Do podrážděných a suchých očí konzervanty nepatří

17. 6. 2009
Do podrážděných a suchých očí konzervanty nepatří
Zrak je naším nejcennějším smyslem, získáváme jím zhruba 90% informací z okolí. Moderní společnost klade na naše oči vysoké nároky. Mnoho lidí prosedí před monitorem v klimatizované kanceláři stovky hodin ročně a pohybuje se v prašném prostředí velkých měst. Takové podmínky působí nepříznivě na naše oči a narušují jejich slzný film. Ten funguje jako přirozený ochranný štít a brání bakteriím uchytit se na povrchu oka. Současně oko zvlhčuje a vytváří na něm hladký optický povrch, který nám umožňuje ostré vidění.

Narušení slzného filmu se nazývá syndrom suchého oka a řadí se mezi civilizační choroby. Vyskytuje se u čím dál vyššího počtu lidí. Prach, klimatizace nebo hodiny strávené před monitorem komplikují roztírání slzného filmu. Dalším z významných rizikových faktorů jsou hormonální změny, kterým jsou vystaveny obzvláště ženy při užívání hormonální antikoncepce, při těhotenství nebo v období přechodu.

Suché oko může způsobovat velmi nepříjemné vjemy - oči jsou zarudlé, pálí, štípou, člověk může v oku cítit tlak nebo mít pocit přítomnosti cizího tělesa. Může dojít i k rozostřenému vidění. Suché oči proto nesmíme podceňovat.
K léčbě suchého oka se používají oční kapky, tzv. umělé slzy. Problémem je, že mnoho druhů očních kapek obsahuje konzervanty, které slzný film dále narušují a prohlubují tak potíže, které by měly původně řešit. Znevýhodněni jsou uživatelé kontaktních čoček, pro které nejsou kapky s konzervanty vhodné a často se musí jejich nošení během léčby vzdát.

Nejčastěji užívaná konzervační látka očních kapek Benzalkonium chlorid (BAC). Výše koncentrace této látky určuje řadu nežádoucích účinků, které se na oku projevují obvykle po dlouhodobém nebo při častém kapání.
Další používané konzervanty jsou:
Chlorobutanol - nenarušuje lipidovou vrstvu
Chlorhexidin – narušuje lipidovou vrstvu a je cytotoxický
Thiomersal – organická sloučenina rtuti - neovlivňuje lipidovou vrstvu, možná hypersenzitiní reakce
Cetrimid - nenarušuje lipidovou vrstvu slzného filmu
Polyquad - nízkou konzervační schopnost
Sodium perborat - enzymaticky se mění v peroxid a následně na vodu -„Preservative Free“
 

Na českém trhu však existují oční kapky bez konzervantů. jejich nevýhodou je omezená doba použitelnosti a vyšší cena. Vliv na naše zdraví je ovšem zásadní. Syndrom suchého oka se u preparátů s BAC může dokonce zhoršit zvláště tam, kde se primárně jedná o postižení lipidové vrstvy.

Přípravky bez konzervantů jsou:

Oxyal: Tyto kapky obsahují kyselinu hyaluronovou, která napomáhá rychlejší obnově epitelu rohovky a tím i regeneraci celého povrchu oka. Kyselina hyaluronová je jedním z přírodních „zázraků.“ Je důležitá pro správné hojení ran a naše tělo si ji vytváří samo. Pro naše oči je proto kyselina hyaluronová doslova pohlazením. Navíc na sebe váže vodu a spolu s přítomnými minerály udržuje oko v přirozeném vlhkém prostředí. Výroba kyseliny hyaluronové je náročná a využívají se při ní živé bakteriální kultury. Na světě existuje pouze několik výrobců, kteří její výrobu zvládají. Kyselina hyaluronová má slibnou budoucnost.

Hylo-COMOD: Sterilní roztok bez konzervační přísady a bez fosfátů; pro lepší zvlhčení povrchu oka

Blefagel je oční gel, který byl vyvinut pro léčbu a prevenci zánětlivých onemocnění víček
a souvisejícího syndromu suchého oka. Při těchto obtížích hraje zásadní roli hygiena víček
a jejich okrajů.

Refresh® umělé slzy jsou chráněny speciální konzervační látkou PURITETM, která se stykem se světlem rozloží na vodu a chlorid sodný – přirozené složky slzného filmu.


Mnoho lidí pociťuje při aplikaci očních kapek nepříjemné pocity a vyzkouší jich několik druhů, než objeví ty pravé. Zkušenosti pacientů vypovídají, že oproti jiným kapkám ty bez konzervantů nepálí a neštípou.

Zdroj: Bílý Medvěd

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

O víkendu se snažíte odpočívat a chodíte jako hromádka neštěstí. Přemýšlíte nad věcmi, které by vás ještě minulý týden ani nenapadly. Vyčistěte si hlavu a relaxujte v rodinném kruhu. Možná…

Nejčtenější články

Doporučujeme