Dnes začíná týden vypnuté televize

24. 4. 2006
Dnes začíná týden vypnuté televize
Dnes 24.4. začíná týden vypnuté televize. Připojte se také. Jak probíhá? Proč si ho nezkrátit? Triky, jak si usnadnit život bez televize.

1. Jak probíhá Týden vypnuté televize? Je to jeden celý týden (letos 24. až 30. dubna 2006), kdy se jeho účastníci dobrovolně rozhodnou nedívat se na televizi. Týden bez televize je hlavní veřejnou aktivitou hnutí Bez televize – hnutí za zábavnější život, které se považuje za součást celosvětového hnutí TV-Turnoff Network. Řídí se heslem: je lepší říct „bude více zábavy“ než „už to konečně vypni“.

2. Jaký je smysl této televizní abstinence? Čas, který běžný člověk denně věnuje sledování televize, přesahuje dvě hodiny denně, takže zhruba desetinu celého života stráví bez pohybu sledováním televizního programu různé, většinou nevalné kvality a reklam, jejichž zadavatelé stojí o to, aby jich viděl co nejvíce. Tomu je celé vysílání přizpůsobeno, protože se jedná o zboží, které je třeba co nejvíce prodávat. Nadměrné sledování televize tak ochuzuje diváka o cenný čas, vede k nezdravému životnímu stylu a určitému otupění k obsahu televizního vysílání. Abstinencí po dobu jednoho týdne dostane účastník silný impuls k tomu, aby si našel jinou, hodnotnější, zábavnější a tvořivější činnost, které věnuje ušetřený čas. Může to být sport, kulturní zážitek, vzdělávání, procházka, ale třeba i prosté trávení času s rodinou či přáteli.

3. Je dovoleno dívat se na video, filmy na počítači nebo používat internet? Otázka je spíše v tom, co je prospěšné a jaký je smysl účasti na Týdnu vypnuté televize. Činnosti, které jsou podobné sledování televize (např. video nebo filmy v počítači) mají i podobné účinky jako televize. Zabírají čas a vedou k nezdravému a izolovanému životu, a proto je doporučujeme na týden také vyloučit. Internet a počítač obecně může být více nebo méně užitečný nástroj vzdělávání, zábavy a komunikace, ale v průběhu Týdne vypnuté televize by neměl čas jim věnovaný přesáhnout dobu obvyklou v jiných týdnech. Raději ji také omezte ve prospěch sportu, pohybu, tvořivosti nebo společenské aktivity.

4. Není týden úplně bez televize příliš velký požadavek? Nestačila by kratší doba nebo omezení sledování? a) je to jednou za rok, což není tak často b) vypnutí televize na sedm dní umožní účastníkům poznat, že život bez televize není mučení a může být vlastně zábavnější c) je to důsledné rozhodnutí, které dává větší oporu při "pokušení", například nevypnout televizi ve stanoveném čase d) je to větší úspora volného času, který je jedním z luxusních statků současnosti (zatímco zboží můžeme mít téměř jakékoli, v nesrovnatelně lepší kvalitě a množství než v minulosti, tak volný čas, soukromí, čisté životní prostředí a nezávislost jsou stále vzácnější) e) je to dostatečně dlouhá doba na to, aby bylo potřeba hledat "něco jiného", co dělat místo sledování televize. Ten, kdo si vyzkoušel, že se bez televize obejde, snáze volí něco jiného, když se může rozhodnout. Jeden den bez televize na to nestačí

5. Je všechen televizní program špatný? Co třeba vzdělávací programy? Každý televizní program je pasivní, sedavý a neumožňuje experimenty. Většina diváků sleduje pořad za pořadem – ne jeden konkrétní program. Místo sledování pořadu o ptácích jděte ven (s dalekohledem, máte-li ho) a pozorujte, kolik skutečných ptáků ve svém okolí poznáte. Smyslem Týdne vypnuté televize je neposuzovat kvalitu televizních programů a zaměřit se na tvorbu, objevování, budování, osobní účast a konání.

6. A co mediální gramotnost a učení se schopnosti kritického sledování televize? Odřeknutím si televize na týden se lidé hodně dozvědí o svých televizních zvycích a budou pravděpodobně kritičtějšími diváky, pokud se rozhodnou znovu se ke sledování televize vrátit. Televizní „půst“ je cesta k mediální gramotnosti.

7. Nechci se vzdát mých programů. Nelezte do mého bytu! Vypnutí televize je dobrovolné a měla by to být zábava. Jeho smyslem je povzbuzovat rodinného a společenského ducha. Pokud organizujte nějaké veřejné akce, konejte a prezentujte je tak, abyste si neznepřátelili nebo nepopudili druhé. Účast je dobrovolná a je třeba respektovat svobodné rozhodnutí každého.

8. Potřebuji trochu klidu, když přijdu domů. Televize zabaví děti, zatímco dělám večeři. Pozvěte děti, aby vám pomohly s jednoduchými úkoly nebo si s nimi během přípravy jídla povídejte. Zavedení několika zvláštních (a pravidelných) činností a zvyků pro děti před večeří je velmi hodnotná investice. Někteří rodiče také zjistili, že si spolu se svými dětmi odpočinou a uklidní se při několikaminutové hře.

9. Naše čtvrť není bezpečná. Je lepší, když se děti koukají na televizi, než aby riskovaly venku. Existuje mnoho zábavných a tvořivých činností bez televize v uzavřených prostorách. Spolupracujte se sousedy nebo místním společenským centrem na vybudování různých aktivit pro zúčastněné rodiny. Uvědomte si, že se vaše okolí nezlepší, pokud se stáhnete do fiktivního, zástupného světa televize.

10. Nemám na to platit „náhradní“ aktivity. Je mnoho jednoduchých a bezplatných aktivit sponzorovaných knihovnami, ochránci přírody, muzeji, školami atd. Místní tisk, rozhlasové stanice a zájmové organizace mají seznamy bezplatných, veřejných akcí. Pobyt venku je obvykle zdarma – a zdravý.

11. Můžete mi poradit nějaké triky, jak si Týden usnadnit? Jistě, nejde o to překonávat zbytečné potíže, kterým se lze vyhnout. Zkuste něco z následujících rad. a) Získejte pro akci ty, kdo s vámi žijí v domácnosti. Můžete se s nimi vsadit, kdo nevydrží. b) Uložte televizi někam, kde není na očích, případně ji zakryjte. c) Odpojte anténu, vytáhněte televizi ze zásuvky a uložte dálkový ovladač. d) Nekupujte ani nestudujte televizní program na týden, kdy se chystáte televizi vypnout. e) Předem si připravte různé aktivity, které budete dělat v čase, kdy se jinak díváte na televizi. f) Zorganizujte nějakou veřejnou nebo alespoň společnou akci při příležitosti Týdne vypnuté televize. Tato organizace vám zabere dost času a zároveň vyzkouší vaše organizační dovednosti, přinese někomu radost – a o tom to celé je.

12. Jak se zapojit do organizace? Prostudujte si články na této stránce, stáhněte si propagační materiály. Kontaktujte nás na adrese jan.macek@nextra.cz nebo na skype janmacek111, probereme podrobnosti. Sledujte pravidelně tyto stránky, kde se budou objevovat další materiály.

zdroj: http://www.beztelevize.org

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Býci, víkendová pohodička s rodinkou je v ohrožení, protože podléháte vnitřním nepokojům a bojíte se budoucnosti. Přepadla vás divná nálada a nutně se musíte dát dohromady. Nebuďte…