Dokáže hudba od Mozarta léčit?

22. 4. 2002
Dokáže hudba od Mozarta léčit?
Vědci došli k přesvědčení, že epilepsii příznivě ovlivňuje hudba, konkrétně dílo Wolfganga Amadea Mozarta. Konstatovali to poté, co u epileptiků došlo k výraznému snížení počtu záchvatů po poslechu krátkých pasáží jedné ze sonát velkého skladatele.

Dokáže hudba od Mozarta léčit?

Vědci došli k přesvědčení, že epilepsii příznivě ovlivňuje hudba, konkrétně dílo Wolfganga Amadea Mozarta. Konstatovali to poté, co u epileptiků došlo k výraznému snížení počtu záchvatů po poslechu krátkých pasáží jedné ze sonát velkého skladatele. Po tomto nečekaném zjištění následovala řada dalších testů, jejichž účelem bylo zjistit, zda může mít také jiná hudba stejně pozitivní vliv jako mají Mozartovy skladby.

Podle názoru vědců z mezinárodního týmu může vyvolat takzvaný „Mozartův efekt“ velmi úspěšně také hudba Johana Sebastiana Bacha.
Pacienti, kteří si poslechli desetiminutový úryvek Mozartovy sonáty, se následně podrobili testování, v jehož průběhu vědci zjistili, že se pacientům výrazně zlepšily také prostorové návyky, jako například cílené stříhání či vystřihování papíru a jeho skládání a rolování.
Zdá se ovšem, že díla hudebních géniů zdaleka neovlivňují jen druh Homo sappiens. Testování krys prokázalo, že tito hlodavci po vyslechnutí stejné sonáty dokážou projít labyrintem podstatně rychleji, než bez hudebního „předkrmu“.
Ne všichni světoví vědci sdílí nadšení nad výsledky dosažené mezinárodním výzkumným týmem. Jeho vedoucí, profesor J. Jenkins však tvrdí, že jeho lidé mají nejen potřebný široký klinický vzorek, ale také dostatek faktorů potvrzujících získané výsledky.
Výzkumy týmu profesora Jenkinse navíc prokázaly, že lidský mozek využívá velké množství svých sektorů pro poslech hudby. Levá mozková hemisféra zpravidla zpracovává rytmus a výšky zvuku, zatímco pravá barvu a melodii.

zdroj: Plus

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Zvykli jste si na úspěch, a proto si ho udržujete. Stále přicházíte s nevšedními nápady, které nepostrádají šťávu a švih. Toto je ideální stav. Do všem činností na pracovišti se hned…

Nejčtenější články

Doporučujeme