Dnes je nejhorší den v roce neboli Blue Monday! Co se s tím dá dělat?

17. 1. 2022
Foto: iStock
Dnes je nejhorší den v roce neboli Blue Monday! Co se s tím dá dělat? | Foto: iStock
Proč by zrovna dnes měl být nejdepresivnější den v roce? Podle vědců je to součet několika faktorů: Vidíme, že naše novoroční předsevzetí se rozplývají jako pára nad hrncem, povánoční kila nám pořád brání vklouznout do oblíbených džínů, jsou stále krátké dny. Dobíhají nás naše závazky. Nejhorší den v roce, anglicky Blue Monday, tedy Skleslé pondělí, je letos 17. ledna. Je to celé ale pravda?

Jsou za tím peníze

Hned na úvod prozradíme, že celé Skleslé, Smolné či Nešťastné pondělí vzniklo jako marketingový tah. Cestovní kancelář Sky Travel chtěla v roce 2005 zvýšit prodeje mimo léto, proto se obrátila na psychologa Cliffa Arnalla. Ten vymyslel speciální vzorec, z něhož vypadlo, že po započtení různých faktorů je třetí pondělí v lednu nejdepresivnějším dnem roku. Podle něj je to souhra těchto proměnných: Právě dnes si lidé začnou zoufat, že ještě neshodili vánoční kila. Také jim dojde, jaké vlastně mají dluhy a kolik reálně vydělávají. Doběhne je realita, takže vidí, že předsevzetí ze silvestra jsou pouhými vzdušnými zámky. Přihoďte 0,5 lenosti, 2 jednotky mrazu, to celé vynásobte koeficientem krátkých dní.  

Sám Cliff Arnall poté lidi vyzýval, aby Blue Monday nebrali vážně, ale faktem je, že vědci od té doby tento fenomén seriózně zkoumají. Také lidé mu za těch 16 let jeho existence přikládají čím dál větší význam. Podobně jako v pátek 13. si třeba studenti neplánují zkoušky, obchodníci důležité schůzky. 

Jak na posílení imunity​? Podívejte se na video: 

Zdraví máte ve svých rukou

Co s tím? I pokud jste pověrčiví, uvědomte si, že zrovna třetí pondělí v lednu je stejné jako ostatních deset dní předtím a deset dní potom. To ale neznamená, že není součástí náročného období. Pokud nejste milovníkem zimy nebo zrovna nesvištíte někde po svahu, asi vás v zimě tu a tam přepadne smutek, nechuť cokoliv dělat a apatie, ne-li přímo deprese. Důležité tedy je starat se dlouhodobě a pravidelně o své psychické a fyzické zdraví. Neporadíme vám nic, co už neznáte: dostatečně spěte, hýbejte se, jezte s mírou, stejně tak i pijte přiměřeně. No není to vlastně ta nejlepší možná zpráva? Svou pohodu a své zdraví máte do značné míry ve svých rukou. Nemusíte platit tisíce za to, aby vám bylo hezky. Jen se musíte mít rádi a starat se sami o sebe. 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Profesní dovednosti jsou aktuálně úžasné. Vlastně ani nechápete, kde se to ve vás bere. Snad to bude tím, že se častěji pohybujete na čerstvém vzduchu a snažíte ovládnout nový druh…