Dny zdraví v našich městech

24. 9. 2003
Akce pořádaná českými Zdravými městy na podporu zdravého životního stylu obyvatel bude letos probíhat v období od 22. září téměř do konce října. Hlavním cílem Dnů zdraví je informovat zajímavou formou občany o tom, jak správně pečovat o své zdraví, jakou prevencí je možné předcházet zdravotním potížím a nabídnout jim aktivity, které mohou dlouhodobě přispívat k jejich fyzické i duševní pohodě.

Tématickou různorodostí i zapojením odborných partnerů v jednotlivých městech se jedná o vůbec nejrozsáhlejší akci na podporu zdravého životního stylu v České republice. Zatímco v roce 1995 se do akce zapojilo pět Zdravých měst, letos jich programy ke Dnům zdraví chystá celkem sedmnáct, což je víc jak polovina. Loni se aktivit v rámci Dnů zdraví jen ve Zdravém městě Brně zúčastnilo 15 000 lidí. Osvětové akce jako jsou Dny zdraví, ale také Den bez aut nebo červnové Národní dny bez úrazu jsou celostátně podporovány Národní sítí Zdravých měst ČR.

Kampaň letos připravila tato členská města Národní sítě Zdravých měst ČR: Boskovice, Brno, Č.Budějovice, Hodonín, Chrudim, Kroměříž, Letovice, Litoměřice, M.Třebová, Orlová, Prostějov, Třebíč, Val.Meziříčí, Vel.Meziříčí, Veselí n.M., Vsetín, Zlín

BRNO Devátý ročník Brněnských dnů pro zdraví (26. 9. – 5. 10.) nabídne obyvatelům města 50 akcí, mezi nimiž nebudou chybět tradiční a oblíbené programy ani řada atraktivních novinek. Velký počet akcí je letos věnován péči o nejmenší děti, zejména pak otázce kojení. Kojení jako přirozený a nejzdravější způsob výživy novorozenců a batolat odborníci nejen doporučují, ale praktickými radami a pomocí podporují jeho šíření. Ve společenském sále Obchodního domu Klášter tak bude otevřena Laktační poradna. Součástí slavnostního zahájení její činnosti bude odborný seminář o podpoře kojení s praktickou instruktáží pro zájemkyně z řad maminek pod názvem Abeceda kojení (26. 9.). Stejné téma, rozšířené o ukázky nošení malých dětí v šátku, nabízí již druhým rokem o. s. CENAP. Do Centra naděje a pomoci se mohou rodiče dvojčat a vícerčat přijít poradit o tom, jak správně o své děti pečovat. Zpestřením přednášky s besedou bude minizávod rodičů s kočárky (30. 9.). V programu Brněnských dnů pro zdraví nebudou dále chybět pohybové aktivity (např. 1. 10. - jóga a harmonizační cvičení Qi-gong ve Studiu pohybových aktivit, běžecké závody, turistické pochody, aerobik a zdravotní cvičení pro všechny generace) nebo akce zaměřené na soužití člověka s přírodou a podporu ekologického zemědělství (3. 10. – Biojarmark - 8-15 hod, horní část Zeleného trhu) a na duševní zdraví. Značnou oblibu si v minulých ročnících Brněnských dnů pro zdraví získala jóga. Na tradiční Týden otevřených dveří v Jóga-centru (29. 9.) letos naváže víkend s jógou (4. – 5.10.), kdy si zájemci budou poprvé moci zacvičit v přírodním prostředí, v lužáneckém parku. V rámci Dnů zdraví se Brňané zapojí do celosvětového happeningu Obejměme Zeměkouli - Pochod všech generací (4. 10.) s mottem „Aktivitou proti stárnutí“. Organizátoři chtějí podpořit seniory i jejich příbuzné a nabídnout jim možnosti, jak žít aktivně a zdravě i ve vyšším věku. Letos proběhne již pátý ročník. Naplánovaná je nejen procházka podzimní krajinou, ale i zajímavé doprovodné akce (start Mariánské údolí, 10 hod). K Pochodu všech generací se letos poprvé připojí také obyvatelé Chrudimi (4. 10.). Sraz účastníků je před areálem AFK v Chrudimi od 8.30 – 10.00 hodin.

CHRUDIM Chrudimští se mohou dále těšit na Fórum pro zdraví (7. 10., 10-17 hod). Ve vestibulu muzea si zájemci budou moci zkontrolovat zdravotní stav ( krevní tlak, puls, kapacitu plic), zabrousí do tajů celostní medicíny, seznámí se s výrobky přírodní kosmetiky nebo ochutnají potraviny zdravé výživy. Poradna o zdraví bude provázet také Sobotu plnou zdraví a pohybu (11. 10.). V tělocvičně Speciální školy v Chrudimi je připraven celodenní program sestavený z aerobiku, posilovacího i balančního cvičení a strečinku. Chrudimský Běh Terryho Foxe odstartuje 2. 10. mezi 10 a 17 hodinou z areálu AFK v Chrudimi. V rámci chrudimských Dnů zdraví bude dlouhodobě probíhat cyklus přednášek zaměřených na nejrůznější faktory ovlivňující naše zdraví. Přednáškový kolotoč v Pyramidě zahájí přednáška spojená s praktickým tréninkem Zpíváním manter ke zdravé duši (1. 10.). Následovat budou přednášky Cesta ke zdraví vede přes upřímnost k sobě (2. 10.), Čtyři minuty k úspěchu (7. 10.), aj. Na závěr cyklu přednášek bude v chrudimské Pyramidě zahájen devítiměsíční kurz REIKI Poznej sám sebe (11. 10.).

HODONÍN Vůně lahodných čajů zavane v pondělí 6. 10. u příležitosti Dnů zdraví v Hodoníně (čajovna Šálek ticha, 14 – 16 hod, Povídáni o čaji s ochutnávkou). Hodonínští si ten den budou moci také zdarma zaplavat v místním krytém bazénu (19 – 21 hod), inspirovat se radami odborníků na výživu (přednáška Energetika výživy – jiný pohled na výživu, Zdravotní ústav Brno pobočka Hodonín, 17 – 19 hod) nebo nechat svá těla hýčkat pod rukama zkušených masérů (15.30 – 17.30 hod, Lázně Hodonín). Lákadly dalších dní budou např. test fyzické kondice na atletickém stadionu Červené domky tzv. Cooperův test (8. 10. a 9. 10., 15 – 17 hod), Seminář afrických tanců (8. 10. a 9. 10. v Centru volného času, ul. Koupelní), exhibice ve Skateparku (11. 10.) nebo netradiční cvičební lekce Aerobic Bodyform, Dance Aerobic, aj. v budově Sokolovny (12. 10., začátek v 15 hod).Chybět nebudou přednášky a poradny zdravého životního stylu s měřením krevního tlaku, hladiny cholesterolu, glukózy a tělesného tuku.

PROSTĚJOV V Prostějově jsou letos naplánovány Týdny zdravé výživy (6. – 17. 10.). V prvním týdnu restaurace Národního domu zájemcům nabídne jídla ze speciálního jídelníčku, který sestaví odborníci na zdravou výživu. Všichni strávníci tak budou mít možnost přesvědčit se, že zdravá jídla mohou být současně také chutná. V restauraci mohou součastně vyplnit anketu na téma životního stylu. Vyhodnotí ji studenti Střední zdravotnické školy v Prostějově a její výsledky budou prezentovány v prostějovských Radničních listech. Druhý týden se akce přesune do H-clubu. V jeho prostorách si labužníci nejen zdravě pochutnají, ale také si budou moci nechat bezplatně změřit hladinu cholesterolu v krvi nebo vyslechnou přednášku o zdravém životním stylu. Pro žáky základních škol bude v rámci Týdne zdravé výživy vyhlášena výtvarná soutěž Co mohu udělat pro zlepšení svého stylu života?. Nejlepší práce budou oceněny a vyvěšeny ve vestibulu prostějovské radnice.

KROMĚŘÍŽ Kroměřížské Dny zdraví letos proběhnou od 29. září do 10. října. V posledních letech staví jejich program na několika typech aktivit - vyšetření zdravotního stavu zájemců z řad veřejnosti (29. 9. – 3. 10., vždy od 7 do 9 hodin, Zdravotní ústav v Kroměříži), prevenci úrazů, pohybových aktivitách a zdravé výživě (16. 10., Den zdravé výživy, Střední zdravotnická škola Kroměříž). Téměř všechny kroměřížské školy organizují vlastní programy zaměřený na téma zdravé výživy. Přitom seznamují rodiny žáků a obyvatele z okolí s úrovní školního stravování i s výukou žáků ke zdravému životnímu stylu. Pro seniory je u příležitosti zahájení Dnů zdraví připravena lahůdka v podobě koncertu ve Sněmovním sále Zámku v Kroměříži (29.9., od 16 hodin). Program kroměřížských Dnů zdraví se již tradičně opírá o hlavního odborného partnera a garanta akce – Zdravotní ústav Zlín, pracoviště Kroměříž.

VESELÍ NAD MORAVOU Běh Terryho Foxe (12. 10.), koncert věnovaný pěstounským rodinám (19. 10., Poradna pro ženy a dívky) i přednášku sexuologa MUDr. Radima Uzla (16. 10., Městské kulturní středisko) – nejen to nabízejí letošní Dny zdraví obyvatelům Veselí nad Moravou. Pedagogicko-psychologická poradna připraví v týdnu od 12. 10. do 26. 10. utkání ve floorbale mezi otci a syny, přednášku na téma Autorita ve výchově a akci zaměřenou na relaxaci s názvem Festival humoru. Amatérští volejbalisté změří své síly ve volejbalovém turnaji.

VSETÍN Den zdraví a pohybu ve Vsetíně oslaví v sobotu 8. 11., hlavní program proběhne v Domě kultury od 9 do 15 hodin. Obyvatelé města se mohou těšit např. na ochutnávky výrobků zdravé výživy s možností nákupu, ukázky sportovních aktivit, hodiny aerobiku i jógy. Na místě si budou moci nechat zkontrolovat svůj zdravotní stav (měření krevního tlaku, hladiny cholesterolu a glukózy) a případně se také poradit s odborníkem. Na programu Dnů zdraví ve Vsetíně budou také aktivity pro rodiče s malými děti, které na čtvrtek 2. 10. připravuje Mateřské centrum Sluníčko nebo přednášky se zdravotnickou tématikou pro širokou veřejnost a speciálně pro seniory (2.10., Masarykova veřejná knihovna).

ZLÍN Možnost zkontrolovat svůj zdravotní stav budou mít v úvodu Týdne zdraví (6. – 12. 10.) také obyvatelé Zlína. Brány Zdravotního ústavu se jim otevřou v pondělí 6. 10. od 9 do 18 hodin. Kromě měření hladiny cholesterolu a krevního cukru si zde mohou nechat stanovit optimální tělesnou váhu nebo preventivně vyšetřit sluch. Mezi 15 a 18 hodinou bude pro všechny příchozí připraven zdravý raut. Spinning zdarma! Pro zájemce o moderní program cvičení proběhnou v týdnu od 6. 10. do 12. 10. v Městských lázních Zlín bezplatné ukázkové hodiny Spinningu. Na sobotu 11. 10. je naplánován Den zdraví ve Zdravé škole (16. ZŠ). Od 9 hodin si zájemci mohou přijít prohlédnout a případně i nakoupit medové pekařské a cukrářské výrobky, vitamínové doplňky, výrobky z müsli nebo vázané květiny či výrobky lidových řemesel. Ve velké tělocvičně školy se zatím utkají rodinná družstva ve volejbale a v malé tělocvičně budou probíhat ukázky bojových umění. Od 10 hodin malá tělocvična ožije svůdnými rytmy břišních tanců. Mezi 11 a 12 hodinou bude na 16. ZŠ připravena ochutnávka zdravé výživy.Ten, kdo zatouží blíže poznat složení své tělesné schránky, bude si moci nechat bezplatně stanovit tzv. Bodystat (složení tělesné hmoty - podíl svalů, tuku, obsah vody). Akce proběhne od 29.9 do 3.10., podrobnosti a objednávka na tel. 577 553 214.

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ Moravská Třebová letos přichází s programem plným soutěží, dětských her i přednášek o zdraví a prevenci nemocí, chybět nebude ani cyklo výlet na hrad Svojanov. Ten je naplánován už na sobotu 20. 9. (sraz u autobusového nádraží v Moravské Třebové v 9 hod). Na úterý 14. 10. připravili v Centru zdravé výživy besedu Strava jako prevence nemocí a celostní přístup k člověku (od 18,30 hod). Třídenní Podzimní výstava ovoce a zeleniny spojenou s vyhodnocením soutěže Rozkvetlé město, Rozkvetlé náměstí pořádá ve dnech 18.10. až 20.10. Český svaz zahrádkářů. Pro sportovní nadšence připravil Klub biatlonu Moravská Třebová Běh Terryho Foxe (19. 9., 8 – 14.30 hod, start u Kulturních služeb v Jiráskově ul.).

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ Po stopách Terryho Foxe se u příležitosti Dnů zdraví proběhnou také ve Valašském Meziříčí (12. 9., pořadatel: Sokol Val. Meziříčí) a v Třebíči (25. 9., TJ Sokol Třebíč, Libušino údolí, start průběžně v době od 10 – 16 hod). Obyvatelé obou měst se ale mohou těšit i na další programy. Například na náměstí ve Valašském Meziříčí mohou v pátek 26. 9. cestou z práce ochutnat vegetariánské speciality, pořídit si produkty zdravé výživy nebo dílka z místních chráněných dílen. Na náměstí jim bude k dispozici také psychologická poradna a poradna zdravého životního stylu Zdravotního ústavu ve Vsetíně. Studenti sociálního oboru Ekonomické školy, zástupci Diakonie a Charity ve Valašském Meziříčí ten den prakticky prověří (bez)bariérovost města.

TŘEBÍČ Pojďte na aerobik – vyzívá obyvatele Zdravého města Třebíče u příležitosti Dnů zdraví sportovní klub Wellness Jana. Příznivci a příznivkyně tohoto cvičení mají sraz v tělocvičně ZŠ kpt. Jaroše ve čtvrtek 25. 9. (info mobil: 604 206 135). Víkendový program pro ženy (27. – 25. 9.) připravilo Třebíčské centrum. Program bude plný kurzů (např. 27. 9. od 18 hod – drátkování a vyšívání, 28. 9., od 16 hod – malování na hedvábí) a přednášek (27. 9. od 13 hod – Zdravá výživa, dieta – Jak na to? od 16.30 hod – Proměna ženy aneb výlet do království přírodní kosmetiky), chybět nebudou ani besedy (27. 9. od 11.45 hod - Domácí násilí) a pohyb (27. 9. od 9.30 hod a 28. 9. od 10 hod – základy břišního tance, kurzovné: 150 Kč, od 18 hod kurz cvičení Aby záda nebolela). Neděle 28. 9. bude v Třebíči Dnem sportu pro všech s VZP. Pro nejširší veřejnost sportovní klub SHS Třebíč připravil tento program: od 10.00 Turistický pochod Naučnou stezkou / start možný do 12.00 /, od 13.00 Netradiční sporty, od 14 hod Horská kola - soutěže zručnosti všech věkových kategorií, od 16. 00 – vyhodnocení všech soutěží a závěrečná diskotéka v penzionu Bažantnice. Pro nejstarší generaci připravil Domov důchodců Týn sportovní hry (24. 9.). Zúčastní se jich senioři z pěti domovů důchodů. Program v DD Týn bude pokračovat i v pátek 26.9., na kdy je pro veřejnost připraven Den otevřených dveří (od 8 hod do 15 hod) a prezentace výrobků zdravé výživy (od 13 hod). Den otevřených dveří ve svých jedenácti zařízeních přichystala Oblastní charita. Ve čtvrtek 25. 9. bude moci veřejnost navštívit např. Domov pro matky v tísni (9 – 11 a 15 – 17 h), Klub Zámek – centrum prevence (9 – 16 h) nebo Romské centrum (8 – 17 h).

VELKÉ MEZIŘÍČÍ Jednodenní akce pod názvem Festival zdravé výživy vypukne ve čtvrtek 25. 9. ve Velkém Meziříčí. Probíhat bude ve výstavní síni, koncertním sále a v kině. Ve výstavní síni se zájemci od 12 do 18 hod seznámí s místními organizacemi zabývajícími se zdravou výživou a leccos z jejich produkce budou moci také ochutnat. Zároveň si zde mohou nechat změřit krevní tlak a stanovit Body mass index (zhodnocení tělesné hmotnosti ve vztahu k výšce). V čajovně, kterou pro ně ve výstavním sále otevře obchod Racio mohou ochutnat čaje z jeho nabídky. V 16.30 hod zájemci mohou vyslechnout přednášku MUDr. Petra Blaťáka, který seznámí přítomné s nejčastějšími příčinami onemocnění vyplývajících z nezdravé výživy a špatného životního stylu a představí možnosti účinné prevence.

ORLOVÁ Dny zdraví v Orlové letos proběhnou v týdnu od 20.9. do 27.9. V sobotu 20. 9. bude zahájen již 20. ročník výstavy Zahrada a Zdravé město. Při příležitosti Dnů zdraví budou návštěvníkům k dispozici nejrůznější zdravotní vyšetření (měření krevního tlaku, choles-terolu, hladiny cukru v krvi, atd.), veřejnost se také seznámí s novými trendy v oblasti zdravé výživy a zdravého životního stylu. V neděli 21. 9. proběhne 5. ročník Běhu Terryho Foxe, jehož trasy jsou připraveny tak, aby bylo možné je absolvovat i na kole a kolečkových bruslích. Účastníci se mohou těšit také na doprovodné akce pro děti i dospělé.

Projekt Zdravá města probíhá celosvětově, iniciovala jej v roce 1988 OSN - Světová zdravotní organizace (WHO). Asociaci Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM ČR) tvoří 32 českých a moravských měst, ve kterých žije 1,1 milionu obyvatel (tj. 11 % populace České republiky). Letos v únoru do NSZM ČR přistoupil také první region - kraj Vysočina. Zdravá města se v dohodě se svými obyvateli promyšleně snaží utvářet město jako příjemné a kvalitní místo pro život, které občané považují za svůj domov a budou o ně také tak pečovat.

Více informací o Národní síti Zdravých měst ČR naleznete na internetových stránkách www.nszm.cz. zdroj: Spiralis, o. s.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Je pravděpodobné, že si vás šéf pozve na menší pracovní debatu. Milí Býci, opravdu není s vašimi výkony spokojený a vy to těžce snášíte. Už ani nemáte po ruce dobré argumenty, proč se to…

Nejčtenější články

Doporučujeme