Dítě jako superstar

8. 7. 2015
Dítě jako superstar | Zdroj: Shutterstock
[Soutěž] Myslíte si, že s příchodem dětí pro vás končí možnost nezávislého cestování? Naopak, děti jsou skvělým prostředníkem při navazování kontaktu s místními lidmi.

„Pojďte na čaj, přijďte k nám na oběd, pojďte dál,“ zvou nás místí všude, kde se mihneme s malou dcerou. Nejvíce pozvání dostáváme tam, kam jezdí nejméně turistů – tedy na severovýchodě ostrova a v zapadlých vesnicích uprostřed čajovníkových a gumovníkových plantáží. Zejména staří lidé si ji podávají jako štafetu. Všude dostane nějakou pozornost nebo dárek. Na Šrí Lance občas člověk potká rodiny cestující s dětmi, většinou ale jezdí pronajatými auty, nebo tráví dovolenou v jednom hotelu. Jen málokdo jezdí s prckem místní veřejnou dopravou – tuktuky, autobusy, loděmi a vlaky. Tady budíme doslova pozdvižení. Maja tak často končí za volantem či kormidlem na řidičově klíně a pro oba je to životní zážitek.

Největším problémem se postupně ukazuje být jídlo. V levných místních vývařovnách mají většinou jen rýži a kari (zeleninové a masové pálivé směsi). Sehnat něco nepálivého je nadlidský úkol. Pokud místní tvrdí, že to nepálí, znamená to, že to pálí středně a my Evropané doslova hoříme. A tak nezbývá než malou živit rýží, rajčaty, ovocem a výrobky z místních pekáren. Výborným výživným nápojem je i kokosové mléko.

Cestování s malým dítětem nám umožnilo dostat se do mnoha rodin, navazovat snadno kontakt s místními. Nejlépe cestu zvládla samotná Maja. Téměř každý den opakuje, že chce zase na Šrí Lanku, do moře, na slony a za „strejdou jako tma“. Nevěřím, že malé děti z cest nic nemají. Věřím, že je to skvělý počátek jejich multikulturní výchovy a lásky k poznávání nového.

Přejete si, aby se vaše děťátko cítilo na cestách pohodlně? Soutěžte s námi na www.lideazeme.cz/cestounecestou

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Hvězdy vám přejí štěstí, lásku i dostatek nápadů. V tomto únorovém týdnu budete doslova perlit. Pokud pracujete v módním průmyslu či designu, tak se vyřádíte. Nadřízený vás dokonce hezky…

Nejčtenější články

Doporučujeme