Dnes nás čeká zatmění slunce. Jak se na něj připravit?

10. 6. 2021
Zatmění slunce je jedna z nejkrásnějších nebeských podívaných. Přiláká až desetitisíce lidí, a to nejen vášnivých astronomů či pozorovatelů hvězd a planet. Jak si tedy tento jev vychutnat? Podívejte se na instruktážní video přímo v úvodu článku.

Jedno ze sedmi

Kdy se můžeme těšit na zatmění, i když u nás ve střední Evropě bude jen částečné? Přesněji to bude 10. 6. 2021 v rozmezí 11:45–13:30. Zatmění vzniká tehdy, kdy se měsíc ve fázi Novu ocitne na spojnici mezi Sluncem a Zemí. Astronomové rozlišují hned několik zatmění, a to úplné, částečné, prstencové či kombinované. Rozdíl je v postavení Slunce, Měsíce a Země.

Letošní částečné zatmění je jedno ze sedmi, která připadají na roky 2021 až 2030. Na druhé se můžeme těšit v říjnu 2022 a na další až v březnu v roce 2025. Co si tedy připravit, abyste si zatmění mohli v klidu vychutnat? Podívejte se na video v úvodu článku. 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Víkend patří klidu a pohodě. Ještě před pár dny to tak nevypadalo, ale naštěstí jste přiznali rodinným příslušníkům svou chybu. I když jste se báli hádek, žádné se nekonaly a vy můžete o…