Dnes je Popeleční středa. Víte, co je popelec, z čeho je a proč se uděluje?   | Foto: archiv

Foto: archiv

Dnes je Popeleční středa. Víte, co je popelec, z čeho je a proč se uděluje?

Pomni člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš. Víte, proč si toto křesťané připomínají právě dnes na Popeleční středu? Tímto dnem začíná období 40denního půstu před Velikonocemi, který moderní doba přetavila v jarní detox.

Končí masopust

Ať už jste věřící, nebo ne, asi víte, že jaro, respektive dobu před Velikonocemi, měli naši předci spojené s odpíráním si pozemských radostí a s postním obdobím. Mělo to své náboženské vysvětlení, ale i praktický základ: Na sklonku zimy a začátkem jara docházely zásoby potravin, slabší jedinci mnohdy zemřeli kvůli nedostatečné výživě. Všichni lidé svorně vyhlíželi jaro a první rostliny a mláďata, která by se dala sníst.

V dnešní společnosti hojnosti a nadbytku i tak mnozí z nás využívají toto období k očistě organismu, odepírají si alkohol, kávu, černý a zelený čaj, přejdou na stravu pouze rostlinného původu nebo několik dní nejí a pijí pouze vodu. Zkrátka a dobře máme v sobě zafixováno, že jaro je začátkem nového života a pro ten bychom se měli očistit a nastartovat.

Popeleční středa 2023: Velikonoce letos budou až v dubnu

Pro věřící křesťany je začátkem tohoto období Popeleční středa, která nemá přesné datum, ale odpočítává se od Velikonoc. Letos připadá na 22. února 2023. Nastává 46 dní před Velikonocemi. Původně startovalo postní období 6. neděli před Velikonocemi, ale někdy v 6.–7. století byla zavedena Popeleční středa proto, aby se v neděli křesťané postit nemuseli. Vlastní půst tak trvá 40 dní, ačkoliv je Popeleční středa 46 dní před Velikonocemi.

Jídlo na Popeleční středu

Pro křesťana platí na Popeleční středu přísný půst, tedy zákaz masa a jen jednou za den se může najíst dosyta. Samozřejmě malé děti, staří a nemocní tak přísný půst nemají, dodržují zákaz masa, ale mohou se najíst dosyta vícekrát denně. Půst není jen újma od masa, ale prostě si máme odpustit něco, co máme rádi. Člověk, který nemusí maso, ale miluje sladké, se asi moc postit nebude, když si dá k obědu palačinky.

Víte, co slaví křesťané v jednotlivé dny velikonočního týdne? Podívejte se na video:

Znamení popelce

Na Popeleční středu můžete na ulici potkat lidi s šedivým flekem na čele, to je popelec neboli symbol kříže, který se věřícím uděluje v kostele. Tento rituál křesťanům připomíná, že každodenní starosti, touhy a problémy jsou vlastně jen pomíjivou pěnou dní, stejně tak honba za slávou či bohatstvím a úspěchem. Katolický kněz dělá věřícím kříž na čelo z popela a přitom říká: „Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš“ a druhému za ním stojícím v řadě: „Čiň pokání a věř evangeliu.“ A tak to střídá dokola.

Je to připomínka naší pomíjivosti, která může být úlevná v tom, že vlastně spousta starostí a trápení je zbytečná. Věřící tak před Bohem zároveň vyjadřují i svou kajícnost a „sypou si popel na hlavu“ za svůj mnohdy špatný život a své hříchy.

Z čeho se získává popel? Z kočiček

Popel na popelec se získá tak, že se spálí větvičky, které se světily o rok dříve na Květnou neděli (poslední neděle před Velikonocemi). Na jihu se pálí olivové a palmové ratolesti, u nás ve střední Evropě pak větvičky jívy, kterým se říká kočičky. Křesťané je uchovávají přes rok doma, pak se spálí a na Květnou neděli si vysvětí nové.

Doporučujeme

Články odjinud