Djerba – vzhůru za sluncem na „Tahiti Středozemí“

16. 10. 2011
Djerba – vzhůru za sluncem na „Tahiti Středozemí“
Trápí vás, že teploty stále klesají a chcete si oddálit melancholické podzimní nálady? Máme pro vás tip, dejte si na týden pauzu a zaleťte si na tuniskou Djerbu. Tento ostrov u severoafických břehů, je skutečně ideální místo pro lenošení u moře, však bývá tento exotický ostrov někdy nazýván "Tahiti Středozemí".

Některé cestovní kanceláře a turističtí průvodci hlásají, že tento středomořský ráj objevil prý již Oddyseus, který ho nazval „Ostrovem lotosů.“ Historie ostrova je vštěpena v atmosféře a architektuře starých vesniček, ve kterých je obtisknuto několik kultur a národností: Berberů, Židů, Siciliánů i Španělů. A nesmíme zapomínat také na piráty.

S pevninou je Djerba spojena asi sedmikilometrovou silnicí, která vede mořskými mělčinami. Spojnice s pevninou vznikla už za dob Féničanů a Římanů. Moderní cesta se v dnešní době táhne západně od starověké silnice. Nejbližší velké město na pevnině je letovisko Zarzis na jihu Tuniska, sem míří velká část charterových i mezinárodních letů. Pokud se zde objevíte, nezapomeňte se pokochat alespoň krásou arabské „Velké mešity“ (Grand Mosque), která si vás podmaní majestátným minaretem a zajímavým zdobením dveří a okenních oblouků. Hlavní město Djerby Houmt Souk je pak od letoviska vzdáleno asi 53 kilometrů.

Hotely na vyprahlé Djerbě se nacházejí v severním pásu ostrova, který se táhne kolem několik kilometrů dlouhé subtropické písčité pláže s čistým mořem. Nejnavštěvovanější pláží je Sidi Mahrez na severovýchodním pobřeží. Potápět se můžete u skalnatého útesu Ras Taguerness. Pří výběru běžné a cenově přijatelné dovolené využijte zejména hotelů s tři a půl hvězdičkami a výše a volte ty, které jsou situovány přímo na pláži, nikoliv "nedaleko od moře". Pitná voda je do hotelových středisek přiváděna potrubím z pevniny. Vodu z kohoutku ale rozhodně neochutnávejte, pijte výhradně tu balenou.

Djerbu je ideální navštívit právě na podzim či na jaře, kdy se zde teploty pohybují kolem příjemných 25 stupňů, teplota moře je pak asi o dva stupínky níž. V letní sezóně je tu naopak poměrně horko. Pokud by vás přepadla touha si udělat vysokohorský turistický výšlap, Djerbě se raději obloukem vyhněte, její nejvyšší místo je pouhých 50 m.n.m.

Pokud ale dáváte přednost lenošení na přímořských písečných dunách či ve stínu palem, zaručeně jste zvolili správně. Palma je zde navíc považována za prakticky národní strom, který se nesmí kácet. Zajímavostí je, že se palmy zapisují i do katastru nemovitostí a budovy se nestaví vyšší než palma - ta je přece pravou dominantou tohoto tuniského ostrova.

Tipy na výlety

Djerba se nedá moc dobře projít pěšky, nejlepší varianta je si půjčit skůtr či kolo. Za jeden den ostrov projedete a půjčení skůtru zde není drahá záležitost (cca pět set korun na den). Ve vnitrozemí ostrova objevíte nejen suchá políčka a háje s olivovníky i datlovníky, ale také menší města a vesnice s typicky malými, bílými a hranatými domky s polokulatou střechou.

Houmt Souk - město trhů a "Velké" pevnosti

Největší město na severním pobřeží ostrova Djerba je Houmt Souk se 40 tisíci obyvateli. Nepředstavujte si však klasické město evropského typu, je to spíš taková veliká vesnice, ve kterém ovšem najdete sídlo několika desítek cestovních kanceláří, restaurací, hotelů či bank. Na západ od Houmt Souk je mezinárodní letiště, kam přilétá většina turistů. Doprava do hotelu je většinou otázkou přibližně půl hodiny, záleží samozřejmě na poloze komplexu (napříč ostrovem Djerba je to pouze asi 30 kilometrů).

Až se dostanete do Houmt Souk, určitě nezapomeňte na tradiční pestrobarevné trhy, které se tu konají každý týden. Pokud jste milovníci ryb, navštivte proslulý rybí trh. V místních restauracích můžete zkusit ochutnat například ryby připravené na grilu, kus-kus s rybou a skopovým masem, tuniský sendvič (casse-croute tunisienne) či salát mechouia (smíchanou ogrilovanou zeleninu).

Pro dámy, které si chtějí obohatit svůj šatník či byt, lze doporučit tuniský textil. Je zde kvalitní a o víc než polovinu levnější. Vyplatí se sáhnout zejména po vlněných či lněných kusech, ať už to jsou šátky, šály, přehozy, pláště či dokonce koberce. Některé kousky byste u nás hledaly totiž marně.

Pokud zatoužíte po historické exkurzi, navštivte španělskou pevnosti Bojr el Kebir -"Velká pevnost", která byla postavena zejména v 15 století . Pevnost stojící na břehu moře však v roce 1560 padla do rukou pirátům, když pirát Dragut Ali zmasakroval španělské obránce a z jejich lebek nechal postavit věž. Tu zde naštěstí už nenajdete a tak se můžete kochat pouze pohledem do ladně se pohupujících modrých vln, které vás zajisté přivedou na klidnější myšlenky.

Židovský odkaz

Další z pamětihodností, která se nachází nedaleko od Houmt Souk ve vesnici Er Riadh, je jedna z nejstarších synagog na světě La Ghriba - přesněji řečeno v roce 1920 zde vyrostla nová na starých základech. Je to poutní místo Židů, kde se ukrývá dokonce historický exemplář části Tóry (Starého zákona). Do Synagogy se dostanete pouze přes detektor a s pokrývkou na hlavě (je tedy dobré mít po ruce nějaký šátek) a samozřejmě bosky. Další židovskou vesnicí je Hara Kébira. Traduje se, že právě Židé byli první osadníci Djerby, kteří se sem v šestém století uchýlili do exilu po zničení prvního chrámu v Jeruzalémě.

Berberská svatba, nebo krokodýli

Druhým největším městečkem Djerby je obec Midoun. Zde se každý týden koná tradiční berberská svatba. Město láká ovšem turisty ještě jednou svou atrakcí, a tou je krokodýlí farma. Na ní žije asi čtyřista krokodýlů od těch nejmenších v akváriu až po ty několikametrové obry. A pokud vás bude zajímat, jak se tento predátor krmí, máte možnost to vidět právě zde.

Je libo čerstvě vypálená keramika? Zajeďte do vesnice Guellala

Pokud se chcete pokochat místní keramikou, nezapomeňte navštívit hrnčířskou vesnici Guellala, kde je keramika skutečně na každém kroku (z rozbitých hrnců jsou zde ploty, garáže či pece). V dílnách si můžete prohlédnout její ruční výrobu, která tu existuje již od dob starověkého Říma. Hotové keramické skvosty různých tvarů a velikostí si pak můžete zakoupit v místních obchůdcích. A můžete zkusit i smlouvat, a to minimálně na třetinu původní ceny (ta bývá totiž dosti nadsazená), obchodníci zde většinou komunikují obstojně anglicky. Pokud se ve vás ukrývá romantická duše, můžete si zde rovněž vychutnat úchvatný západ slunce, takový, který ve vzdálené české kotlině zaručeně nespatříte.

Martin Kredba

Soutěžte s námi na Dáma.cz.

Pojďte do kina na nový film DŮM - soutěž o volné vstupenky

Soutěž: Kniha pro Vás - Erotické představy žen

ČTĚTE TAKÉ:
Orbion: Portál pro cestovatele

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Raci, život kolem vás plyne pohodovým tempem a opravdu si nemůžete na nic stěžovat. Do nového měsíce šetřete síly, jen tak zůstanete na profesním vrcholu. Tvořte, sportujte, relaxujte…