Miroslav Zikmund se spolu s Jiřím Hanzelkou stal cestovatelskou legendou Foto: Profimedia

Miroslav Zikmund se spolu s Jiřím Hanzelkou stal cestovatelskou legendou Foto: Profimedia

Projeli spolu 80 zemí Foto: Profimedia
A napsali více než 2000 novinových a rozhlasových reportáží a také knižní cestopisy Foto: Profimedia
Cesty absolvovali z velké části ve voze Tatra Foto: Profimedia
V roce 1999 dostali oba cestovatelé od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy Foto: Profimedia
10
Fotogalerie

Dobrodružný život Miroslava Zikmunda: Mezi lovci lebek i na vrcholu pyramid

Život Miroslava Zikmunda byl naplněný měrou vrchovatou, procestoval 80 zemí, dostal se do míst, kam noha bílého člověka nikdy nevstoupila, držel řadu prvenství. A hlavně až do konce svého života byl ve skvělé kondici. Dnes přišla smutná zpráva. Miroslav Zikmund ve věku 102 let zemřel. Jaký byl jeho život?

Šli za svým snem

Miroslav Zikmund se narodil na den sv. Valentýna, 14. února 1919 v Plzni do rodiny strojvůdce a svou úplně první cestu podnikl už v šestnácti letech. Se svým mladším bratrem Josefem a kamarádem Václavem se vydali na Podkarpatskou Rus, která v té době byla ještě součástí Československa. Vysokou školu začal studovat po maturitě v roce 1938, kvůli 2. světové válce ji ale dokončil až o osm let později. Právě na vysoké se potkal se stejným cestovatelským nadšencem Jirkou, kterému se zmínil o svém snu procestovat celý svět. Slovo dalo slov, a protože Jiří Hanzelka měl stejnou touhu, začali společně spřádat uskutečnění svého snu.

Dobrodružství Miroslava Zikmunda najdete také zde na videu: 

Pokračování 2 / 5

Šli za svým snem

Na svou první, a svého druhu jedinečnou výpravu, se vydali dva roky po válce. Psal se 22. duben 1946 a většina Čechů se musela asi hodně podivovat nad dvěma hezkými mladými muži, kteří nablýskaným vozem Tatra T 87 vyrazili směr „svět“. Projeli postupně Švýcarskem a Francií odkud se vydali lodí do Casablancy. Následovala Lybie, kde ale havarovali a pobyli si dlouhé dva měsíce. A tak do Egypta, kam mířili, dorazili až v srpnu. Z Afriky si to dva odvážní cestovatelé zamířili do jižní Ameriky a cestami po kontinentu tak trávili další dva roky. Protože Miroslavův parťák Jiří utrpěl vážně zranění, ukončil expedici o dva měsíce dřív.

Pokračování 3 / 5

Málem se utopil

Kdekdo by jim jejich dobrodružství mohl závidět. Vždyť kdo na jedné výpravě přespí na vrcholu Cheopsovy pyramidy, vystoupá na vrchol Kilimandžára, potká se s v pralese s Pygmeji nebo se potká s lovci lebek? Však ti dva také uvažovali o emigraci, ale po příhodě, kdy se Miroslav Zikmund málem utopil při koupání v moři, si svůj záměr raději rozmysleli. Po návratu z jejich první cesty byli oba cestovatelé za hrdiny a o jejich fotografie a filmový materiál z cest byl obrovský zájem. V roce 1953 se Miroslav oženil s operní pěvkyní a sólistkou Národního divadla Evou, o dva roky později se jim narodil syn Miroslav.

Pokračování 4 / 5

Asie a Oceánie

V roce 1959 se s Jiřím vydali na druhou výpravu do Asie a Oceánie, kde navštívili mimo jiné Irák, o kterém se Miroslav vyjádřil jen v superlativech. Prý se nikdy necítili tak bezpečně jako právě tam. Bohužel během druhé cesty se Miroslavovi a Evě rozpadlo manželství, na vině zřejmě bylo dlouhé odloučení a také to, že Miroslav nebyl u prvních pokroků svého malého synka.

Pokračování 5 / 5

Došel uznání

V roce 1968 si pod sebou usekl „cestovatelskou“ větev, když se přidal k takzvaným reformním komunistům a proto mu bylo znemožněno publikovat a veřejně vystupovat. Po revoluci ale vycestoval znovu a vydal se do Japonska, Austrálie a na Nový Zéland, v 90.letech se zúčastnil expedice Sibiř- Peklo nebo ráj, ze které vznikl i dokument. V roce 1999 převzal od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy, v roce 2014 jej prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Dožil se úctyhodných 102 let a patří mezi jednoho z nejvýznamnějších Čechů své doby.

Doporučujeme

Články odjinud