Dítě dvou alergiků bude z osmdesáti procent také alergik

9. 4. 2002
Dítě dvou alergiků bude z osmdesáti procent také alergik
Je jaro. Tráva se zelená, ptáci zpívají a stromy kvetou. Lidé zapomenou na depresivní plískanice a lačně sají sluneční energii. Ale ne všichni. Alergici kýchají do kapesníků a se zarudlýma očima a napuchlým nosem opouštějí domov jen v nejnutnějších případech.

Dítě dvou alergiků bude z osmdesáti procent také alergik

Je jaro. Tráva se zelená, ptáci zpívají a stromy kvetou. Lidé zapomenou na depresivní plískanice a lačně sají sluneční energii. Ale ne všichni. Alergici kýchají do kapesníků a se zarudlýma očima a napuchlým nosem opouštějí domov jen v nejnutnějších případech. Lidí trpících přecitlivělostí na pyl je asi pět milionů. Jarní a letní sezóna pro ně znamená nejkritičtější období roku. Ačkoliv již existuje řada prostředků, jak nepříjemné projevy alergie zmírnit, především protialergické léky či nosní spreje, pro většinu postižených zůstává procházka letní loukou nikdy nesplněným snem.

Podle epidemiologů trpí ve vyspělém světě alergiemi patnáct až třicet procent obyvatel. Varujícím faktem je především skutečnost, že stále přibývá alergických dětí. Dermatologové tvrdí, že při vzniku alergie, podobně jako u většiny civilizačních chorob, hrají hlavní roli dva faktory. Genetické předpoklady a životní prostředí dítěte. Genetická "přenosnost" není zrovna zanedbatelná. Trpí-li alergií jeden z rodičů, je až čtyřicetiprocentní pravděpodobnost, že dítě bude také alergikem. Zajímavé však je, že zděděná alergie může být jiného typu než rodičova.
Mají-li dítě dva alergici, přesahuje riziko osmdesát procent. V těchto případech je velmi důležité vytvořit dítěti podmínky, které by nebezpečí vypuknutí choroby výrazně oslabovaly. Dítě by se mělo pohybovat v bezprašném přírodním prostředí, vzdáleno od plynových kotlů, čalouněných pohovek a těžkých záclon.

Pomáhají také technické pomůcky: čističe a zvlhčovače vzduchu a kupodivu také kvalitní vysavače. Zejména muži neradi slyší, že účinnou prevencí je i důkladný úklid pomocí kvalitního vysavače.(Plus)

zdroj: Plus

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

S příchodem teplejšího počasí se vám zlepšuje i výborná nálada a přibývá chuť do práce. Po pravdě jste trošku unaveni, ale vrháte se do řešení úkolů po hlavě. Nadřízený je s vámi dnes i po…

Nejčtenější články

Doporučujeme