Historie Dnů evropského dědictví (zkráceně EHD) se začala psát v roce 1985. Právě tehdy došlo k úmluvě mezi Evropskou unií a Radou Evropy, že se tato tematická akce bude konat každoročně. Každá země, která se do události chtěla zapojit, musela podepsat Evropskou kulturní úmluvu. Česká republika dokument podepsala v roce 2002, v platnost vešel v roce 2004. Nyní se do akce každý rok zapojuje 50 zemí z celého světa a více než 20 milionů lidí.
Využijte šanci a navštivte památky, které nejsou běžně otevřené
Cílem EHD je představit lidem nové, běžně třeba nedostupné památky, objekty a prostory. Zapojené tedy nejsou pouze velké a známé památky, hrady, zámky a muzea, ale můžete se výjimečně podívat také např. do prostor bývalých vodojemů, elektráren nebo starých přehrad. Některé památky mají vstupné zdarma, jiné umožňují vstup za snížené ceny. Jako kompenzaci však tyto placené památky nabízejí doprovodný program, slavnosti, přednášky či soutěže. Každý ročník se nese ve znamení nějakého hesla a země se mohou dobrovolně rozhodnout, zda dané téma nějak promítnou do svého programu. Námět letošního ročníku je Živé dědictví. Příští rok to bude Dědictví tras, sítí a spojení.
Kam vyrazit na výlet v září? Podívejte se na video:
Přehled zajímavých památek dostupných zdarma v jednotlivých krajích najdete v následujících kapitolách
Pokračování 2 / 14
Jihomoravský kraj
Dietrichsteinská hrobka – Mikulov
Kde: Náměstí 5, Mikulov
Provozní doba: 17. září od 10.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
V krásném městě jižní Moravy najdete přímo na hlavním náměstí bývalý kostel svaté Anny. Ten byl po zničujícím požáru v roce 1784 přestavěn na hrobku, kde jsou nyní umístěny ostatky členů rodu Dietrichsteinů. Prohlídku absolvujete s průvodcem.
Měšťanský dům Znojmo
Kde: Horní náměstí 4/137 a Divišovo náměstí1/167, Znojmo
Provozní doba: 15. a 16. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
V rámci Dnů evropského dědictví si můžete prohlédnout expozici trasy č. 1 na Horním náměstí. Prohlídku můžete spojit také s návštěvou expozice na trase č. 3 na Divišově náměstí. Při běžných prohlídkách můžete navštívit i adrenalinové podzemí – nyní však nebude zahrnuto do prohlídek zdarma.
Radnice Znojmo
Kde: Obroková 10/2, Znojmo
Provozní doba: 15. a 16. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Tradici jihomoravského vinařství můžete poznat při prohlídce expozice na znojemské radnici. Prohlídky adrenalinového podzemí nejsou součástí Dnů evropského dědictví. Návštěvu můžete spojit s příjemnou procházkou po středu města Znojma.
Znojemský hrad – Deblínský zámek
Kde: Hradní 84/10, Znojmo
Provozní doba: 17. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Vstupné zdarma se týká návštěvy výstav v prvním patře na téma Lidové tradice Znojemska a Procitlé sklo V. Objekt, který byl původně hradem, se tyčí nad řekou Dyje. V 18. století byl přestavěn na barokní zámek a dnes plní funkci muzea. K návštěvě láká nejenom aktuální výstava, ale také příjemné okolní prostředí a velké nádvoří zámku.
Marta Pušová
19. července 2023
Pokračování 3 / 14
Olomoucký kraj
Zvonice Lipník nad Bečvou
Kde: Křížkovského 90, Lipník nad Bečvou
Provozní doba: 16. září od 10.00 do 16.00
Vstupné: ZDARMA
Renesanční zvonice z roku 1609 je jednou z významných dominant města. Běžně není vstup do zvonice povolen. Výjimkou jsou významné dny. Prohlídku absolvujete s průvodcem. Na věži si můžete prohlédnout krásné sluneční hodiny. Součástí prohlídky je také věžní hodinový stroj a tři krásné historické zvony.
Marta Pušová
17. května 2023
Pokračování 4 / 14
Jihočeský kraj
Bechyňská brána, hrad a vyhlídková věž Kotnov
Kde: Kotnovská 36/127, Tábor
Provozní doba: 17. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Přístupná je 25 metrů vysoká vyhlídková věž, z jejíhož vrcholu budete mít krásný rozhled na celé město Tábor, Klokoty a okolní lesy podél řeky Lužnice. Pro prohlídku věže je nutné vyzvednout si časovou vstupenku. Navštívit můžete také stálé expozice hradu a nedávno zrekonstruované části hradu.
Muzeum české loutky a cirkusu – Prachatice
Kde: Velké náměstí 43, Prachatice
Provozní doba: 16. a 17. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Nejenom děti, ale také dospělí budou nadšení z prohlídky historických českých loutek. Loutky jsou vyrobené podle předloh Mikoláše Alše nebo Jiřího Trnky. Další expozice se věnuje českým cirkusům. Muzeum je po celý rok pro návštěvníky otevřené. V uvedené dny je však vstup bezplatný,
Kaple sv. Filipa Neri – Patriarcha – Prachatice
Kde: Pod Libínskou horou, Prachatice
Provozní doba: 16. a 17. září od 10.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Ani tato kaple není pro turisty běžně otevřená. Navštívit ji můžete pouze několikrát v roce. Kaple je umístěna v lese a po cestě k ní můžete zahlédnout 14 kapliček na tzv. křížové cestě. V blízkosti kaple pramení mimořádně studená voda, která je známá pro své léčivé účinky. Krásnou procházku lesem tedy můžete mimořádně zakončit ve zmiňované kapli, kde se můžete pohybovat bez omezení. Součástí prohlídky budou i informativní a propagační materiály týkající se celé památky.
Vodárenská věž Opařany
Kde: Opařany 127, Opařany
Provozní doba: 9. září až 17. září od 8.00 do 20.00
Vstupné: ZDARMA
Více než 26 metrů vysoký vodojem obsahuje dvě nádrže na vodu. Nachází se v areálu psychiatrické léčebny a neustále plní svoji funkci. Vodou zásobuje přilehlou léčebnu a část obce Opařany. Při návštěvě si můžete projít také naučnou stezku v přilehlém parku. V areálu je i bývalý klášter a zajímavá klášterní brána.
Marta Pušová
22. března 2023
Pokračování 5 / 14
Středočeský kraj
Kamenná kašna Kutná Hora
Kde: Rejskovo náměstí, Kutná Hora
Provozní doba: 16. a 17. září v 11.00 a 14.00
Vstupné: ZDARMA
Kamenná kašna není pro veřejnost běžně otevřená. U příležitosti Dnů evropského dědictví si ale tuto dvanáctibokou památku můžete zdarma prohlédnout. Prohlídka kašny je organizovaná a s průvodcem. Začátek prohlídky je ve Spolkovém domě, každý den vždy v 11 a 14 hodin.
Kostel sv. Bonifáce, Čáslav-Lochy
Kde: Lochy 1487, Čáslav
Provozní doba: 16. září od 10.00 do 16.00
Vstupné: ZDARMA
Kostel je zasazený přímo do skály a některé jeho části jsou obehnány původní ohradní zdí. Kvůli tomu, že kostel není běžně otevřený pro veřejnost a je zasazený do přírody, počítejte se ztíženým vstupem. Přístupové cesty nejsou nijak udržované. Navštívit můžete také přilehlé jeskyně.
Marta Pušová
12. března 2022
Pokračování 6 / 14
Liberecký kraj
Bohatická rychta
Kde: Bohatice 1E, Bohatice
Provozní doba: 17. září od 15.00 do 18.00
Vstupné: ZDARMA
Toto historické stavení z 13. století bylo součástí tehdejší tvrze. Současní majitelé a také obyvatelé této památky připravili na den otevřených dveří zajímavý program, který začne v 16 hodin. Proběhne zvuková instalace s názvem Paměť jednoho Pogelberga. Zároveň si můžete prohlédnout historické fotografie stavení a další materiály. Společná diskuze bude spojena s drobným občerstvením.
Fara č.p. 19 – Pěnčín u Jablonce nad Nisou
Kde: Krásná 19, Pěnčín u Jablonce nad Nisou
Provozní doba: 17. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Stará fara z druhé poloviny 18. století je pro návštěvníky otevřená pouze sezónně. Mimo běžnou otevírací dobu se zde konají nejrůznější akce s bohatým doprovodným programem. Jinak tomu není ani nyní. Budou připraveny prodejní stánky, dílničky pro děti, farská kuchyně a hudební program. Fara je součástí areálu kostela sv. Josefa. Ten zahrnuje také hřbitov, morový sloup, studánku, ohradní zeď a sochu sv. Josefa.
Marta Pušová
26. února 2022
Pokračování 7 / 14
Pardubický kraj
Bývalý hostinec – Vysoká 1, Javorník
Kde: Vysoká 1, Javorník u Vysokého Mýta
Provozní doba: 1. září až 30. září od 8.00 do 20.00
Vstupné: ZDARMA
Tato venkovská usedlost z roku 1682 sloužila jako hostinec. Dnes jde o památku, která není pro veřejnost běžně otevřená. Neustále probíhá její rekonstrukce a obnova. Prohlédnout si můžete nejenom tento hostinec, ale celou vesnickou památkovou zónu. Součástí samostatné prohlídky jsou také dobové i současné fotografie usedlosti.
Marta Pušová
20. listopadu 2021
Pokračování 8 / 14
Moravskoslezský kraj
Farní kostel Narození Panny Marie – Příbor
Kde: Stojanova, Příbor
Provozní doba: 16. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Kostel je jednou z dominant města. Působivý exteriér dotváří také křížová cesta se čtrnácti kapličkami, které jsou podél masivní kamenné zdi. Uvnitř kostela najdete několik působivých oltářů. Kostel si můžete projít sami, nebo s průvodcem.
Kostel sv. Františka Serafínského – Příbor
Kde: Starý hřbitov, Příbor
Provozní doba: 16. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Menší kostelík je postaven na kopci za městem Příbor. Jeho základy byly položeny v roce 1622. Součástí je přilehlý hřbitov, kde jsou pohřbeny významné osobnosti města. Tato památka není běžně přístupná k prohlídkám. Nyní bude k dispozici průvodce, který vám přiblíží historii i současnost celého místa.
Kostel sv. Kříže – Příbor
Kde: Rumburská ulice, Vratislavice nad Nisou
Provozní doba: 16. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Na místě současného kostela stála původně dřevěná stavba, která však tak zchátrala, že byl místo ní vystavěn kostel nový. Ten později vyhořel a musel být opraven. V roce 1994 proběhly na kostele poslední opravy a nyní patří mezi kulturní památku. Nádherný je především hlavní vyřezávaný oltář, který je obklopen třemi mozaikovými okny. V době přístupnosti památky bude k dispozici průvodce.
Laura Poláková
23. října 2022
Pokračování 9 / 14
Zlínský kraj
Kostel sv. Bartoloměje – Napajedla
Kde: Masarykovo náměstí, Napajedla
Provozní doba: 23. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Tato kulturní památka České republiky je nyní přístupná nejenom v rámci Dnů evropského dědictví, ale také u příležitosti Svatováclavských slavností, které se zde tradičně konají každý rok. Každou půlhodinu se můžete zúčastnit prohlídky s průvodcem. V čase od 13 do 14 hodin bude probíhat mše svatá. Za zhlédnutí stojí krásné varhany, které svou velikostí patří mezi skvosty regionu.
Thonetova vila – Koryčany
Kde: Masarykova ulice 261, Koryčany
Provozní doba: 9. září od 14.00 do 17.00, 10. září od 10.00 do 16.00, 16. září od 10.00 do 15.00
Vstupné: ZDARMA
Na první pohled zdánlivě nezajímavá a nevzhledná budova možná neláká k prohlídce. Kdo však zná její historii, nenechá si prohlídku ujít. Byla postavena pro dědice Michaela Thoneta. Ten je znám díky ohýbanému nábytku. První ohýbaná židle, tzv. thonetka, vznikla v blízkosti domu v roce 1859. V pozdějších letech byla vila místem, kde byly kanceláře, školka a obchod. Nyní je majetkem města, které plánuje jeho rekonstrukci.
Trinitářský klášter – Zašová
Kde: Zašová 45, Zašová
Provozní doba: 2. září a 3. září od 9.00 do 17.00 , 10., 17., 24. a 28. září od 16.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Jde o klášter řádu Bosáků Nejsvětější Trojice pro vykupování zajatců (trinitářů). V době jeho vzniku to byl teprve druhý klášter v Praze tohoto zaměření. Ke svému účelu však sloužil pouhých 68 let. Poté změnil majitele, byla zde dívčí škola a měl i další využití. Samotné klášterní budovy jsou před rekonstrukcí. Součástí je také poutní kostel Navštívení Panny Marie.
Marta Pušová
24. července 2021
Pokračování 10 / 14
Plzeňský kraj
Lidový roubený dům č.p. 138 – Spálené Poříčí
Kde: Náměstí svobody 138, Spálené Poříčí
Provozní doba: 17. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Krásný lidový dům, kde je nyní městské infocentrum, zahrnuje několik dalších místností, které stojí za zhlédnutí. Přenesete se tak zpátky do 18. století a budete mít možnost prohlédnout si původní černou kuchyni, chlebové pece nebo osvětlovací krbečky. Poznejte tradici venkovského života nejenom díky právě probíhající výstavě.
Židovský kupecký dům – Spálené Poříčí
Kde: Tyršova 161, Spálené Poříčí
Provozní doba: 17. září od 11.00 do 19.00
Vstupné: ZDARMA
Nyní už zrekonstruovaný dům původně sloužil jako obytný dům a obchod v jednom. Tento účel naplňoval až do konce druhé světové války. Nyní je zde kavárna, která je pojmenována po posledním majiteli, Joachimovi Loewidtovi. Návštěvu běžně otevřené kavárny můžete nyní spojit s prohlídkou černé kuchyně, která je pro veřejnost běžně nepřístupná.
Zámek Spálené Poříčí
Kde: Náměstí Svobody 1, Spálené Poříčí
Provozní doba: 17. září po celý den
Vstupné: ZDARMA
Krásný zámek bude mít volně přístupné všechny stálé expozice. Na nádvoří a v přilehlém parku bude probíhat bohatý doprovodný program a lidové trhy. Zámek neustále prochází rekonstrukcí.
Marta Pušová
20. února 2021
Pokračování 11 / 14
Ústecký kraj
Palácová vila Carla Friedricha Wolfruma – Ústí nad Labem
Kde: Na Schodech 10, Ústí nad Labem
Provozní doba: 16. září a 17. září od 10.00 do 16.00
Vstupné: ZDARMA
Čtyřpatrová budova je nyní sídlem redakce Českého rozhlasu. Běžně není k prohlídkám otevřená. Nyní si celou vilu můžete prohlédnout společně s průvodcem. V interiérech právě probíhá výstava k 100. výročí Českého rozhlasu. Součástí budovy je také přilehlá zahrada, bazén, vodárna a drobné architektonické stavby.
Parní vodárna Střekov – Ústí nad Labem
Kde: U Stanice 822, Ústí nad Labem
Provozní doba: 9., 10., 16. a 17. září od 10.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Zdarma nyní můžete prozkoumat původní parní vodárnu z roku 1874. Tato technická památka má téměř všechno původní vybavení, které si prohlédnete za doprovodu odborného komentáře průvodce. Děti budou jistě potěšené možností svézt se v historickém vlaku, který jede na trati Střekov–Zubrnice.
Věž Hláska – Roudnice nad Labem
Kde: Husovo náměstí 59, Roudnice nad Labem
Provozní doba: 16. září od 10.00 do 16.00
Vstupné: ZDARMA
Věž je posledním dochovaným prvkem městského opevnění a nabízí krásný výhled na celé město a okolí. V každou celou hodinu budou probíhat komentované prohlídky stavby a přilehlého okolí. Na prohlídku je potřeba předem rezervovat místo.
Marta Pušová
2. prosince 2021
Pokračování 12 / 14
Praha
Kaple sv. Václava – Praha-Troja
Kde: V Podhoří 284/14, Praha-Troja
Provozní doba: 16. září od 13.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Kapličku z roku 1865 se vám běžně navštívit nepodaří. Prohlédnout si můžete celý její interiér. Návštěvu spojte s příjemnou procházkou po okolí.
Květnice – Praha 1
Kde: Strahovská ulice, Praha 1
Provozní doba: 9. září až 17. září od 9.00 do 19.00
Vstupné: ZDARMA
Zahrada je součástí Petřínského parku a patří k nejkrásnějším zahradám Prahy. První zmínky o zahradě byly už v roce 1935. Před čtyřmi roky prošla kompletní revitalizací a obnovou. Jediná cesta, která do zahrady vede, je přes kovovou bránu v blízkosti Štefánikovy hvězdárny. Součástí zahrady je také jezírko a odpočinkové zóny.
Marta Pušová
3. července 2021
Pokračování 13 / 14
Karlovarský kraj
Císařský salonek na nádraží – Mariánské Lázně
Kde: Nádražní náměstí 292/3, Mariánské Lázně
Provozní doba: 15. září od 13.00 do 17.00, 16. září od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00, 17. září od 9.00 do 11.30
Vstupné: ZDARMA
Salonek nabízí věrohodný pohled do dob, kdy se zde setkával např. František Josef I. nebo Eduard VII. s jinými slavnými osobnostmi. Veškeré vybavení a interiér je stoprocentně dobový. Prohlédnout si můžete nejenom salonek, ale také celé nádraží. Nádraží však bylo asi po třiceti letech své existence zvětšováno a rozšiřováno do dnešní podoby kvůli velkému množství lázeňských hostů.
Městská knihovna – Mariánské Lázně
Kde: Hlavní třída 3/370, Mariánské Lázně
Provozní doba: 12. září od 16.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Knihovna je pro veřejnost běžně otevřená. Nyní je ale vstup zdarma v rámci prohlídky s průvodcem. Jde o velmi zajímavou budovu, která byla postavena v roce 1903 tehdejším starostou za účelem běžného obývání. Později zde byla zbudována knihovna a depozita muzea. Knihovna zde sídlí od roku 1946. Budova má mnoho věžiček, arkýřů a stříšek.
Městské divadlo – Mariánské Lázně
Kde: Třebízského 106, Mariánské Lázně
Provozní doba: 12. září od 14.00 do 16.00
Vstupné: ZDARMA
Divadlo je plně fungující a často zde vystupují významní čeští i zahraniční umělci. Je to také místo pro konání mnoha festivalů, kongresů a soutěží. Historie divadla se začala psát už v roce 1868. Tehdy ještě ani nestálo Národní divadlo v Praze. Mimořádně můžete divadlo navštívit mimo promítací časy a prohlédnout si celý jeho interiér a zákulisí s průvodcem a doplňujícím komentářem.
Spa Hotel Svoboda*** Superior – Mariánské Lázně
Kde: Chopinova 393, Mariánské lázně
Provozní doba: 11. září od 14.00 do 16.00, 12. září od 10.00 do 12.00, 14. září od 14.00 do 16.00
Vstupné: ZDARMA
Prostory, které se vám běžně nepodaří navštívit a prohlédnout si, budou nyní otevřeny pro veřejnost. Hotel se nachází cca 500 m od hlavní kolonády se Zpívající fontánou a ubytovaní hosté zde mohou využít služby wellness a lázní.
Chebský hrad – Cheb
Kde: Dobrovského 2062/21, Cheb
Provozní doba: 14. září od 10.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
U příležitosti Dnů evropského dědictví bude tato národní kulturní památka zpřístupněná pro veřejnost zdarma. Jde o speciální typ středověkého hradu, tzv. falc, která běžně vznikala v Německu nebo Itálii. V ČR je to jediná stavba tohoto typu. Mezi nejlépe dochované části patří Černá věž, hradní kaple a východní část hradeb.
Městská spořitelna – Sparkasse Karlovy Vary
Kde: Divadelní náměstí 1/243, Karlovy Vary
Provozní doba: 17. září od 10.00 do 16.00
Vstupné: ZDARMA
Budova spořitelny není pro veřejnost standardně přístupná. Současným majitelem je soukromá osoba a stavba má sloužit k obchodním účelům. Nádherná secesní budova prošla před několika lety celkovou rekonstrukcí. Většina budovy si zachovala svůj historický autentický vzhled.
Pokračování 14 / 14
Královéhradecký kraj
Historická expozice muzea – Dobruška
Kde: Šubertovo náměstí 45, Dobruška
Provozní doba: 16. září od 9.00 do 11.30 a od 12.30 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Dobruška je velice úzce spojená s životem F. L. Věka. Nyní máte jedinečnou možnost navštívit zdarma tyto památky – domek F. L. Věka, radniční věž, muzeum, dům Františka Kupky, židovský hřbitov a Rýdlovu vilu. Konají se také speciální komentované prohlídky. V pravé poledne si můžete vychutnat koncert Sboru Kácov v kostele sv. Václava.
Divadlo Drak – Hradec Králové
Kde: Hradební 632, Hradec Králové
Provozní doba: 16. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Podle původního historického plánu byla budova postavena za účelem poskytnutí ubytování pro mimoměstské studenty. Později se z ní stalo zázemí loutkového divadla, kvůli čemuž musela být přestavěna a celkově upravena. Část z původního vzhledu byla dostavěná. V blízkosti divadla najdete také labyrint, muzeum, divadelní laboratoř a studiovou scénu.
Husův dům – Hradec Králové
Kde: Kavčí plácek 121, Hradec Králové
Provozní doba: 16. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Budova po většinu svého aktivního fungování působila jako ubytovna. Byla zázemím jak pro české, tak i německé studenty. V bývalé zahradě domu je postavena kaple – dnešní Rokytanova výstavní síň. Využijte mimořádné šance prohlédnout si celý areál a všechny vnitřní prostory, které běžně nenavštívíte.
Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové
Kde: Šimkova 870, Hradec Králové
Provozní doba: 16. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Budovu můžete nyní výjimečně navštívit, i když nejste studentem Univerzity Karlovy, pod kterou tato lékařská fakulta spadá. Je to jedna ze tří fakult Univerzity Karlovy, která není umístěná přímo v Praze. Její historie je stejně bohatá jako její architektura.
Společenský dům YMCA – Hradec Králové
Kde: Šafaříkova 666, Hradec Králové
Provozní doba: 16. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Zkratka YMCA, která je na budově vyobrazena, představuje Křesťanské sdružení mladých lidí. Zkratka je převzatá z anglického názvu sdružení. Cílem organizace je zajistit harmonizující rozvoj člověka, jeho ducha, těla a duše. Budova poskytovala zázemí pro mladé generace. Byly zde pokoje, jídelna, umývárna, tělocvična a mnoho dalších místností.
Střední průmyslová škola stavební – Hradec Králové
Kde: Pospíšilova 787, Hradec Králové
Provozní doba: 16. září od 9.00 do 17.00
Vstupné: ZDARMA
Budova z roku 1931 sloužila už od svých prvopočátků k výuce studentů státní průmyslové školy. Při prohlídce uvidíte např. ředitelnu, která je přesně taková, jako byla v prvních letech svého fungování. Veškerý nábytek a interiér je původní. Celá stavba se nachází v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Nyní je budova přístupná pro veřejnost zdarma.
Markéta Žídková
23. října 2020