Diagnóza: Roztroušená skleróza

5. 10. 2012
Diagnóza: Roztroušená skleróza
Roztroušenou sklerózou u nás trpí asi 17 tisíc lidí. Žen je mezi nimi dvakrát až třikrát více než mužů. Dobrou zprávou je, že nemoc zdaleka nemusí skončit invalidizací pacienta, jak poněkud drasticky ukázal film „Hilary a Jackie“ z roku 1998…

„Častější výskyt roztroušené sklerózy u žen souvisí velmi pravděpodobně s odlišnou hormonální výbavou. Zatím se však nepodařilo přesně zjistit, jaká kombinace hormonů je ‚pachatelem‘,“ říká MUDr. Dana Horáková, Ph. D., z Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Toto pracoviště zastřešuje fungování dalších podobných center v České republice, pečujících převážně o pacienty s roztroušenou sklerózou. Centra se nacházejí ve většině krajských měst a jejich seznam, včetně kontaktů a dalších zajímavých informací o roztroušené skleróze, lze najít na webových stránkách pro pacienty a jejich blízké s adresou www.multiplesclerosis.cz.

Široké spektrum příznaků

Roztroušená skleróza (RS, lidově „ereska“) je chronické, nevyléčitelné zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému (mozku a míchy). Výrazně snižuje kvalitu života a negativně dopadá na psychiku, pracovní uplatnění, mezilidské vztahy a společenský život pacienta. Jde o onemocnění autoimunitní nebo také autoagresivní, což znamená, že imunitní (obranný) systém těla při něm napadá a poškozuje vlastní tkáně – v tomto případě nervové buňky a jejich výběžky (vlákna), jež zajišťují přenos nervového vzruchu. (Tento přenos je důležitý pro to, abychom chodili, mluvili, viděli, slyšeli, mohli přijímat potravu…)

Látka, která obaluje tato vlákna a zajišťuje rychlejší přenos informace, se nazývá myelin, proto při jejím poškození lékaři hovoří o demyelinizaci. Obnažené vlákno nervové buňky zbavené myelinu není schopno (buď částečně, nebo vůbec) vést nervový vzruch, a vznikají různá neurologická postižení. Patří k nim poruchy zraku, citlivosti, rovnováhy, hybnosti, polykání, řeči, sexuálních funkcí atd. Charakter příznaků a jejich závažnost se liší u každého pacienta podle toho, ve které části centrální nervové soustavy byla nervová vlákna poškozena a v jakém rozsahu.

Ataky a remise

K masivnímu poškození myelinových obalů a dokonce k trhání vláken dochází při vzplanutí (atace) choroby, jež bývá často vyvolána aktivací imunitního systému při infekci. „Při každé infekci musí dojít ke stimulaci imunitního systému tak, aby byl schopný zlikvidovat nákazu. Při tom se však v těle vylučují látky podporující zánět a často se celá situace zvrtne do ataky,“ vysvětluje doktorka Horáková. Dalšími spouštěcími faktory mohou být fyzický a psychický stres nebo hormonální změny, například v období po porodu; přesto lékaři ženám těhotenství striktně nezakazují (viz rámeček vpravo).

V prvních letech nemoci po atace většinou následuje období remise, tj. zklidnění až přechodného vymizení klinických příznaků. „Každá ataka však v nervovém systému zanechá trvalé následky, jež nemusejí být bezprostředně vidět. Sčítání těchto změn v prvních letech nemoci je pak příčinou toho, že po 10 až 20 letech většina neléčených pacientů přechází do druhé, takzvané sekundárně progresivní fáze onemocnění, kdy příznaky způsobené úbytkem nervových vláken již přetrvávají,“ říká lékařka.

Nejsme bezmocní

Cílem léčby, především protizánětlivými léky (interferon beta, glatiramer acetát, natalizumab, fingolimod, azathioprin, mitoxantron, kortikosteroidy atd.), je maximálně prodloužit intervaly mezi jednotlivými atakami a tím co nejvíce zpomalit, případně zcela zastavit postup nemoci. Důležitou roli v této strategii hrají režimová opatření: dostatek spánku a odpočinku, racionální strava, zdržení se kouření a nadměrného pití alkoholu, udržování duševní svěžesti a společenských kontaktů. Nezbytné je posilovat obranyschopnost vůči infekcím a předcházet civilizačním onemocněním – nadváze a obezitě, cukrovce, vysokému krevnímu tlaku. „Tyto přidané nemoci mohou samy o sobě poškozovat centrální a periferní nervy a tím zhoršovat situaci danou základním onemocněním,“ přibližuje doktorka Horáková a přidává důrazné varování před kouřením: „Kouření tabáku je jediná věc, kterou pacientům důsledně zakazujeme! Může to být jedna z příčin přibývání nových případů roztroušené sklerózy hlavně mezi mladými ženami.

Roztroušenou sklerózu sice zatím neumíme vyléčit, u velké části pacientů jsme ale schopni výrazně ovlivnit jejich zdravotní stav. Pomoc medicíny je však pouze jedna strana mince, vždycky zůstává ta druhá strana, která je v rukou pacienta. Strašně totiž záleží na postoji každého z nás, jak si svůj život přizpůsobí a co si z něj vybere,“ uzavírá lékařka.

Jsou viníkem herpetické viry?

Příčinu roztroušené sklerózy lékaři a vědci zatím hledají. „Podezřelé“ a v této souvislosti nejvíce zkoumané jsou herpetické viry (způsobují mj. opary, pásový opar, plané neštovice nebo infekční mononukleózu). Roli může hrát i nedostatek vitaminu D, kouření, dlouhodobý negativní stres a další činitelé.

„Ereska“ a těhotenství

V období „radostného očekávání“ se RS u většiny pacientek stabilizuje. „To je vysvětlováno stavem určité imunotolerance, kdy tělo ženy-matky musí tolerovat z poloviny geneticky odlišný plod. Pokud by se podařilo rozluštit, které faktory v této toleranci hrají roli, velmi pravděpodobně by tento poznatek mohl mít i léčebné využití,“ říká odbornice na léčbu RS MUDr. Dana Horáková, Ph. D. Dnes už naštěstí lékaři nedoporučují ženám s RS raději vůbec nemít děti. „Dokladem je i to, že pacientkám našeho centra se ročně narodí několik desítek krásných miminek,“ potvrzuje Dana Horáková.

„Těhotenství by však mělo být plánované, optimálně v době stabilizace nemoci, a pacientka by měla mít dobré zázemí. Před těhotenstvím je nutné vysadit některé léky s předstihem, některé nejpozději v době zjištění gravidity. Porod zvládají naše pacientky obdobně jako většina zdravých žen. Pokud jsou v dobrém stavu, doporučujeme kojit 2–3 měsíce, pak kojení pozvolna ukončit a vrátit se k původní léčbě. Nejsou námitky ani proti hormonální antikoncepci, která právě pomáhá naplánovat si těhotenství.“

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V polovině týdne jste při síle a pomáháte slabším kolegům. Vlastně to neděláte ani tak z upřímné pomoci člověku, ale kvůli profesnímu úspěchu. Po dobré pozici prahnete a udělali byste pro…

Nejčtenější články

Doporučujeme