Devět příčin návalů horka, které nemají nic společného s menopauzou. Co vás možná trápí? | Foto: iStock

Foto: iStock

Devět příčin návalů horka, které nemají nic společného s menopauzou. Co vás možná trápí?

Tři čtvrtiny žen trpí v přechodu návaly horka. Vnímají to jako postupně se zintenzivňující pocit tepla ve tváři a v horní části těla, provázený pocením a zarudnutím kůže. Občas ale tyto příznaky s přechodem vůbec nesouvisejí a tělo nám jimi signalizuje jiné závažné zdravotní obtíže. Co za nimi může být?

Váha a jídlo

Ostrá a kořeněná jídla roztahují cévy a stimulují nervová zakončení, což u některých lidí vyvolává návaly horka. Pocení při nebo po jídle může také signalizovat přecitlivělost organismu na alkohol, cukr nebo kofein. Tahle přecitlivělost může vzniknout v jakékoli fázi vašeho života. K návalům horka jsou také náchylnější lidé, kteří mají velkou nadváhu, a to i mladé ženy.

Jak si udržet zdravá střeva? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 10

Léky na předpis

Berete pravidelně nějaké léky? Pak by stálo za to pročíst si pozorně příbalový leták, kde najdete veškeré informace o nežádoucích účincích. Návaly horka totiž můžou být vedlejším účinkem léků proti bolesti, osteoporóze, depresi, úzkosti nebo za ně může užívání hormonální antikoncepce.

Pokračování 3 / 10

Těhotenství

Návaly horka jsou časté u těhotných hlavně v průběhu prvního a druhého trimestru těhotenství, a to kvůli hormonálním změnám v organismu. U některých žen tyto potíže přetrvávají i po porodu.

Pokračování 4 / 10

Stres

Stres je civilizační chorobou dneška a najde se málokdo, kdo by alespoň jednou za čas nezažil stresové období. Vliv na to může mít náročná práce, problémy v rodině i nezvládnutelné množství povinností. Reakce na stres a úzkost a v závislosti na tom i hormonální bouře v organismu může také vyvolat u některých lidí nepříjemné vlny horka.

Pokračování 5 / 10

Infekce

Pravděpodobně vás to nepřekvapí, ale pokud pozorujete, že se u vás začíná projevovat nějaká nemoc, dá se očekávat, že jejím průvodním jevem často bývá teplota. Jakákoli infekce způsobující horečku (například zánět močových cest) proto může také vyvolat návaly pocení.

Pokračování 6 / 10

Hypertyreóza

Problémy se štítnou žlázou začínají nenápadně a občas to trvá, než se přijde na to, kde je problém. Zvýšená funkce štítné žlázy může vést k návalům horka. Hypertyreóza je také spojovaná s náhlým snížením hmotnosti a změnami ve struktuře střeva.

Pokračování 7 / 10

Problémy se srdcem

Čím je člověk starší, tím by na sebe měl být opatrnější a hlídat si zdraví, zejména srdce. Problémy s tímto orgánem ale mohou nastat v každém věku a můžou mít na svědomí mnoho věcí. Vlny vedra, které nás občas obtěžují, souvisejí často také s potížemi právě se srdcem.

Pokračování 8 / 10

Rakovina a její léčba

Návaly horka jsou někdy příznakem rakoviny prsu, leukémie, lymfomu nebo syndromu karcinoidu (stavu, kdy neuroendokrinní nádor uvolňuje chemické látky do těla a ty způsobují návaly horka). Vlny vedra můžete zažívat také při léčbě rakoviny a při chemoterapiích při rakovině prsu. Tyto problémy zaznamená sedm z deseti žen, které tuto léčbu podstoupily.

Pokračování 9 / 10

Můžou mít návaly horka i muži?

Návaly nejsou jen ženským problémem. Zaznamenat je kvůli klesající hladině testosteronu můžou také muži. Zatímco ženy procházejí menopauzou, muži zase andropauzou. Návaly horka můžou mít muži také při léčbě rakoviny prostaty.

Pokračování 10 / 10

Jak návaly horka minimalizovat?

Cvičte, nekuřte, omezte konzumaci kořeněných a ostrých jídel, vynechte kávu, alkohol a také čaj. Dejte si sprchu, naložte se do vany, nenoste teplé oblečení, občas se osvěžte minerální vodou v rozprašovači, spěte pod lehkou přikrývkou. Pokud jste zaznamenala kromě návalů horka také únavu, slabost, úbytek hmotnosti nebo průjem, určitě navštivte svého lékaře, protože vaše potíže můžou mít závažnější příčinu.

Doporučujeme

Články odjinud