Dnešní děti nejsou schopny komunikovat

9. 9. 2002
Dnešní děti nejsou schopny komunikovat
Britským vědcům se v jednom z posledních výzkumů podařilo zjistit, že stále více dětí není schopných běžné komunikace. "Přirozená schopnost dětí komunikovat nezadržitelně klesá, a to především v posledních pěti letech," varuje vedoucí výzkumu Neil McClelland.

Dnešní děti nejsou schopny komunikovat

Britským vědcům se v jednom z posledních výzkumů podařilo zjistit, že stále více dětí není schopných běžné komunikace. �Přirozená schopnost dětí komunikovat nezadržitelně klesá, a to především v posledních pěti letech,� varuje vedoucí výzkumu Neil McClelland.

Klepněte pro větší obrázek Podle odborníků za vším stojí především konzumní způsob života, potažmo také neblahý vliv televize, která je v dnešní době pro mnoho dětí jediným zdrojem informací a dominantním spojením s okolním světem.
"Malé děti, které stráví většinu času sledováním televize, se pak nedokáží vyjadřovat ve smysluplných větách a často nemohou nalézt ta správná slova pro vyjádření svých myšlenek. Nejsou schopny třeba ani popsat, co právě cítí," varuje specialistka na gramotnost Sue Palmerová. �Nikdo z nás nechce televizi démonizovat. Jen je třeba rodičům zdůraznit, že jejich potomky mluvit rozhodně nenaučí,� dodává Palmerová.

Několik britských zdravotnických a sociálních organizací se proto rozhodlo začít s osvětovou kampaní, prostřednictvím které se snaží rodiče přimět, aby doma méně zapínali televizi a více komunikovali se svými potomky. "Ve způsobu a schopnostech vyjadřování formují děti především jejich rodiče. Pokud je nechají napospas televizi, pak jim mohou způsobit v dospívání značné poruchy v komunikaci," míní McClelland.
"Děti jsou dnes daleko méně ochotné naslouchat svým vrstevníkům, dospělým osobám a také jsou méně schopny mluvit. Lidé by měli s dětmi srozumitelně a pravidelně hovořit už od narození, přičemž komunikovat se dítě učí především do dvou let. Proto právě batolata a pak dospívající mládež potřebují vydatnou a kvalitní, tedy obousměrnou komunikaci, stejně jako potřebují vydatnou stravu," dodal McClelland. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Delší dobu přemýšlíte, že si pořídíte něco nového anebo si najdete investici. Věřte, že k tomu není pár dní vhodná doba. I když vypadá nabídka lákavé, dopadne špatně. Vyhněte se podvodným…

Nejčtenější články

Doporučujeme