Diabetes 2. typu: hrozí i vám?

29. 11. 2012
Diabetes 2. typu: hrozí i vám?
Čím obéznější a vystresovanější lidstvo je, tím více bojuje s diabetem 2. typu. Nehrozí náhodou i vám? Možná… Ale hlavní je, že se tomuto onemocnění můžete úplně vyhnout! Stačí jen chtít a vědět, jak na to.

Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění, které vzniká v případě, že si vaše tělo neumí poradit s regulací hladiny cukru v krvi. Na té se rozhodujícím způsobem podílí hormon zvaný inzulin produkovaný slinivkou břišní (pankreas), konkrétně tzv. B buňkami. Tento hormon běžně drží hladinu cukru v normě, pomáhá mu dostat se z krve do buněk a tam se proměnit na zdroj energie. Tak to funguje u zdravých lidí, ale u těch, které trápí cukrovka, ne...

Druhy cukrovky

U tzv. cukrovky 1. typu se mluví o autoimunitním onemocnění, protože slinivka břišní není schopná produkovat inzulin (buňky, které jej normálně produkují, tělo samo z nějakého důvodu ničí), cukr v krvi není zpracováván ani převáděn na energii. Proto se také o tomto druhu diabetu hovoří jako o inzulin-dependentním, což napovídá, že lidé s tímto onemocněním jsou zcela závislí na dodání inzulinu uměle, pomocí injekcí nebo tzv. inzulinové pumpy.

Příčina onemocnění doposud není dostatečně známá, tudíž mu nelze předcházet. S určitostí se ví zatím jen to, že se na jeho vzniku podílí kromě jiného dědičnost. U diabetu 2. typu jde o onemocnění získané věkem a především vinou nevhodného životního stylu, i když dědičné vlohy hrají také důležitou úlohu. Jinými slovy, čím starší jste a čím hůře se chováte ke svému tělu, tím pravděpodobněji jste cukrovkou 2. typu ohroženi. Dobrá zpráva z určitého úhlu pohledu je snad jen ta, že diabetes 2. typu je non-inzulindependentní, tedy není nutné vždycky zahájit užívání inzulinu.

Pravdou totiž je, že tělo jej dál produkuje, ale to k udržení hladiny krevního cukru pod kontrolou nestačí. Onemocnění může vyvolat nevhodná (sladká a tučná) a kalorická strava spolu s nedostatkem pohybu. I když se zpočátku produkce inzulinu někdy i zvyšuje, buňky v těle na něj přestávají dostatečně reagovat. Dojde k tzv. inzulinové rezistenci.

Inzulin je produkován, ale „přeslazeným“ tkáním už je to jedno, už s ním neumí pracovat. Inzulin bez užitku koluje tělem, vychýlí se hormonální rovnováha, cukr si v těle dělá, co chce, a výsledkem je diabetes 2. typu… Onemocnění, které si mnohdy nemocný způsobí sám. Nechcete žádnou takovou zbytečnou chorobu? Pak se spolu s námi pojďte podívat, jak se jí dá předejít!

Kila navíc jsou problém

Zpozornět byste měli určitě ve chvíli, kdy patříte k lidem s nadváhou, nebo dokonce obezitou. S tím souvisí špatné stravovací návyky, přemíra tuků a cukrů v jídle, nepravidelnost, nutriční podvýživa. To všechno, když trvá opravdu dlouho, třeba několik let, si nehezky pohraje s vaším krevním cukrem a způsobí nakonec inzulinovou rezistenci. A pak to pokračuje ještě dál. Ruku v ruce s inzulinovou rezistencí a diabetem 2. typu jdou onemocnění srdce, cév, očí a ledvin. Chcete tomu všemu předejít? Začněte úpravou jídelníčku.

Co dát na talíř?

Fastfoodové, příliš tučné nebo příliš sladké? Taková jídla určitě vyškrtněte a zaměřte svou pozornost na nekalorickou stravu s malým obsahem živočišných tuků (v poměru k rostlinným by měly tvořit maximálně jednu třetinu z přijímaných tuků).

Snažte se volit také vhodné způsoby úpravy jídla. Místo smažení a pečení zkoušejte nové technologie umožňující vaření například v páře, při němž se zachová maximum vitaminů a minerálních látek v připravovaném pokrmu. Sázejte na čerstvou zeleninu, ovoce, nezapomínejte rozhodně na pitný režim.

Ani do něj pak samozřejmě nepatří sladké nápoje – ideálně ani ty s umělými sladidly. Pořád totiž platí, že čistá voda, kvalitní čaje nebo ředěné stoprocentní ovocné či zeleninové šťávy jsou zdaleka nejlepší…

Pohybem ke zdraví!

Protože prevence diabetu 2. typu znamená nastolení kompletního zdravého životního stylu, nemůže se obejít bez pohybu. Pokud s ním začínáte, můžete na rozjezd zkusit třeba jen obyčejné procházky, které vám coby přirozený pohyb budou dělat nejmenší potíže.

Postupně je prodlužujte, časem míchejte kupříkladu s jízdou na kole, body and mind cvičením a jinými aktivitami, které vám sednou. Každopádně v rámci zdravého životního stylu by měl mít pohyb nebo sport místo ve vašem rozvrhu 2–3x týdně. Ideálně.

Ale opravdu nemusíte nic přehánět, chodit do fitka nebo se stát mistry v aerobiku. Klidně se sportu věnujte jen rekreačně, při procházkách se psem, ale věnujte! Pohyb totiž pozitivně ovlivňuje metabolismus všech živin, cukr nevyjímaje. A to je pro prevenci diabetu 2. typu dobře!

Hlavně v klidu

Správným rozhodnutím je také odhodlání zklidnit životní tempo. Důležité je omezení dlouhodobého stresu, který tělo dělá obecně náchylnějším k jakémukoli onemocnění, nejen diabetu 2. typu. Čím více stresu, tím méně duševního i fyzického zdraví, to je jednoduchá rovnice.

Nestresování se ovšem neznamená jen lenošení na gauči a dívání se na televizi. Relax může být i aktivní (návštěva bazénu, sauny, masáže, procházka jsou také báječnou cestou k odbourání stresu), může znamenat, že když přes týden sedíte u počítače, o víkendu se pustíte do zahradničení nebo protáhnete tělo v zimě při odhazování sněhu a podobně.

Prostě si trochu vykompenzujete nepohyblivost všedních dní a zároveň vyženete z hlavy starosti i stres. A pozor, do správného odpočinku patří také prostor pro záliby, koníčky, přátele a dostatek spánku, přičemž úplným minimem je šest hodin denně…

Těhotenské riziko

Co je důležité také zmínit, je, že cukrovka bývá rizikem i během těhotenství. Tomuto typu se přímo říká těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus) a podle posledních výzkumů se týká až 18 % těhotných žen. Svou roli v tom hraje nejen fakt, že je tato nemoc stále důsledněji monitorována, ale můžou za to faktory jako těhotenství u žen s nadváhou nebo v pozdním věku, kdy je tělo obecně v nižší kondici. Dokonce se s ní mohou setkat i ženy, které u prvního těhotenství minula, když čekají druhé nebo třetí dítě.

Protože jí stále přibývá, platí od roku 2009 doporučení vyšetřovat na přítomnost gestačního typu cukrovky všechny těhotné ženy. Přestože je dobrou zprávou, že s koncem těhotenství tato cukrovka pomine, důvodem k radosti rozhodně není.

I tak naznačuje, že něco není v pořádku, a bylo prokázáno, že až jedna třetina žen, u nichž se vyskytla v těhotenství, musela čelit cukrovce 2. typu v průběhu následujících sedmi let od zmíněného těhotenství.

A jak s ní pracovat? Preventivní řešení jsou opět totožná s doporučeními týkajícími se zdravého životního stylu s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu té které budoucí maminky…

O diabetu 2. typu jsme si povídali také s prof. MUDr. Františkem Saudkem, DrSc., přednostou Kliniky diabetologie pražského IKEM

Pane profesore, kdy si někdo všiml, že cukrovky máme několik typů?

Pojem diabetes je známý již od starověku. Z dnešního pohledu se většinou jednalo o diabetes 2. typu, protože neléčený typ 1 vede zpravidla ke smrti v průběhu týdnů až měsíců.

Na nápadné rozdíly mezi oběma typy diabetu upozornil poprvé britský lékař Harley v roce 1866 a francouzský lékař Lancereaux použil prvně termíny diabetes „tlustých“ a diabetes „hubených“ v roce 1880. Teprve po objevení inzulinu v roce 1921, když někteří pacienti dobře odpovídali na jeho podávání a jiní potřebovali vysoké dávky, byl zaveden termín inzulinová rezistence. Nemoc, které se později ve 40. letech začalo říkat diabetes mellitus 2. typu, se od tzv. typu 1 odlišovala vyšším věkem pacientů v době jejího vzniku, sklonem k obezitě a také tím, že k udržení zdraví nebyl nezbytný injekční inzulin a často postačovala jen dieta.

Na častý výskyt cukrovky u obézních pacientů a souvislost se špatným životním stylem upozornil už ve 30. letech minulého století americký diabetolog Joslin. Dnes je to dobře patrné například v rozvojových zemích, kde byl dříve diabetes poměrně vzácný. Rozvoj „západního“ způsobu života, pro nějž jsou typické nadbytek (často nevhodné) potravy, malá fyzická aktivita, nervozita, deprese, nedostatek spánku a časté užívání uklidňujících léků, způsobil, že za posledních 30 let se zde výskyt diabetu několikanásobně zvýšil a celosvětově stoupl počet diabetiků dvojnásobně.

Špatný životní styl ale není jedinou příčinou. Za vznik diabetu 2. typu mohou také zděděné vlohy, které se v populaci hromadí. Vědci např. zjistili, že sklony k diabetu mohou být nastartovány poruchami během nitroděložního vývoje nebo poškozením funkce B buněk pankreatu, které vytvářejí inzulin, a to jiným mechanismem, než který je znám u diabetu 1. typu. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že zlepšení životního stylu je jediným způsobem, kterým může člověk rozvoji diabetu předcházet nebo jeho průběh zmírnit.

Do jaké míry se týká cukrovka 2. typu dětí?

Nápadný nárůst u dětí jinak vzácného diabetu 2. typu byl zaznamenán zejména v USA, ale i u nás se množí případy obézních dětí se zvýšenou hladinou krevního cukru či již zjevným diabetem. Diagnostika je obtížná a především je nutné vyloučit jiné možné formy cukrovky. Příčinou jsou nejen sklony genetické, ale také společenské, a to v rodinách, které se obezitě nebrání a špatnému způsobu života tak učí i své potomky.

Opatření týkající se nastolení zdravého životního stylu by asi měla být doživotní?

Ano, je to tak. Lepší než drastická dieta je dlouhodobá změna životního stylu. Po skončení takové diety pacienti často naberou zpět. Vytrvalost je ale právě to nejtěžší. Vlastně je nutná určitá změna myšlení a posuzování životních hodnot. To je obtížné pro nás všechny.

Která složka z výše zmíněné prevence je nejdůležitější?

Domnívám se, že pohyb. Jeho pravidelnost, rozložení do více částí dne a intenzita. Důležité je i složení potravy. Nejhorší jsou kalorické nápoje (včetně piva) a živočišné tuky.

Lze se z diabetu 2. typu úplně vyléčit?

Vlohu k diabetu 2. typu odstranit nelze. Citlivost vůči vlastnímu inzulinu je ale možné výrazně zlepšit pohybem a kalorickou restrikcí. Může to mít i takový efekt, že si potom pacient vystačí s vlastním inzulinem a nepotřebuje ani léky.

2. typ je non-inzulin-dependentní, tedy lidé při něm neužívají nutně inzulin jako u 1. typu diabetu, přesto se berou v určitých případech léky. Jaké a kdo je dostane?

Už jsem se zmínil o tom, že i u diabetu 2. typu hraje úlohu porušená inzulinová sekrece. Ta nejprve nestačí k tomu, aby překonávala nadměrné potřeby při inzulinové rezistenci.

Později se ale B buňky pankreatu mohou vyčerpat a postupně zanikají. Přímo je také poškozují samotná vysoká hladina krevního cukru a vysoké hodnoty krevních tuků. Jinými slovy, dobrá léčba diabetu přispívá k tomu, aby se porucha dále nezhoršovala.

U pacientů s velkou nadváhou předpokládáme inzulinovou rezistenci, a proto kromě režimových opatření usilujeme zejména o to, aby se citlivost tkání k inzulinu zlepšila. K dispozici k tomu máme několik druhů tablet. Pokud nefungují dostatečně, přidáváme léky, které stimulují B buňky k tomu, aby pracovaly lépe. Jestliže ale na to nereagují dostatečně, přijde ke slovu i inzulin. Tím můžeme předejít tomu, že se B buňky vyčerpají úplně.

Nově máme k dispozici ještě léky, které nejen zlepšují účinnost inzulinu a zlepšují jeho sekreci, ale také snižují pocit hladu a usnadňují redukční dietu. Tyto léky jsou nicméně dost nákladné a některé se musejí podávat injekčně.

V každém případě: paleta možností je už široká a my se snažíme určit, která porucha u pacienta převažuje, a podle toho pro něho zvolit léky. Jen opět připomínám: pohyb a dieta účinkují často lépe než všechny tablety. Jen inzulin, pokud jeho sekrece zaniká, nenahradí…

Do jaké míry může pacientovi diabetes 2. typu změnit život?

Život mohou pacientovi změnit zejména komplikace diabetu, a proto je potřeba udělat všechno, aby vůbec nevznikaly nebo postupovaly co nejpomaleji. Může jít o postižení srdečních cév, ledvin, očí, nervů, vředy dolních končetin. Proti tomu je dodržování diety a užívání léků procházka růžovou zahradou. Režim diabetika 2. typu odpovídá vlastně správnému režimu zdravého člověka. Má v rámci svých možností sportovat a dbát na dobrou, zdravou stravu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pochopili jste, že s láskou se musí zacházet jemně a je třeba využít každé příležitosti seznámení. I v covidové době se můžete sblížit s člověkem, se kterým je vám dobře. Opadne z vás…

Nejčtenější články

Doporučujeme