tyto potíže přetrvávají i po porodu.

Pokračování 4 / 10

Stres

Reakce na stres a úzkost a v závislosti na tom i hormonální bouře v organismu může také vyvolat u některých lidí nepříjemné vlny horka.

Pokračování 5 / 10

Infekce

Jakákoli infekce způsobující horečku (například zánět močových cest) může také vyvolat návaly pocení.

Pokračování 6 / 10

Hypertyreóza

Zvýšená funkce štítné žlázy může vést k návalům horka. Hypertyreóza je také spojovaná s náhlým snížením hmotnosti a změnami ve struktuře střeva.

Pokračování 7 / 10

Problémy se srdcem

Vlny vedra, které nás občas obtěžují, souvisejí také s potížemi se srdcem.

Pokračování 8 / 10

Rakovina a její léčba

Návaly horka jsou někdy příznakem rakoviny prsu, leukémie, lymfomu nebo syndromu karcinoidu (stavu, kdy neuroendokrinní nádor uvolňuje chemické látky do těla a ty způsobují návaly horka). Vlny vedra můžete zažívat také při léčbě rakoviny a při chemoterapiích při rakovině prsu. Tyto problémy zaznamená sedm z deseti žen, které tuto léčbu podstoupily.

Pokračování 9 / 10

Můžou mít návaly horka i muži?

Návaly nejsou jen ženským problémem. Zaznamenat je kvůli klesající hladině testosteronu můžou také muži. Zatímco ženy procházejí menopauzou, muži zase andropauzou. Návaly horka můžou mít muži také při léčbě rakoviny prostaty.

Pokračování 10 / 10

Jak návaly horka minimalizovat?

Cvičte, nekuřte, omezte konzumaci kořeněných a ostrých jídel, vynechejte kávu, alkohol a také čaj. Dejte si sprchu, naložte se do vany, nenoste teplé oblečení, občas se osvěžte minerální vodou v rozprašovači, spěte pod lehkou přikrývkou. Pokud jste zaznamenala kromě návalů horka také únavu, slabost, úbytek hmotnosti nebo průjem, určitě navštivte svého lékaře, protože vaše potíže můžou mít závažnější příčinu.

Doporučujeme

Články odjinud