Do bazénu a sauny bez obav

1. 10. 2012
Do bazénu a sauny bez obav
Když sluníčko zrovna nesvítí, možná zatoužíte se alespoň trošičku ohřát a zamíříte do sauny, bazénu nebo vířivky, což sebou však nese riziko vaginálních zánětů. Paní doktorka MUDr. Miluše Mouková z nemocnice Atlas ve Zlíně upozorňuje, kde číhá riziko, a poradí, jak se problémům vyhnout.

Co je to zánět?

Vaginální zánět provázený nepříjemnými příznaky, jako je bolest, svědění, pálení či výtok, trápí každou třetí ženu v populaci. Záněty můžeme rozdělit podle původce, který je jejich příčinou. Nejčastějším zánětem je mykóza, jejím původcem je kvasinka Candida Albicans. Kvasinkám se daří ve vlhkém prostředí, kam je omezen přístup vzduchu. Dalším možným původcem je cizí „hnisavá“ bakterie z okolí pochvy. Pokud dojde v pochvě k přemnožení bakterií, které jsou za normálních podmínek součástí zdravé poševní mikroflóry, může dojít k bakteriálnímu zánětu.

Zánět může vzniknout také při prochladnutí, při přehnané nebo nedostatečné hygieně. Mezi příčiny patří také stres, který snižuje imunitu. Nerovnováhu poševního prostředí mohou způsobit také antibiotika, díky kterým může dojít k přemnožení kvasinek. Zejména bazény, lázně, sauny a další místa, kde se udržuje vlhké prostředí, jsou rájem pro kvasinky.

Pozor na koupání a saunování

Pobyt ve vodě představuje pro vaginální prostředí určité riziko, chladná voda sice k přemnožení bakterií nepřispívá, negativně však působí chlor. Vysoký obsah chloru totiž narušuje přirozené pH pochvy. Ženám, které trpí opakovanými záněty, bych tedy návštěvy krytých bazénů a aquaparků příliš nedoporučovala. Potenciálně kontaminované prostory jako sprchy, toalety a šatny v kombinaci s teplem zase podporují růst bakterií.

Častým zdrojem nákazy tedy mohou být vířivky, vyhřívané bazény a také sauny. Sauna má na organismus příznivé účinky, není však vhodná pro každého. Pokud právě trpíte nejen vaginálním zánětem, ale jinými typy zánětů nebo kožními problémy, měly byste se pobytu v sauně nebo bazénu vyvarovat, tyto aktivity ke zlepšení stavu rozhodně nepřispějí.

Prevence

Abyste se vyhnuly rizikům, dodržujte preventivní opatření, po sportu, pobytu v sauně či v bazénu nezapomínejte na dostatečnou hygienu a použijte speciální mycí přípravek, který podporuje rovnováhu poševního prostředí. Vhodný je například mycí gel Saforelle, který má mírně alkalické pH a zabraňuje růstu bakterií a kvasinek, a tím účinně podporuje antimykotickou léčbu. Po umytí nezapomeňte také dostatečně osušit intimní partie. K cílené prevenci je možné využít přípravek Feminella Vagi C ve formě vaginálních tablet. Vitamin C spolu s dalšími látkami, které jsou v tabletě obsaženy, okyseluje vaginální sliznici a zabraňuje růstu nežádoucích škodlivých bakterií.

Abyste snížila riziko zánětu, je potřeba udržet si normální poševní prostředí. Hlavním druhem bakterií, které udržují poševní rovnováhu, jsou laktobacily. Laktobacily přeměňují cukr obsažený v buňkách sliznice na kyselinu mléčnou, ta zabezpečuje ochranu před řadou škodlivých kvasinek a mikrobů. Pro udržení přirozeného mikrobiálního poševního prostředí je vhodný například vaginální gel Femisan, který využívá přírodních antiseptických vlastností čajovníku australského. Při narušení poševní rovnováhy se mohou přemnožit škodlivé mikroorganismy a způsobit infekci. Na poševní rovnováhu působí negativně faktory jako vlhké prostředí, neprodyšné spodní prádlo a oblečení a strava s vysokým obsahem cukrů.

Léčba

Při léčbě zánětu je důležité především stanovit správnou diagnózu, je proto vhodné navštívit gynekologa. Možností léčby je několik. Můžete využít antimykotik v podobě vaginálních tablet nebo krémů, které se aplikují do pochvy nebo na její vnější část. Na lékařský předpis můžete dostat tablety k polykání. Při opakovaných zánětech je však nutná dlouhodobá léčba a změna životního stylu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Vstup do nového týdne nebude zrovna ideální, ale nakonec se s tím vypořádáte. Slunce je sice ve vašem znamení, ale cítíte spíše únavu a vyčerpání. Nejedná se však o nic naléhavého. Prostě…

Nejčtenější články

Doporučujeme