Doba dovolených svádí k přejídání!

15. 7. 2010
Doba dovolených svádí k přejídání!
V období prázdnin se nevyhneme zahradnímu grilování a spoustě dalších oslav, ale pozor, ať si je zbytečně nezkazíte pobytem v nemocnici. Přejídání v letním období, zakončené alkoholem, končívá v mnoha případech neradostně – trávicími potížemi, které se mohou projevovat u každého trochu jinak. Jednoho pálí žáha, druhý trpí společensky degradujícím říháním nebo nadýmáním. Člověk je prostě v tomto směru nepoučitelný.

Příznivě působí grep a bylinky Pokud vám ze žaludku nekontrolovatelně uniká vzduch, nebudete rozhodně ozdobou společnosti. Říhání se dostavuje zejména po požití objemného či těžkého jídla a také po vypití nápojů sycených kysličníkem uhličitým. Pozor tedy na „bublinky“ – jestliže tímto problémem trpíte, neměli byste to přehánět ani s novoročními přípitky šampaňským.

Podobná opatření platí i při problémech s nadýmáním (obvykle spojeným s nadměrným meteorismem). Měli byste si dávat pozor na jídla obsahující cibuli, luštěniny (hl. fazole, čočka, hrách), čerstvě kynuté těsto, švestky, v některých případech i mléko a mléčné produkty nebo banány (nutno vypozorovat).

Příznivě naopak působí rostlinné čaje, obsahující například listy máty peprné, fenykl nebo kmín. Rovněž jsou dostupné preparáty, které se osvědčily při uvolňování plynů a nemají prakticky žádné nežádoucí účinky. Užívají se při jídle.

Je nutné dbát na dostatek tekutin, nejlépe vody. Po jídle si dopřejte chvíli klidu, aby tělo mělo možnost potravu zpracovat. Pokud vás pálí žáha, vyhněte se perlivým nápojům, které vedou k rozšiřování žaludku a způsobují, že se obsah žaludku vrací do jícnu. A výsledkem je právě pálení žáhy. Pochopitelně byste měli omezit konzumaci kávy a alkoholu. Nejrychleji působí na pálení žáhy kyselá okurka – ačkoli to zní paradoxně, dokáže žaludeční šťávy „srovnat“. Z bylinek pak nejvíce pomáhá kopretina řimbaba v kapkách nebo mletý hořec - zapíjí se jen malé množství mletého kořene, tak na špičku kulatého nože. Samozřejmě, nejlepší je prevence.“ V lehčích stavech pomohou preparáty, které kyselinu neutralizují – např. anacida, v těžších stavech používáme léky snižující její tvorbu, jako jsou tzv. H2 blokátory, např. Ranisan a zejména tzv. PPI – omeprazol, který obsahuje Loseprazol.

Pokud obtíže přes všechna opatření přetrvávají, nebo se opakují delší dobu je vhodné vyhledat lékaře a požádat o podrobnější vyšetření. V každém případě však platí, že je lepší zdravotním potížím tohoto typu předcházet a nepodceňovat varování odborníků. Pokud tedy nechcete zažít sopečný výbuch ve svém jícnu, jezte v klidu, dávejte si menší porce, důkladně žvýkejte každé sousto, po jídle se raději vyhněte práci v předklonu a vyvarujte se zdvihání těžkých břemen. Přejídání, velké množství kávy a alkoholu, či konzumace jídel těsně před spaním vám opravdu nepomohou...

Klepněte pro větší obrázek

Deset rad pro zdravé a chutné grilování

1. Používejte vhodný gril. V případě, že zvolíte gril na dřevěné uhlí, tak si obstarejte kvalitní palivo.

2. Grilovat lze maso, uzeniny, zeleninu, ale také třeba hermelín (v alobalu). Mějte na paměti, že každá z potravin vyžaduje specifickou "předúpravu". Například dobu grilování masa zkrátíte naklepáním jednotlivých kousků a vhodným výběrem (mladé netučné maso).

3. Maso - tradiční surovinu na grilování - vždy naložte do marinády nejméně na dvě až tři hodiny, nejlépe ovšem přes noc. Pro tento účel používejte nádoby ze skla, porcelánu nebo kvalitního plastu, které lze bez problémů umístit do chladničky. Vyhněte se kovovým krabicím. Dobrou marinádu připravíte snadno doma, případně zakoupíte v obchodě už hotovou.

4. Den předem je vhodné udělat také některé omáčky, naopak zeleninové saláty by měly být zhotoveny těšně před podáváním.

5. Včas před samotným grilováním vyndejte maso z chladničky, aby získalo "pokojovou" teplotu (výjimkou jsou mletá masa a ryby, které je dobré navíc ještě osušit).

6. Myslete na dostatečné rozehřátí grilu, jen tak docílíte křupavé kůrky, která udrží šťávu uvnitř.

7. Během grilování maso obracejte speciálními kleštěmi, případně lopatkami, abyste ho nepropichovali a nevytekla z něj šťáva. Zamezte kontaktu případných plamenů s masem a odkapávání tuku na rozžhavené dřevěné uhlí (minimalizujete tak vznik látek nebezpečných pro zdraví). Využívejte možnosti zabalení potravin do alobalu.

8. Nikdy nepokládejte hotové maso na místo, kde leželo předtím syrové. Nepoužívejte také na syrové a hotové maso stejné náčiní - to je jedna z nejčastějších chyb. Po manipulaci se syrovým masem si pečlivě umyjte ruce.

9. Kontrolujte, zda je maso dobře propečené, nesmí být na řezu růžové. S podáváním neotálejte, servírovat by se mělo hned po ugrilování.

10. Nakonec vše pečlivě očistěte, jen tak se příště opět budete těšit na příjemný zážitek.

Při koupi surovin v běžné tržní síti nečeká zákazníka žádné riziko, potraviny živočišného původu byly vyrobeny pod veterinárním dozorem. Ale už během převozu na "místo činu" je možné se dopustit některých pochybení. Maso i uzeniny se totiž například při transportu v rozpáleném autě snadno zapaří, může dojít k pomnožení na povrchu se vyskytujících mikroorganismů. Pak hrozí nebezpečí salmonelózy. Pro převoz je tedy vhodné použít speciální chladicí tašku, případně podle starého známého receptu zabalit maso do několika vrstev novin. Určitě není správné převážet maso a uzeniny jen v plastových pytlících.

Před grilováním nebo opékáním uzenin dávejte pozor, zda jde o výrobek v pravém střívku, nebo v umělém, které je nutné odstranit. Při tepelné úpravě kontrolujte, aby byly kousky masa i uzenin propečené a nikoli jen opečené na povrchu. Zdraví neprospívá ani zuhelnatělý povrch grilovaných potravin.

ČTĚTE TAKÉ:
Michal prásknul na Vondráčkovou: V noci snědla půlku kachny!


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

V práci to prostě nedáváte. Musíte se dívat na problematiku jinak a snažit se spolupracovat s kolegy. Jakmile nadřízený uvidí vaši snahu, s propuštěním či snížením platu si to třeba…

Nejčtenější články

Doporučujeme