Dnes je Popeleční středa. Víte, co je to popelec a z čeho je?

14. 2. 2018
Dnes je Popeleční středa. Víte, co je to popelec a z čeho je?
Pomni člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš. Víte, proč si toto křesťané připomínají právě dnes na Popeleční středu? Tímto dnem začíná období 40denního půstu před Velikonocemi, který moderní doba přetavila v jarní detox.

Ať už jste věřící, nebo ne, asi víte, že jaro, respektive dobu před Velikonocemi měli naši předkové spojenou s odepíráním si pozemských radostí a s postním obdobím. Mělo to své náboženské vysvětlení, ale i praktický základ: na sklonku zimy a začátkem jara docházely zásoby potravin, slabší jedinci mnohdy zemřeli kvůli nedostatečné výživě. Všichni lidé svorně vyhlíželi jaro a první rostliny a mláďata, která by se dala sníst.

V dnešní společnosti hojnosti a nadbytku i tak mnozí z nás využívají toto období k očistě organismu, odepírají si alkohol, kávu, černý a zelený čaj, přejdou na stravu pouze rostlinného původu nebo několik dní nejí a pijí pouze vodu. Zkrátka a dobře máme v sobě zafixováno, že jaro je začátkem nového života a pro ten bychom se měli očistit a nastartovat.

Pro věřící křesťany je začátkem tohoto období Popeleční středa, která nemá přesné datum, ale odpočítává se od Velikonoc. Nastává 46 dní před Velikonocemi. Původně startovalo postní období 6. neděli před Velikonocemi, ale někdy v 6.–7. století byla zavedena Popeleční středa proto, že se v neděli křesťané postit nemuseli. Vlastní půst tak trvá 40 dní, ačkoliv je Popeleční středa 46 dní před Velikonocemi.

Kdy budou Velikonoce v roce 2018?

Pro křesťana platí na Popeleční středu přísný půst, tedy zákaz masa, a jen jednou za den se může najíst dosyta. Samozřejmě malé děti, staří a nemocní to tak přísné nemají, dodržují zákaz masa, ale mohou se najíst dosyta vícekrát denně. Půst není jen újma od masa, ale prostě si máme odpustit něco, co máme rádi. Člověk, který nemusí maso, ale miluje sladké, se asi moc postit nebude, když si dá k obědu palačinky.

Znamení Popelce

Na Popeleční středu můžete na ulici potkat lidi s šedivým flekem na čele, to je popelec neboli symbol kříže, který se věřícím uděluje v kostele. Tento rituál křesťanům připomíná, že každodenní starosti, touhy a problémy jsou vlastně jen pomíjivou pěnou dní, stejně tak honba za slávou či bohatstvím a úspěchem. Katolický kněz dělá věřícím kříž na čelo z popela a přitom říká: „Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš“ a druhému za ním stojícím v řadě: „Čiň pokání a věř evangeliu.“ A tak to střídá dokola.

Je to připomínka naší pomíjivosti, která může být úlevná v tom, že vlastně spousta starostí a trápení je zbytečná. Věřící tak před Bohem zároveň vyjadřují i svou kajícnost a „sypou si popel na hlavu“ za svůj mnohdy špatný život a své hříchy.

Z čeho se získává popel? Z kočiček

Popel na popelec se získá tak, že se spálí větvičky, které se světily o rok dříve na Květnou neděli (poslední neděle před Velikonocemi). Na jihu se pálí olivové a palmové ratolesti, u nás ve střední Evropě pak větvičky jívy, kterým se říká kočičky. Křesťané je uchovávájí přes rok doma, pak se spálí a na Květnou neděli si vysvětí nové.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Tak jste se dočkali sobotního volna, ale teď nevíte, jak s ním naložit. Dopoledne věnujete běžným pracím, nicméně odpoledne by mělo náležet sportovním aktivitám. No, po pravdě se moc…

Nejčtenější články

Doporučujeme