Nastává nejdelší den a nejkratší noc v roce Foto: iStock
Tradovalo se, že když dívka, která se chce vdát, natrhá v noci při slunovratu beze slova a bez ohlížení devatero kvítí neboli bylinek a dá si je pod polštář, zjeví se jí ve snu, kdo se stane jejím ženichem Foto: iStock
Natrhejte si květiny a upleťte si věnečky. Těmi se zdobí většinou jen ženy, ale právě slunovrat je dobou, kdy se jimi mohou ozdobit i muži Foto: iStock
Naši předci přisuzovali slunovratu velkou, až magickou moc Foto: iStock
7
Fotogalerie

Dnes je letní slunovrat. Jak využít jeho magickou sílu?

Nastává nejdelší den v roce. Slunce téměř nepůjde spát a my můžeme čerpat z jeho nezměrné energie, očistit své tělo i duši koupelí v přírodě, projít se ranní rosou a v noci tančit kolem čarovného ohně. Zapleťte si do vlasů kvítí a přivítejte léto jako bohyně! Naši předci tomuto dni přisuzovali velkou moc, zkuste ji využít i vy. V úvodu článku pak najdete video, které popisuje, co je to slunovrat.

Slunovrat přináší plodivou sílu

Letos letní slunovrat nastane ve středu 21. června 2023 v 16 hodin a 57 minut našeho času. Je nejdelší den a nejkratší noc. Naši předci tento den bezpečně poznali a přisuzovali mu velkou až magickou moc. Je přece jasné, že když je slunce na obloze nejdelší dobu z celého roku, ve spojení se zemí a vodou má také nejvyšší plodivou sílu. Byliny nasbírané za slunovratové noci jsou nabité energií a mají zvláštní léčivé účinky. Zároveň jsou mocné živly příslibem bohaté úrody, za kterou se naši předci modlili. Jak tedy využít sílu letního slunovratu?

Co obnáší letní slunovrat podle Helen Stanků? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Živá voda

V pohanských kulturách začínaly slavnosti slunovratu očistnou koupelí v řekách, potocích, omýváním ranní rosou. Oslava vody, bez které by nebylo života, znamenala nejen odstranění tělesných nečistot. Zdobily se vodní toky, studánky či prameny. Lidé věřili, že spolu se špínou odcházejí i smutek a zlost. Blahodárnou koupelí si také uchovávali zdraví a krásu.

Vystavte své tělo vodě i vy. Proč si nezajet po práci k řece, nevykoupat se, neprojít se naboso v trávě a nezkusit vnímat přírodu. Dejte průchod emocím a nasajte pulzující krásu letního soumraku. Příjemná ale bude i voňavá vana vystlaná plátky růží…

Pokračování 3 / 7

Stromy a květiny

Za slunovratu se také uctívaly posvátné stromy, ze kterých v teplém vánku vlály barevné pentličky. Na znamení radosti z příchodu léta a jako ochranu před zlem připevňovali lidé na dveře svých příbytků květiny a zelené větvičky a nechávali je pokropit vodou z kouzelných studánek. Natrhejte si květiny a upleťte si věnečky. Těmi se zdobí většinou jen ženy, ale právě slunovrat je dobou, kdy se jimi mohou ozdobit i muži.

Pokračování 4 / 7

Oheň dodá sílu a očistí od zlého

Dalším živlem kromě vody, kterému během slunovratu naši předci přisuzovali velikou moc, je oheň. Aby dodali slunci během slunovratu ještě větší sílu, zapalovali za soumraku ohně. Hořící pochodně anebo obruče vyhazovali vysoko do vzduchu. Za divoké hudby tančili v maskách a ohně přeskakovali. Rituální žár měl odstranit všechny nečisté myšlenky i činy a ochránit od zlého. Popel z ohňů se pak rozhazoval po polích, která pohnojil a úrodu měl zbavit škůdců.

Pokud nebudete v den slunovratu nikde, kde se dá rozdělat oheň, připravte si svíčku, pusťte si hudbu a relaxujte při pohledu do plamene. Přinese vám to klid a čistotu do vaší mysli a i do vašeho bytu.

Pokračování 5 / 7

Přičarujte si ženicha

Tradovalo se, že když dívka, která se chce vdát, natrhá v noci při slunovratu beze slova a bez ohlížení devatero kvítí neboli bylinek a dá si je pod polštář, zjeví se jí ve snu, kdo se stane jejím ženichem. Mezi kouzelné kytičky patřily chrpa, levandule, kopretina, planá růže, rozchodníček, mateřídouška, fialka, zvonek, čekanka anebo smolnička. Zkuste to, třeba konečně zjistíte, kdo z vašich dvou nápadníků je ten pravý.

Pokračování 6 / 7

Oblečte se do bílé a rozpusťte si vlasy

Ženy mají prý v den slunovratu velkou moc očarovat přítomné muže stejně jako v dávných dobách víly a divoké tanečnice na loukách. Co zkusit připravit pro partnera romantickou letní noc?

Keltové si při slunovratu připomínali bohyni Eponu, která prý jezdila oblečená do bílých šatů na zlatavém koni. I to by mohla být inspirace pro oslavu slunovratu ve městě. Rozevláté šaty oblíbené barvy, upravené nehty, sandály a rozpuštěné vlasy vám dodají pocit svobody a spojení se světem a jeho řádem.

Pokračování 7 / 7

Kdy je slunovrat?

Trocha faktů: letní slunovrat je astronomické označení okamžiku, kdy Sluce na své každoroční dráze dosáhne nejsevernějšího bodu. Sluneční paprsky dopadají kolmo na obratník Raka a Slunce ozáří naplno severní polokouli. Nastává nejdelší den a nejkratší noc v roce.
Začíná léto. Vládnout budou znamení Raka, Lva a Panny.
Pověra praví, že ponořením do vody se o slunovratu můžete přenést do jiného světa. A na vodní hladině můžete zahlédnout svoji budoucnost.

NÁŠ TIP: Jaké dny jsou ještě vhodné pro rituály a čarování? Zjistíte to z této infografiky. Po kliknutí na název svátku se dostanete na další vhodné dny: 

 

Doporučujeme

Články odjinud