Doba ledová 3

1. 7. 2009
Doba ledová 3
Hrdinové z prostředí pod bodem mrazu se vrací, aby zažili další neuvěřitelné dobrodružství, tentokrát v příběhu nazvaném Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů. Věčný smolař, prehistorický krysoveverčák Scrat se stále snaží rozlousknout nepolapitelný oříšek, mamuti Manny a Ellie očekávají první přírůstek do rodiny, lenochod Sid se dostane do problémů, poté co si založí vlastní rodinu s nalezenými dinosauřími vajíčky a šavlozubý tygr Diego řeší dilema, jestli se z něj po boku kamarádů nestává příliš velký měkota.

Během výpravy za záchranou smolařského Sida se parta našich hrdinů dostane do tajemného podzemního světa, kde překvapivě potkají dinosaury, musí bojovat s divokou faunou i flórou, ale hlavně se seznámí s lasičákem Buckem, který neúnavně pořádá lovy na dinosaury.

Velké dobrodružství našeho ledového gangu začíná na domácí půdě: provizorní rodina zahrnující mamuta Mannyho, jeho ženu Ellie, lenochoda Sida, šavlozubého tygra Diega a vačice Crashe a Eddieho se přeměňuje, jak každý nachází své správné místo.

Manny, vůdce smečky, má před sebou další výzvu – brzy se stane otcem. Přistupuje k tomu velmi, velmi zodpovědně, v rámci ujišťování se, že je na příchod miminka zcela připraven, jde až tak daleko, že z dohledu odstraňuje vše, co je potenciálně nebezpečné - kameny, roští a podobné. Manželství Mannymu také svědčí, do své ženy Ellie je už od předchozího dílu velmi zamilovaný. Jejich manželství je ukázkové, oba jsou proto připraveni založit rodinu, což je v jejich případě velmi přirozená věc. Manny prošel během tří filmů velkým přerodem. Z mrzouta a samotáře, který se naštval kvůli každé prkotině, se postupně stává vyrovnaný tvor, jenž nalezne osudovou lásku i pravé přátelé.

Po osmnácti měsících mamutího těhotenství je Ellie naprosto připravená na příchod svého potomka. Vždy byla akční a samostatná, takže i když Manny chce, aby na sebe dávala víc pozor, ona se rozhodně zpomalit nechystá. Oba mamuti ke svému rodičovství přistupují rozdílně. Manny je nervózní a snaží se, aby vše bylo perfektně připraveno, zatímco Ellie je klidná a začíná se připravovat na svůj matriarchát. Manny je ochráncem, ale Ellie je mozkem jejich vztahu.

Manny je těhotenstvím své ženy tak zaneprázdněn, že si ani nevšimne, že i jeho kamarádi mají starosti a prožívají změny. Sid, který se považuje za Mannyho mladšího bratra, se bojí, že ho Manny do své nové rodiny nepustí. Takže když v jeskyni objeví ohromná vajíčka, rozhodne se, že si založí rodinu vlastní. Manny Sida přesvědčuje, aby vajíčka vrátil, kde je vzal, Sid ale trvá na svém a tak se mu brzy vylíhnou tři malí, okouzlující dinosauříci. Ačkoliv jsou dvakrát větší než Sid a na rozdíl od něj zbožňují maso, okamžitě ho přijmou za svoji matku a začnou po něm vše opakovat, takže se z nich brzy stanou mini-Sidové. Sidovy rodičovské instinkty se rozběhnou na plné obrátky, ale skutečné matce – ohromné dinosaurce rodu T-Rex, se vzniklá situace vůbec nezamlouvá. Jak už je zvykem, Sid se dostane do problémů a jeho kamarádi se díky tomu ocitnou v neuvěřitelném, podzemním světě.

Jakkoliv se mění Sidův vztah k Mannymu a ostatním přátelům, jeho divoká, rošťácká povaha, touha, aby byl brán vážně a hlavně jeho srdce, zůstávají stejné. Mannyho nejlepší kamarád, šavlozubý tygr Diego prožívá jiný druh krize: V poslední době se cítí spíš jako hodná kočka než jako hrůzu nahánějící šelma. Vzrůstá v něm obava, že ve společnosti svých kamarádů ztrácí svoji prudkost. Místo, aby se s ostatními připravoval na příchod miminka, vydá se sám na cestu za dobrodružstvím a přemítá, jestli není na čase opustit svoji partu.

Dalším z našeho hrdinného kvarteta je smolařská, přesto neúnavný krysoveverčák Scrat, jehož smysl života zosobňuje nerozlousknutelný žalud. Jednoduše řečeno, oříšek je pro něj příliš velký oříšek.

Doba ledová 3 má všechno, co diváci zbožňovali na předchozích dvou filmech. A mnohem více. Více zábavy, více akce, lepší efekty. A navíc má kouzlo zvané 3-D. Nová “doba ledová” zavede diváky do ohromného, podzemního světa dinosaurů. Je to barevný svět plný bujné vegetace, která je ostrým protipólem mrazivému prostředí z prvních dvou “dob ledových”. Je to země nebezpečí, ohromných kreatur, rostlin pojídajících mamuty a odvážné krysoveverky jménem Scratte, do které se bezhlavě zamiluje náš milý Scrat.

Třetí díl populární série Doba ledová s podtitulem Úsvit dinosaurů se promítá v kinech v českém znění od 2. července 2009.

foto: Bontonfilm

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Hlavně se naivně nespoléhejte na to, že vás v kritické situaci, do které se dnes bohužel dostanete, někdo podrží. Když budete od začátku spoléhat jen sami na sebe, tak se z maléru…

Nejčtenější články