Do kin míří dlouho očekávaný dokument Auto*Mat Martina Marečka

4. 8. 2009
Do kin míří dlouho očekávaný dokument Auto*Mat Martina Marečka
Inspirující, emotivní a vtipný dokumentární příběh režiséra Martina Marečka hledá hravým způsobem odpovědi na otázky související s životem ve městě, civilizací v pohybu a dobrodružnou cestou ke změně.

Mottem filmu je slogan „Ráno vstanu a změním svoje město“ vyjadřující rozhodnutí samotného Martina Marečka: „Bydleli jsme v centru Prahy. V bytě jsme kvůli hustému provozu téměř nevětrali. Na protější křižovatce se pravidelně objevovaly barevné fleky a rozbité sklo z nabouraných vozidel. Parkující auta ukousla chodník tak, že vedle sebe neprošli dva lidé. Přemýšlel jsem, že bych o tom natočil film - stačilo by jen vystrčit kameru z okna. Pak mi ale došlo, že natočit jen film nestačí. Netrvalo dlouho a s přáteli jsme vymysleli projekt pro město, které máme rádi. Zrodil se Auto*Mat, provokativní nástroj i obrodná iniciativa za zdravou Prahu.

Jednou z hlavních postav filmu je pražský primátor Pavel Bém, který se postupně mění z vstřícného partnera a charismatického mediálního mága v politického oponenta. Důležitou roli hraje dokonce i režisérovo auto, upravené na pojízdnou dialogickou nástěnku, která glosuje konkrétní důsledky individuální mobility (podobně jako krabička cigaret varuje před důsledky kouření). V příběhu se objevují  i další postavy: urbanista, premiér, policisté  (tajní i veřejní), aktivisté, tuningáři, cyklisti, kočárkáři, chodci a další.

Film, jehož natáčení trvalo šest let, mapuje snahu zlepšit stávající dopravní situaci v hlavním městě. Ovšem režisérovi se daří z osobního a konkrétního příběhu vytvořit obecně platné zamyšlení nad tím, zda se jedinci může podařit změnit svět okolo něj.

Vedle osobní linie vypráví film příběh zrození a vývoje iniciativy Auto*Mat. Mezi hlavní cíle této organizace patří podpora pěší, cyklistické a veřejné dopravy pro lepší kvalitu života ve městě. Od demonstrací a poetických happeningů se tato iniciativa postupně mění v organizaci, která spolupracuje s odborníky a nabízí konkrétní řešení, která jsou běžná v kultivovaných metropolích celého světa.

Auto*Mat je stylově  různorodý film, kombinující žánr dokumentu, animace, hudebního klipu a home videa; dokumentární urban story v pohybu vypráví o ulicích plných kol, falešných slibech politiků i o smrti, především ale přináší naději.

Auto*Mat teaser CZ from Bionaut Films on Vimeo.

Auto*Mat vyrobil Bionaut Films  s podporou Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie ve spolupráci s i/o post, SoundSquare a Jámor Studio  námět, scénář, režie, hudba Martin Mareček producent Vratislav Šlajer kamera Vít Klusák, Jiří Málek, Martin Mareček střih Jana Vlčková, Martin Mareček hudba Tereza Marečková, Ondřej Anděra zvuk Michal Gábor, Ondřej Ježek, Viktor Ekrt

 zdroj: 2media.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Jste stvořeni pro vztahovou harmonii, nicméně v květnovém období vám tuto skutečnost narušuje vaše vládkyně Venuše. Její rozohněné pohledy nevěstí nic dobrého. Hledáte-li oázu klidu a…

Nejčtenější články

Články odjinud