Dobrodružná dovolená, kde se přesto cítíte bezpečně: Národní park Yellowstone

4. 10. 2014
Toužíte po dobrodružné dovolené, ale na cestování po Asii nebo Africe si sami netroufáte? Chcete vidět divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí uprostřed nádherné přírody, ale být svými pány bez omezení turistického zájezdu? Zkuste Spojené státy americké. Řada lidí má ohledně této země předsudky a pak se nestačí divit.

Jet na dovolenou do USA? Hodně Čechů si představí, že poletíte na pár dní do New Yorku nebo na slunné pláže Floridy či Kalifornie. Amerika je přitom jeden z největších přírodních rájů a objevovat ho můžete velmi pohodlně a téměř bez omezení. A mnohem levněji, než byste možná čekali.

V celých Spojených státech se nachází celkem 58 národních parků a je samozřejmě nemožné vidět během jediné návštěvy všechny. Vzhledem k rozloze USA by na to nestačilo možná ani deset dovolených. Je tedy třeba si rozmyslet, co vás nejvíc zajímá, a podle toho pak vybírat. Jedním z míst, které rozhodně stojí za to navštívit, je národní park Yellowstone.

Nejprve ale – jak vůbec po Americe cestovat? Je to snadnější, než by se zdálo. Pokud jste trochu zdatný řidič a umíte zacházet s GPS navigací, bude to pro vás hračka. Jednoduše si půjčíte auto podle svých představ a pak ho zase vrátíte – buď na stejném místě nebo jinde, obojí je možné. Auto si lze snadno zarezervovat už z České republiky a ceny jsou velmi příznivé. Například půjčení velkého Jeepu Grand Cherokee, ve kterém mohou čtyři lidé velmi komfortně cestovat, vyšlo na tři týdny zhruba na patnáct tisíc korun. K tomu přidejte pro Evropana šokující ceny benzinu – litr stojí v přepočtu kolem 20 korun.

A podobné je to i s ubytováním. Ano, ve velkých městech jsou samozřejmě ceny různé, záleží hlavně na vás, jak vysoký standard ubytování požadujete. Nicméně v samotných národních parcích se spí opravdu levně – tedy pokud se spokojíte se stanem. Američané v kempech počítají ceny vždy pro vůz, nikoli na osobu, a za jedno auto se obvykle platí od 12 do 20 dolarů.

Safari v americké divočině

To platí i pro Yellowstone. Nejstarší a největší národní park USA je proslavený nejen svými gejzíry (a v posledních letech i katastrofickými filmy o tom, že právě výbuch tamního obřího podzemního vulkánu zahájí konec světa) a termálními jezírky, ale také opravdu překrásnou přírodou, kde můžete naprosto běžně pozorovat desítky druhů zvířat podobně jako třeba na africkém safari. Přestože je park obrovský, navštěvuje ho tolik lidí, že jeho zvířecí obyvatelé jsou na ně zvyklí a nijak před nimi neprchají. Anebo jsou si také jistí svou bezpečností, o kterou se starají opravdu velmi pečlivě strážci parku.

A jaká zvířata zde uvidíte? Kromě mnoha různých druhů ptáků a savců včetně několika druhů jelenů či losa především tři opravdové symboly Ameriky: bizona, vlka a medvěda grizzlyho. Vidět tyto překrásné, impozantní tvory na vlastní oči je zážitek, na který nezapomenete do konce života.

Nepodceňujte bizony

Bizoni se pasou samotářsky, v malých skupinkách i velkých stádech ve velké části parku, především v Haydenském údolí, které je obecně pro pozorování divokých zvířat nejlepší lokalitou. Při spatření prvního z nich cestovatel jásá, později už ho neohromí ani stohlavé stádo, které velmi poklidně přechází silnici a na několik minut zastaví provoz. Bizoni kráčejí podél aut doslova na dosah ruky.

Ale pozor! Přestože se tváří velmi mírumilovně a na někoho mohou působit jako dobráčtí neohrabaní tvorové, právě bizoni mají v Yellowstone každoročně na svědomí nejvíc napadení člověka. A je to právě proto, že je lidé podceňují a ve fotografickém zápalu se k nim často přiblíží víc, než je zdrávo. Zvířata jsou tolerantní, ale když překročíte jejich zónu bezpečí, zaútočí. Bizon je pak neuvěřitelně rychlý a mrštný a i velké auto dokáže převrátit na střechu raz dva.

K medvědovi na sto metrů

Mohlo by se zdát, že medvěd grizzly, největší šelma amerického kontinentu, má pověst, která návštěvníky nabádá k opatrnosti. Ale ani tady se občas cestovatel nestačí divit. Při projíždění parkem se jeden opravdu velký kus procházel na louce podél silnice. U krajnice samozřejmě zastavily desítky aut. Část lidí šelmu pozorovala z auta, část vystoupila na silnici, část sešla až dolů na louku. A mezi nimi byly i matky s malými dětmi, které se snažily dostat k medvědovi co nejblíž. Jedna držela jednoho prcka na ramenou, druhého za ruku a pobízela ho, ať se jde na medvídka pořádně podívat. Zde opravdu nezbývá než nechápavě kroutit hlavou.

Přitom právě poučením o chování při setkání s medvědem věnuje správa parku obrovskou pozornost a osvětu šíří všemi dostupnými prostředky. Už při vjezdu do parku dostanete letáky s pokyny, totéž pak v každém kempu, doslova na každém rohu visí cedule, které informace opět opakují. A stále to nestačí. Mimo jiné se v materiálech píše, že bezpečnou vzdáleností od medvěda je minimálně sto metrů a při setkání má člověk zůstat stát a pak tiše couvat pryč. Jenže pak potkáte skupinku českých studentů, která vám nadšeně se smíchem vypráví, že potkala medvědici s dvěma malými, fotila si ji z deseti metrů a kdyby nezasáhl ranger s obřím pepřovým sprejem (který často nosí místo pušky), kdoví, jak by to dopadlo.

Ostatně od některých strážců se dozvíte, že jejich prací není ani tak chránit lidi před zvířaty, ale přesně naopak – chránit zvířata před lidmi. Ještě v šedesátých letech lidé v parku dobré víře krmili medvědy z aut jako domácí mazlíčky. Jenže ti si na to zvykli a pak se stávali agresivní a nebezpeční, když nedostali, co chtěli, takže nezbylo než je v lepším případě odchytit a přesunout jinam, v horším rovnou zastřelit.

Vlčí tanec za soumraku

Dnes je jakékoli krmení samozřejmě přísně zakázáno, stejně jako odhazování jakýchkoli odpadků (za to hrozí pokuta v přepočtu až 20 tisíc korun - kéž by tohle fungovalo i u nás). A pravidla pro pobyt v kempech jsou striktní: Nikde nesmí zůstat volně přístupné žádné potraviny, nápoje včetně čisté vody, hygienické potřeby, kosmetika či léky. Zkrátka nic, co vydává jakýkoli pach, a to může být i deodorant nebo zapomenuté žvýkačky v kapse.

Jídlo smí být venku jen ve chvíli konzumace, když u něj jste, jinak se vše uzavírá do těžkých železných boxů, které jsou zapuštěné do země a mají důmyslné zavírání, protože s obyčejnou zástrčkou si medvěd snadno poradí. Ani v autě nejsou věci v bezpečí, medvěd dokáže drápy odtrhnout střechu jako víčko konzervy. A i přesto jsme byli často svědky toho, že turisté nechávali nedojedené jídlo přes noc na stole vedle stanu…

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

To s vlky je situace o něco snazší, protože vidět je je opravdu nesnadné a pokud se vám to podaří, stanete se terčem obdivu stejně jako závisti ostatních turistů. Jsou to zvířata plachá a drží se spíše stranou turisticky frekventovaných míst, takže je ideální být vybaven kvalitním dalekohledem, nejlépe teleskopickým, a velkou trpělivostí. Pak si buď opravdu přivstaňte do tmy nebo naopak vyčkejte na podvečerní soumrak, najděte si nějaký pěkný vrcholek nad okolními pláněmi v Haydenském údolí nebo v údolí Lammar – tam je vlků nejvíce – pátrejte dalekohledem a čekejte. Stojí to za to! Vidět skupinku různě zbarvených vlků, jak si spolu hraje a dovádí, v tu chvíli podobná víc psům než divokým zvířatům, je prostě úchvatné.

Na túru krajinou gejzírů

Vraťme se ještě zpátky ke gejzírům. Ten nejslavnější, Old Faithul, tryská ve zhruba 70minutových intervalech do výšky několika desítek metrů v samém srdci parku. Je to krásná podívaná, když si odmyslíte řady dřevěných lavic jako v amfiteátru, na nich stovky, ne-li tisíce lidí, a řadu obchodů a ubytovacích zařízení kolem. Toužíte-li po komornější atmosféře, vydejte se do dalších gejzírových oblastí.

Gejzíry tam sice tryskají méně vysoko, ale zato můžete být jedinými svědky těchto momentů, navíc v opravdu přírodních kulisách. Po celém parku je řada zastávek, kde se po dřevěných lávkách můžete vydat napříč bublající půdou a tyto jedinečné úkazy obdivovat. Rozhodně nevynechte jezero zvané Magické oko, jehož až nepřirozeně modrá barva prostě bere dech.

Velká část turistů po Yellowstone putuje tak, že ho projíždí křížem krážem autem a na vyhlídkových bodech zastaví, ujde několikasetmetrovou vyhlídkovou trasu a pokračuje dál. Je to dobrý způsob, když chcete vidět co nejvíce – park je opravdu obrovský. Navíc profil silnic a hlavně všudypřítomná zvířata, která se procházejí i právě pro nich, nedovolují většinou jezdit rychleji než padesátkou, často spíš ještě poloviční rychlostí.

Nicméně to neznamená, že v parku nemůžete pořádně zaměstnat vlastní nohy. Právě naopak, milovníci turistiky budou nadšeni. Trekových cest je tady bezpočet, včetně tras, na kterých se nocuje. Je jen na každém, jak moc si troufne do divočiny právě třeba vzhledem k přítomnosti medvědů. Zvolit můžete vyloženě horské výšlapy, nenároční procházky rovinatými údolími i výlety za dalšími přírodními krásami, třeba překrásnými Yellowstonskými vodopády.

Yellowstonský národní park

  • Nachází se na území amerických států Wyoming, Montana a Idaho
  • Název získal podle řeky Yellowstone, kolem jejíhož horního toku se rozkládá
  • Nejstarší národní park na světě, vyhlášen roku 1872 prezidentem Ulyssesem S. Grantem
  • Rozkládá se na ploše 8980 čtverečních kilometrů
  • Průměrná nadmořská výška je 2400 metrů
  • Ročně park navštíví přes tři miliony lidí, většina v letních měsících
  • Více o historii parku i praktických informací na www.yellowstone.cz nebo www.nps.gov
Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Za celý týden jste docela unavení a vaše tělo si žádá odpočinek. Není divu. Jeli jste na plné obrátky! Naštěstí se vaše usilovná snaha vyplácí a bojujete o svou profesní budoucnost.…

Nejčtenější články

Doporučujeme